Okunma

1000 GB Seagate, Testte


11 Kasım 2007 Pazar 22:00
1000 GB Seagate, Testte
Seagate, terabyte yarışında diğer üreticiler kadar erken davranmamış olsa da yeni ürünleriyle performans çıtası üzerinde çeşitli artırımlara gitmiş durumda. Elimize ulaşan sabit disk, 1000 GB sığaya sahip ve Seagate’in Barracuda 7200.11 serisinden bir masaüstü diski. Elbette diskin SATA arabirimine sahip olduğunu söyleme gereği duymuyoruz; zaten Seagate de en üst seviye ürünlerinde artık IDE seçeneği sunmuyor.

Ürüne Genel Bakış

Seagate’in bu ürünü tam olarak 1 TB değil, 1000 GB. Yani tasarıda 24 GB daha eksik durumda. Ama yine ikinin ve onun kuvvetleri arasında fark sebebiyle 931 GB  net sığadan bahsedebiliriz. Ürünün üzerinde 32 MB önbellek bulunuyor. Bunun performansa etkisini testlerimizde görebilirsiniz.

Testler

Windows Vista altında yaptığımız testlerde yapay ve doğal testler kullandık. HD Tune ve SiSoft SANDRA bize yapay test sonuçları sağlarken DiskBench dosya yazma ve kopyalama özelliğiyle doğal bir test yazılımı sunuyor. HDTach mı? Uzun süredir pek güncelleme güzü görmeyen yazılım, Vista altında çalışmıyor. SiSoft SANDRA testi ise artık standart gibi; velâkin kendisi yapay bir test.

SiSoft SANDRA Testleri

Benchmark’ın kraliçesi Sandra’nın yapay testlerine göre ortalama değerler şu şekilde:

Okuma Hızı: 75 MB/s
Yazma Hızı: 71 MB/s
Rastgele Erişim Süresi (okurken): 12,5 ms

NoDeSoft Disk Bench

Bu basit yazılım gerçek dünyadan veriler sunuyor. Okuma hızları 100 MB/s’nin üzerinde çıkarken, değerler Seagate’in verdiği sürekli okuma hızıyla eşleşiyor. En gerçek test ise kesinlikle 4 GB dosyayı diskin ilk yarısından ikinci yarısına kopyalattığımız test ve iki disk bölümüne aynı anda 1’er GB yazdırdığımız test:

4 GB Kopyalama: 43 MB/s
İki Bölüme 1’er GB Yazma: Her ikisi de 42 MB/s

HDTune

HDTune yazılımında burst speed testinde bir sorun var gibi gözüküyor. Ekran görüntüsü geri kalanı anlatıyor:

Seagate ST31000340AS
Sabit disk

Sığa: 1000 GB (~931 GB biçimlendirilmiş)
Disk Sayısı: 4
Kafa Sayısı: 8
Yoğunluk: Disk başına 250 GB / Yüzey başına 125 GB
Arabirim: SATA II
Güç Bağlantısı: Özel SATA – Molex yok
Fiyatı: 410 dolar + KDV

Satın al: Weblebi.com

Bilgi için: Seagate

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “1000 GB Seagate, Testte”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ya beyler disk in boyutu buyudukce okuma hızı düşmuyormuydu ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sata 2 disklerde sata 1 modu vardır,yuzde 90 diski sisteme taktıgınızda calisir,eger calismazsa diskin uzerindeki sata 1 jumperini kullanırsınız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ya bişey sorcam Allah rızası için biri cevap versin disk alcam günlerdir bekliyorum hepsiburada da samsungun bi diskini beğendim ama sata2 girişi yazıyo tıpkı bu seagete gibi ama benim kartta ide ve normal sata girişleri var bu tip bi disk alsam çalışmazmı ?

  – – – –
  Edit: Çalışır merak etme.

" 1000 GB Seagate, Testte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1000 GB Seagate, Testte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1000 GB Seagate, Testte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "