Okunma

2009’un Beklenen Teknolojileri


23 Eylül 2009 Çarşamba 15:01
2009’un Beklenen Teknolojileri

Özellikle eğlenceli vakit geçirirken zaman oldukça hızlı ilerliyor gibi gelir. Tam tersi de mümkün. Sıkıcı bir iş yapıyorsak zaman geçmek bilmez. 2009 yılı, teknoloji açısından oldukça verimli geçti denilebilir. Buna rağmen basına tanıtılan teknolojilerin kullanıcıyla buluşmasını beklemekten de gına geldi. Geciken teknolojiler için tüm umutlarımız 2010’a kalırken, halihazırda 2010‘da piyasaya sürüleceği duyurulan teknolojiler için de beklemeye devam ediyoruz.

Akıllı cep telefonlarından netbook‘lara, HDTV‘lerden ağ sistemlerine birçok yeni teknoloji bizleri bekliyor. Her geçen sene bir adım daha ileriye giden teknolojinin varacağı boyutu tahmin etmek oldukça güç. Firmaların ön gördüğü tarihleri bekleyip, yeni ürünlerle tanışacağımız günlere her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz.

Akıllı Telefonlarda Sesli Arama

Google‘ın Mobile App ile başlattığı bu teknoloji, TeleNav GPS Navigator gibi GPS uygulamalarını da desteklemeye başlayacak. Olayın özündeki fikir şu: Herhangi bir yerin GPS konumunu öğrenmek istediğinizde, sesli arama özelliğiyle akıllı telefonunuza vereceğiniz komutu, uygulama algılayarak, size konum aradığınız konum ile ilgili detaylı bilgiler verecek.

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bir teknoloji gibi gözükse de, işlevsellik açısından düşündüğümüzde kullanıcıya oldukça yarar sağlayacak bir teknoloji olduğunu görebiliriz.

HD Cep Kaydedicisi

Flip ile birlikte başlayan yeni bir teknolojik akım ile karşı karşıyayız. İnternet üzerinden video paylaşma çılgınlığı son seviye devam ederken, kullanıcıların işlerini daha da kolaylaştırmak için basit ama etkili ürünler de piyasaya bir bir çıkmaya başladı. HD cep kaydedicisi olarak adlandırabileceğimiz Flip de, tam olarak bu işi yapıyor. Anlık bir olayı videoya kaydetmeniz gerektiğinde ya (varsa) cep telefonunuzun video çekme özelliğinden yararlanmanız gerekiyor, ya da her daim kamera taşımanız gerekiyor.

Bu ikisi de işlevsel bir çözüm olmadığından Samsung, cep kaydedicisi olarak adlandırılabilen U10‘u geliştirdi. Bu sayede küçük bir cihaz aracılığıyla, hızlı bir şekilde görüntüyü kaydedebilir, ve ağ aracılığıyla YouTube, Facebook gibi ortamlarda videoyu paylaşabilirsiniz. 1080p çekim özelliği ile HD çekim yapabilen kamera özellikle sosyal ağ meraklılarına ilaç gibi gelecektir.

İnternet Bağlantılı Netbook

Netbook‘lar özelikle 2009‘un ikinci yarısında büyük bir popülerliğe ulaştı. Bir yıldan biraz fazla süredir hayatımızda bulunan Netbook’ların bu popülerliklerinin temel noktası, sahip oldukları işletim sisteminin internet ile doğrudan bağlantılı olması denilebilir. Moblin, JoliCloud ve henüz piyasaya çıkmayan Google Chrome OS, bu sektördeki en popüler işletim sistemlerinin başında geliyor.

Bu işletim sistemleri, çeşitli web uygulamalarıyla birlikte gelebiliyor. Böylece kullanıcının, işlerini daha kolay bir şekilde halletmesi sağlanabiliyor. 2010 senesi içerisinde piyasaya çıkarılacağı duyurulan Google Chrome OS, büyük yenilikler getirecek şüphesiz. Google yetkilileri şimdilik ağızlarını sıkı tutma konusunda kararlı gözüküyor. fakat önümüzdeki aylarda web tabanlı OS ile ilgili çok daha detaylı bilgiye sahip olabileceğiz.

iPhone Üzerinden Konum Paylaşma

Dash gibi GPS aygıtları ve Google Latitude gibi servisler, konum bilgilerinizi 1 seneden fazla bir süre boyunca saklardı. Fakat şimdi Navigon adlı bir firma, iPhone için bir uygulama hazırlayarak, sadece konumunuzu paylaşmakla kalmıyor, bir başka kullanıcıyla da paylaşarak, sizin nerede olduğunuzu gösterebiliyor, tabii isteğe bağlı olarak. Bu sayede bilgilerinizi paylaştığınız kullanıcı da haritasına sizi ekleyebiliyor.

Her durum için başvurulacak bir özellik olmadığı aşikar. Öte yandan, arkadaşlarınızla buluşacağınız zaman, ya da acil durumlarda adres sormak yerine bu tür bir teknolojiye başvurmak çok daha akılcı bir çözüm olacaktır.

HDTV İçin Açılır Pencereler

Başta Samsung ve LG Electronics olmak üzere, birçok HDTV üreticisi, Yahoo önderliğinde açılır pencere özelliğini HDTV’lere entegre etmeye başladı. Bu açılır pencerelerde, internetten aşina olduğumuz reklamlar yerine, çeşitli bilgiler paylaşılacak. Örneğin Twitter ve Facebook için durum iletilerimizi HDTV‘niz üzerinden paylaşabileceğiz. Veya hava durumu kanalı ile entegre ederek açılır pencereler aracılığıyla havanın durumunu anlık olarak takip edebileceğiz.

İyiden iyiye gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji, 2009 yılının HDTV’leri için en büyük adımlardan biri olarak lanse edilmiş, ve bu sayede büyük ilgi çekmişti.

:: Bu teknolojilerden en çok hangisi ilginizi çekti?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2009’un Beklenen Teknolojileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2009’un Beklenen Teknolojileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2009’un Beklenen Teknolojileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "