Okunma

1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün


22 Kasım 2010 Pazartesi 08:00
1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün

Intel araştırmacıları çok fazla sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerin uygulanabilirliğini ölçmek amacıyla 1000 çekirdeğe kadar ulaşabilecek deneysel bir yonga geliştirdiler. (Çekirdek Sayısı Ne Kadar Artabilir?)

Geliştirilen deneysel yonga mimarisi Intel’in geçtiğimiz aylarda tanıttığı 48 çekirdekli SCC işlemcisinin ölçeğinin büyütülmesi ile elde edilmiş. (48 Çekirdekli İşlemci Satışta)

Intel araştırmacılarından Timothy Mattson, New Orleans’ta düzenlenen Supercomputer 2010 konferansında yaptığı açıklamada, geliştirdikleri mimarinin ölçeğinin teorik olarak 1000 çekirdeğe destek verecek kadar büyütülebileceğini söyledi.

 

Intel birkaç ay önce 48 çekirdekli SCC adlı bir işlemci tanıtmıştı

 

1000 Çekirdekten Sonra

Mattson, 1000 çekirdekten sonra yonganın boyutlarının ve çekirdekler arası bağlantıların performansı olumsuz yönde etkilemeye başlayacağını iddia etti.

Intel’in bu yönde bir araştırma yapması, işlemcilerin performansının artması için yakın gelecekte de çekirdek sayısının artırılması yolunda devam edileceğini gösteriyor.

Ancak çekirdek sayısının artmasının beraberinde getirdiği sorunların nasıl aşılabileceği konusunda henüz kesin bir sonuca varılmış değil.

 

:: Kullandığınız işlemci kaç çekirdekli?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    1000 çekirdek çıkana kadar epeyi bi zaman geçer daha 48 çekirdekde adamlar belki torunlarımız görür anca 🙂

" 1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1000 Çekirdekli İşlemci Mümkün ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "