Okunma

2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı?


29 Mayıs 2015 Cuma 09:00
2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı?

Geçtiğimiz günlerde IDC tarafından yapılan bir araştırma akıllı telefon sektörünün 2015 yılında %0,3 büyüyeceğini ve önümüzdeki yıllarda pazar paylarının geriye gideceği belirtiliyordu.

Artan telefon fiyatları yüzünden birçok okuyucumuzun da yeni telefon alma konusunda odlukça ince eleyip sık dokuduğunu yaptığınız yorumlardan görmekteyiz. İnsanlar artık ceplerindeki paranın kıymetini biliyor ve 6 ayda bir telefon değiştirme alışkanlığından kurtulmaya başlıyor. 

Gartner araştırma şirketi de 2015 yılı ilk çeyreğinde akıllı telefon üreticilerinin pazar paylarını açıkladı. Buna göre pazar payını gerçek anlamda arttırabilen tek firma Apple oldu. Huawei ve LG‘de de artış anlamında kıpırtı var ama bu artışın gerçek bir artış olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini sizlerin takdirine bırakıyoruz. Bu firmaların asıl doğru sonuçlarını ise 2015 ikinci çeyrekte öğrenebileceğiz; lakin LG G4 ve Huawei P8 henüz bu listeye dahil değil. Lenovo‘nun akıllı ürünler ortaya koyarak 3. büyük üretici koltuğunu kaptığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

15-05/29/akilli-telefon-kullanim-ornlari-q1-2015.jpg

Gartner bir başka araştırmaya daha imza atıyor ve Mobil İşletim Sistemleri Kullanım Oranlarını da açıklıyor. Buna göre Andoid, ve Windows Phone kullanım oranlarının azaldığını görürken Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS ise satışlarla doğru orantılı olarak kullanım oranlarını arttırıyor.

15-05/29/mobil-isletim-sistemleri-kullanim-oranlari-q1-2015.jpg

Bu tablolara göre şunu söylemekte fayda görüyoruz. Elinizdeki telefonun kıymetini bilin ve firmalara güncel Android sürümlerini getirmeleri için hem bizim aracılığımız ile hem de sosyal medya aracılığı ile baskı yapın.

::Akıllı Telefon Kullanım Oranları ile ilgili Düşünceleriniz Nedir?
yazarVolkan Manav

Son 5 yıldır profesyonel anlamda teknoloji yazarlığı yapan, "hangi telefonu almalıyım" sorusunun temel muhatabı, Asil Dora'nın babası ve tam bir donanım aşığı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sony kullanıcısı olarak ne Apple ne samsung tanımam samsung alan 6 ay sonra tel degirmek zorunda kalıyor Apple de internetsiz bi işe yaramıyor en iyisi sony

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sony ne kadar sattı hiç değinen yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung fanları damlar Samsung daha çok sattı diye.

  Apple senede 2 cihaz, Samsung senede 200 cihaz çıkartıyor.

  Ayrıca Samsung'un satış oranları düşmüş gene Apple ise artırmış Apple yeni çıkaracağı modeller ile satışları artırır gene.

 4. constantinerkan dedi ki:

  Sayýn forum yönetimi neden Blackberry cephesinden haberi az yapýyorsunuz?
  Neden Blackberry’nin modellerinin hiçbirinin inceleme videosu yok?
  Allah aþkýna yok Blackberry öldü, bitti gibi kliþeleþmiþ cevaplar yazmayýn.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatlar çok yüksek hemde bir önceki modelle yeni modeller arasında vay be dedirten özellikler yok. Alım gücümüz düşerken fiyatlar yükselirse satışlarda düşecektir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kredi kartı ile alışverişin daha sonra kredi ile alınan telefonların birde üstüne yeni moda gsm şirketlerinin cihazları taksitle satmasının acısı yeni yeni çıkıyor. Şaka gibi 3000 TL olan telefon fiyatları taksitle 4000 TL yi geçiyor. Gözler yeni açılıyor daha çok geç kalındı çok, milletin parasını telefon ile sömürdüler. Buna dur deyin artık 3-4 yıl önceki telefonda aynı işleri yapıyor en nihayetinde hepsi telefon.

 7. -Hewal- dedi ki:

  Ne 6 ay’ý 4.senesi doluyor taksit olayý yüzünden mesai yapýp para biriktirmeye çalýþýyoruz para biriktirene kadar alacaðým telefon piyasadan ***** üst modeli þimdiden çýktý bile.

" 2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015’te Kim Ne Kadar Akıllı Telefon Sattı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "