11. nesil Intel Core işlemci performans testinde


05 Nisan 2020 Pazar 19:05
11. nesil Intel Core işlemci performans testinde

Birçok teknoloji şirketi ürünlerini nesil nesil piyasaya sürüyor. Bu sebeple nesil isimleri de önemli hale geliyor. Ancak teknoloji şirketleri arasında birçok firma 10. nesle ulaşamıyor veya ulaşsa bile 11. nesilden itibaren farklı isimler kullanmaya başlıyorlar. NVIDIA RTX serisi gibi. Apple’ı bir kenara koyarsak, 11. nesile ulaşacak şirketlerden birisi de Intel olacağa benziyor. Yayımlanan performans testinde, 11. nesil Intel Core işlemci kullanıcılara göz kırptı.

10. nesil Intel Core Comet Lake işlemcilerin piyasaya sürülmesine ise çok az bir zaman kaldı.

11. nesil Intel Core işlemci performansı ile göz kırptı

Geliştirilmiş 14 nm+++ üretimden geçen 10. nesil işlemcilerin aksine, 11. nesil işlemciler büyük ihtimalle 10 nm++ üretim sürecinden geçecek. Henüz bununla ilgili net detaylar bulunmasa da, Intel’in bu yönde çoktan çalışmaya başladığını biliyoruz. 10 nm üretim ile birlikte, güç tüketimi ve watt başına performans artışında da büyük oranda gelişme yaşanacaktır. 10900K işlemcisinin tam yükte 300W güç tüketebildiği bir varyasyonda, Intel’in güç tüketimini düşürmeye büyük oranda ihtiyacı var diyebiliriz.

intel Core Tiger Lake

Yayımlanan testte Intel Core i7-1185G7 işlemcisi grafik testinden 1296, işlemci testinden ise 2922 puan almayı başarmış. Grafik tarafında, AMD’nin bu yıl tanıtacağı Ryzen 4800U işlemcisinden ortalama yüzde 5 daha fazla performans alınmış durumda. 4 çekirdek ve 8 izlek ile gelen işlemci, yüksek ihtimalle 25W veya 35W güç tüketimi ile birlikte gelecek. Dahili olarak Intel Xe grafik modülü ile gelecek olan işlemci, harici ekran kartına ihtiyaç duymadan günlük işleri rahat bir şekilde yapabilecek.

11. nesil işlemciler ile ayrıca  Thunderbolt 4.0 ve USB 4.0 desteklerinin gelmesi bekleniyor. LPDDR5 belleklerin bu seride kullanılacağı yönünde bazı sızıntılar olsa da, büyük ihtimalle belleklerin piyasa çıkışı sebebiyle böyle bir şey gerçekleşmeyecek. 11. nesil ile ayrıca PCIE 4.0 desteği de kullanıcılara sunulacak.




Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “11. nesil Intel Core işlemci performans testinde”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Laptoplarda 10nm işlemciler var büyük ihtimal 11. nesil de öyle olur ve güç tüketimi de pek sorun yaratmaz gibi öyle yüksek bir işlemcide çünkü yeni anakartlar da gelecek VRM yapısı ve soğutma olarak öncekinden daha iyi olacağı belli ve 3900X gibi bir işlemci yükte 220W civarı çalışıyorsa ve TUF X570 gibi bir anakart buna çok rahat yetiyorsa Z490 anakartların yetmeme ihtimali yok sadece OC için daha yüksek PSU ve soğutma gerekli. 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha 10.neslin testleri bile çıkaramadılar; İşlemcilerin çıkmasına 1 ay kaldığı halde 11. nesli bıraksınlarda ,önce bi 10.nesili anlatsınlar.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hay yaşa bende ne yazsam diye düşünüyordum :)))

" 11. nesil Intel Core işlemci performans testinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 11. nesil Intel Core işlemci performans testinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 11. nesil Intel Core işlemci performans testinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!