17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi!


15 Temmuz 2020 Çarşamba 15:30
17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi!

Microsoft, kullanıcıların “Nihayet” diyeceği bir olaya daha imza attı. Mayıs ayında tespit edilen 17 yıllık Windows Server DNS hatası dün yayınlanan Temmuz 2020 güncellemesi ile giderildi.

17 yıllık Windows Server DNS hatası giderildi

Mayıs ayında Check Point tarafından tespit edilen ve Microsoft’a bildirilen hata, 17 yılın ardından Temmuz 2020 güncelleştirmesi ile giderildi. Hatanın 10. seviye (en yüksek uyarı/risk seviyesi) olması bir yana, bu hatanın çözümü için neden 17 yıl beklendi halen çözülebilmiş değil.

17 yıllık Windows Server DNS hatası

Windows Server kullanan istemcileri etkileyen bu hata, 2003-2020 arasında yayınlanan tüm Windows Server sürümlerini (Windows Server 2008 SP 2, Windows Server 2008 SP 1, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server version 1903, Windows Server version 1909, Windows Server version 2004) etkiliyor.

Giderilen hataya konu olan açık, şirket ağlarını hackerların erişimine açarak, bilişim altyapısının ele geçirilmesine olanak tanıyordu. Ayrıca bu hata ile uzaktan çalıştırılan rastgele bir kod parçacığının diğer bilgisayarlara da otomatik dağıtıp zincirleme hataya sebep oluyordu. Bu hatanın çözümüyle birlikte Microsoft’un daha başka hangi hataları bu kadar uzun sürelerde çözmediği akıllarda soru işareti bıraktı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ADAMLAR ÇOK İNSANCILLAR?!!! muhakkak bir bildikleri var insanlığın kurtarılması için arka kapı bırakıyorlar yoksa hırsız arsız dostları nereden bilgileri alacak çalacak satacak büyüyüp gelişecek adamlar açmı kalsın fakir mi olsunlar.
  adamlar TIR ile alınca farkedilmiyor el arabası ile sözde iyilik(karanlık vakıfları ile) yapınca bütün dünyaya haber oluyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  yılların tecrübeli şirketi ve 17 yıllık açık bu Microsoft olmasaydı başka bir şiket olsaydı yerden yere vurulur batırılırdı .
  Onun için yeni yeni piyasaya giren şirketlere fırsat verelim ki gelişsinler piyasa sadece bir iki kuruluşa kalmasın ki onlarda istediği gibi at Koş’turmasınlar .
  saygılar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  17 yıldır var olması bir anlam ifade etmiyor sayın editör bey kardeşim, bilinmiyorsa, tespit edilmemişse nasıl çözülecek ? Tıpkı şu an var olan ve çözülmemiş diğer 10 larca açık gibi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Editör kardeş çocuğa iyi hoş cevap yazmışsın ama şöyle bir durum var senin yazdığın biçimde bu hata mayıs ayında değil 17 yıldır bilindiği halde herhangi bir yama yapılmadığı sonucunu ortaya çıkarıyor lütfen biraz daha düzgün yazarsanız iyi olur

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Site haberi yanlış aktarıyor. Açık 17 yıllık ama tespiti mayıs ayı. Yani 17 yıldır bilinen bir şey değil. Editörün daha dlkkatli ve özenli olması gerekir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Mayıs ayında tespit edilmesi 17 yıldır açığın olmadığı anlamına gelmiyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Nedeni basit; istihbarat servislerine arka kapı olarak bırakılmış. Şimdi ise uzun zamandır kullanılan bu arka kapının bilinirliği, hacker’ların işine yaramasın diye kapatılıyor. (Muhtemelen daha farklı bir arka kapıya sahip oldukları için bunu kapatma isteği oluşmuştur.)

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  ne olacak bill gates aşı ile meşgulmüş, hatayı gidermeye zaman ayıramamış…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuk olsa üniversite okucayak yaşa gelmiş bu ne hız microsoft

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ne hız maşallah 😀

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  😀 ne çabuk gidermişler öyle

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayallerimin gerçekleşme hızı mübarek sbjejxjejd

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  😂 17 yıl nedir yahu.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun iste boyle hizli olmali her sirket, firma ve kurum:))

" 17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 17 yıllık Windows hatası sonunda giderildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!