2020’de en çok bu arabalara baktık


06 Ocak 2021 Çarşamba 23:03
2020’de en çok bu arabalara baktık

2020’de en çok aranan arabalar ve en çok görüntülenen otomobiller belli oldu. Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan sıfır ve ikinci el araba piyasası, yüksek fiyatlarla cep yakmıştı. Sürekli artan fiyatlar otomobil satın almayı düşünenleri korkutmuş ve fabrikalardan sıfır otomobillerin gelmemesi ikinci el piyasasını uçurmuştu.

Geride bıraktığımız yıla dair rapor, sahibinden.com’dan geldi. İkinci el otomobil piyasasına dair verileri paylaşan sahibinden, aralık ayında fiyatlarda yüzde 1’lik düşüş yaşandığını duyurdu. Böylelikle yıl içinde ilk kez fiyatlar düşmüş oldu.

2020’de en çok aranan arabalar

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19, otomotiv sektöründe büyük etki yaptı. Fabrikaların üretim yapamaması, kısıtlı da olsa üretilen modellerin sevkiyatının yapılamaması gibi durumlar, satışları olumsuz etkiledi. Hızlıca araç sahibi olmak isteyenler de ikinci el araçlara yöneldi. Ancak burada da durum parlak değildi.

Bu gelişmelerin yaşanmasının ardından istatistikleri paylaşan ilan sitesi, 2020’de en çok aranan ve görüntülenen arabalar listesini duyurdu. Bu listenin başında Volkswagen yüzde 11.3, Renault yüzde 11.3, BMW yüzde 9.8, Merces-Benz yüzde 8 ve Opel yüzde 6.2 oranla yer aldı. Bununla birlikte en çok ilan verilen 5 otomobil de sırayla Volkswagen Passat, Renault Clio, Opel Astra, Renault Magane ve Ford Focus oldu. En çok ilan verilen arazi/SUV markası ise Nissan oldu.

2020'de en çok aranan arabalar

İstatistiklerin devamında en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renk öne çıktı. Yakıt türünde ise dizel başı çekerken, model yılında 2015 kendisini gösterdi. İlanlarda yer alan araçların yüzde 37’si 0 ile 100 bin km arasında değere sahip olduğu aktarıldı. Otomobil ilanlarında fiyat konusunda en yüksek payın yüzde 24.8 ile 50 bin – 100 TL arasında ilanlar olduğu belirlendi.

Aralık ayında en çok incelenen ilanlar ise 50 milyon TL değerindeki Bugatti Chiron, 29.5 milyon TL değerinde Mercedes Maybach ve 14.5 milyon TL değerinde Lamborghini Avendator Roadster oldu.

En çok 22.00 – 23.00 arasında ilanlar incelenirken, ortalama ilan inceleme süresinin 10 dakika 2 saniye olduğu duyuruldu.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ecemmm
ecemmm
15 gün önce

2020’de en çok bu arabalara baktık ama uzaktan 🙁

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Volkwagen ne La

" 2020’de en çok bu arabalara baktık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2020’de en çok bu arabalara baktık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2020’de en çok bu arabalara baktık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!