Okunma

123Mac! – iLife ve iPhoto


15 Ağustos 2012 Çarşamba 07:46
123Mac! – iLife ve iPhoto

Çoğu zaman bilgisayardan aktardığımız fotoğraflarımızı kategorize etmek ve aradığımız fotoğrafı kolayca bulabilmek sorun olur. Kendimize, fotoğraflarımızı derleyip toplayacak programlar bulmaya çalışırız.

Bazen de bu fotoğrafları web üzerinde saklamayı ve kolayca paylaşmayı düşünürüz. Bu yazımızda bu işleri yapabileceğimiz iPhoto uygulamasına göz atacağız.

Dijital fotoğraf makinanız ne olursa olsun, çekmiş olduğunuz fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak için USB kablosunu bilgisayara takmanız veya eğer hafıza kartınız SD kart tipindeyse fotoğraf makinanızdan çıkarıp bilgisayara takmanız yeterli.

iPhoto fotoğraflarınızı tarayacak ve sizin için tarih sırasına göre guruplayacaktır. Tek bir tuşa basarak ta tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza transfer edecektir. Peki herşey bu kadarla mı kalacak?

Yüzler

iPhoto, Transfer etmiş olduğunuz fotoğraflardaki kişilerin yüzlerini otomatik olarak tanımaya başlayacak ve benzer yüzleri tespit ederek sizden bu yüzlere isim vermenizi isteyecek. Bir kişiyi isimle etiketledikten sonra her yeni fotoğraf aktarımından sonra o fotoğraftaki yüzleri tekrar tanıyacak ve ismini size sorarak kategorilendirmeye devam edecektir.

Böylece aradığınız bir kişinin fotoğrafını bulmak için o kişinin ismini yazmanız yeterli olacaktır. İsmini yazdığınız kişiyle ilgili tüm fotoğrafları tek bir ekranda görüntüleyebileceksiniz.

Yerler

Çekmiş olduğunuz fotoğrafı nerede çektiğinizi hatırlıyor musunuz? Eğer GPS destekli bir kameranız varsa veya fotoğraflarınızı Geo Tagging özellikli bir telefon ile çekmişseniz (geo tagging özelliği günümüzdeki pek çok akıllı telefonun sahip olduğu bir özelliktir) iPhoto fotoğrafların içine kodlanmış olan bu bilgileri okur ve fotoğrafın harita üzerindeki yerini tespit ederek işaretler. Bu şekilde çekmiş olduğunuz fotoğrafların yerlerini her zaman harita üzerinde görebilirsiniz.

 

Etkinlikler

Aktarmış olduğunuz fotoğrafları kategorilemek, benzer özellikteki fotoğrafların bir arada ve derli toplu görünmesi için oldukça önemlidir. Fotoğrafları aktarmaya başlamadan önce aynı grupta olmasını istediğiniz fotoğrafları seçerek bu fotoğraflara toplu bir isim verebilirsiniz.

Böylece arkadaşınızın doğumgününde çekmiş olduğunuz fotoğrafları kolayca bulabilirsiniz. Ya da çekmiş olduğunuz fotoğrafları tarih sırasına göre gruplayabilirsiniz.

Efektler

Çekmiş olduğunuz bir fotorağraftaki arkadaşınızın kıpkırmızı çıkan gözleri fotoğrafın tüm önemini silip atacaktır. Kırmızı göz sorununu düzeltmek için profesyonel fotoğraf işleme programlarına ihtiyacını kalmadan iPhoto’daki efektler bölümünde bir iki tıklama yapmanız yeterli. Ya da fotoğraflardaki parlaklık ve kontrast sorunlarını yine bir kaç tıklama ile ortadan kaldırmak çok kolay.

Paylaşın

Fotoğraflarınızı tek bir tıklama ile Facebook’ta paylaşabilir veya iPhoto’da özel tasarlanmış fotoğraf temaları ile profesyonel görünümde epostalar hazırlayabilirsiniz.

Fotoğraf gösterileri

Birbirinden özel efektler ve müzik eşliğinde slayt gösterileri hazırlayarak fotoğraflarınızı arkadaşlarınıza keyifli bir şekilde sunabilirsiniz. İsterseniz bu gösterileri QuickTime film formatında arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Sonraki yazımızda iPhoto’nun diğer bileşenleriyle devam edeceğiz. O zamana kadar tüm fotoğraflarınızı organize etmeyi unutmayın.

Bu yazı Kayhan Belek tarafından yazılmıştır.

İlk yazımız olan Hoşgeldin Mac’e buradan,

İkinci yazımız Taşınıyoruz’a buradan, 

Üçüncü yazımız Program Yüklüyoruz’a buradan ulaşabilirsiniz.

:: iLife ve iPhoto programlarını kullanıyor musunuz?
yazarKayhan Belek

Milenyumdan günümüze, mobil teknolojiler ve sunucu/masaüstü işletim sistemleri üzerine uzmanlaşan Kayhan Belek, hayatı kolaylaştıracak her türlü teknolojiyi yakından takip etmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 123Mac! – iLife ve iPhoto konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 123Mac! – iLife ve iPhoto ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 123Mac! – iLife ve iPhoto ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "