Okunma

2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları


02 Haziran 2015 Salı 05:30
2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları

Android telefon kullanım sayısı 1 milyarı geçti. Biz teknoloji editörleri genellikle amiral gemisi telefonlardan bahsediyor ve genellikle bunların testlerini yapıp sizlerle paylaşıyoruz ama amiral gemisi telefonlar Android ekosisteminde %10’luk bir kısmı bile oluşturmuyorlar.

Orta ve alt segment telefonlardan oluşan Android ekosisteminin en önemli sorunu ise “Güncelleme“. Google geçtiğimiz hafta yeni nesil Android M güncellemesini duyurdu. Duyurdu duyurmasına ama bundan tam 1 yıl önce duyurulan Android 5.0 Lolipop güncellemesine kavuşmayan amiral gemileri varken Android M neden?

Asus Zenfone ailesi henüz Android 5.0 güncellemesine kavuşmuşken Android M bu telefonların hem 2. el değerini hem de kullanıcıların keyfini düşürmüyor mu?

Tüm bu durumları siz değerli okuyucularımızın takdirine bırakıyor ve 2015 ilk çeyrek Android kullanım oranlarını sizlerle paylaşıyoruz.

15-06/02/android-kulllanim-oranlari-2015-ilk-ceyrek.jpg

Bu listeye göre tam 1 yıl önce tanıtılan Android 5.0 Lollipop kullanılma oranı %12,4‘e ulaştı. Android 4.0 Jelly Bean kullanım oranı ise nihayet düşme eğilimine girdi ve %39,3’ten %37,4‘e geriledi.

Diğer Android sürümlerinin oranlarında da ufak ufak geri gelmeler var fakat özellikle %37’lik Android Jelly Beam kullanan telefon sahiplerinin de artık güncelleme beklememeleri gerektiğini üzülerek belirtmeliyiz.

:: Android güncellemeleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarVolkan Manav

Son 5 yıldır profesyonel anlamda teknoloji yazarlığı yapan, "hangi telefonu almalıyım" sorusunun temel muhatabı, Asil Dora'nın babası ve tam bir donanım aşığı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada 7 milyar insan var ve 1 milyarı Android kullanıyor? OHA OHA OHA !!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni sürüm tanıtacağına yeni Nexus'u tanıtsın da alalım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Duyurdu duyurmasına ama bundan tam 1 yıl önce duyurulan Android 5.0 Lolipop güncellemesine kavuşmayan amiral gemileri varken Android M neden?

  Bu sorunun cevabı Androidin İos Kadar Stabil Çalıştıgını İspat etmek ve en hızlı şekilde Ram ve Sistem optimizasyon sorunlarını ortadan kaldırmak o yüzden su anda google 3.parti üreticileri pek sallamıyor. 🙂 Ama Android M hızlı gelicek diğer markalarada çün ki çogu marka Bilerek cihazları için Lolipop sürümü çıkarmak istemedi M beklediler ve Stabil oldugunu kanıtladıgı an çok çok hızlı şekilde 3. parti Android li cihaz üreten firmalarda kendi arayüzlerini Android M e enetegre edecekler ve bu sandıgımızdan cok hızlı olacak bence çünki 5.1.1 kullanıyorum ve ram konusu çözülmüş gibi duruyor stabilitede hiç bir sorun yok . M de bu kusursuz olacak .

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence google diğer firmalara güncelleme vermemesi veya geç vermesi için para veriyor çünkü güncellemeleri ilk nexuslar aldığı için güncelleme konusunda nexuslara rakip yok böyle olunca da kullanıcılar nexuslara yöneliyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çare Nexus.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Lollipop beklenen çıkışı yapamayacak bence. Sebebi şu çünkü M ile başlayan yenisi çıkana kadar Lollipop %20 lere bile gelemez. Samsung, Lg, HTC gibi cihazlar güncelleme konusunda dökülüyorlar epey geç veriyorlar kimileri hiç vermiyor eski cihazlarına bile haliyle orta seviyeli kullanıcılar kitkat veya jellybean de kalıyor tıpkı benim gibi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bunlarda amiral gemisi gibi her yıl amiral işletim sistemi çıkarmaya başladı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  "Google ardı ardına yeni güncellemeler yayınlıyor; ama kime?" demişsiniz ama bu saçma olmuş. Google, Nexus ve Android One cihazları için çalışıyor. Pardon da kendi cihazlarına bakmasından daha doğal ne olabilir? Google'ın amacı Android kitlesini Nexus ve Android One cihazlarına çekmek zaten. Samsunga babasının hayrına yazılımını vermiyor. Google Androidin yaygınlaşması için herkese açtı. Ama amacı kendi cihazlarına yönlendirmek. Bu yüzden ilk ve en önemli güncellemeler saf Androide geliyor. Yakında üreticiler kendi işletim sistemlerini yapınca Google sap gibi ortada mı kalsın? Androide alışanlar Samsung Tizene geçince, Nexus veya Android One alacaklar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güncelleme diyorsanız sakın LG markasına yaklaşmayın derim

" 2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015 İlk Çeyrek Android Kullanım Oranları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "