21 yaş altı için telefon yasağı önerisi!


11 Ocak 2020 Cumartesi 13:00
21 yaş altı için telefon yasağı önerisi!

Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte akıllı telefon kullanımı da gittikçe artmaya başladı. Birçok insan, akıllı telefonların genç kişileri olumsuz yönde etkilediği düşüncesine sahip. Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont eyaletinde sunulan 21 yaş altı kişiler için telefon yasağı önerisi, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

ABD Vermont’da telefon yasağı önerisi

ABD Vermont genel kurulunda, 21 yaşın altındaki kişilerin cep telefonu kullanmalarını hatta sahip olmalarını yasaklayan bir tasarı sunuldu. İhlal edenlerin ise 1000 dolara kadar para cezası veya 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Önerilen yasa tasarısının meclisten geçmesi beklenmese de, akıllı telefon kullanımının zararları sık sık gündemi meşgul etmeye başlamış durumda.

Yasa tasarısı, gençlerin siber zorbalığa uğramaları ve günlük hayatta dikkat dağınıklığı yaşamalarına önem vurguluyor. Birçok gencin sosyal medyada uğradığı hakaretler, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor ve ruh sağlığının bozulmasına sebep oluyor. Tasarı en fazla konsantrasyon bozukluğuna dikkat çekiyor. Dikkat dağınıklığı yaşayan gençler, günlük hayattaki işlerine yoğunluk veremiyor ve iletişim bozukluğu yaşıyor. Tasarı doğru konulara parmak basmış olsa da, akıllı telefon kullanımını yasaklamak bir çözüm olarak nitelendirilmiyor.

Yasayı öneren Demokratik Devlet Senatörü John Rodgers, oylamanın yapılacağını ancak meclisten geçeceğine dair inanıcının olmadığını söyledi. 2018’de devlet Rodgers’ın karşı koyduğu, 21 yaşın altındaki herkesin bir avcı kursunu geçemedikçe ateşli silah satın almasını yasaklayan yasa çıkardı.

Bu yasayı hedef alan Rodgers’ın akıllı telefon tasarısından bir kesit paylaşıldı. Tasarıda, “Genel Kurulun 21 yaşın altındaki kişilerin ateşli silah kullanmasına ve sigara veya alkol tüketebilecek kadar olgun olmadığı sonucuna varmış olduğu gibi, 21 yaşın altındaki kişilerin güvenli bir şekilde akıllı telefon kullanması için yeterli kişisel olgunluğa sahip olmadığını da kabul etmesi gerekir.” ifadelerine yer veriliyor.

Siz akıllı telefon kullanımının gençler üzerindeki etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “21 yaş altı için telefon yasağı önerisi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle çok doğru bir karar. Bu teklifi Türkiye de gündeme getirsen Şeriat çi, diktatör, yobaz gibi saçma sapan hakaretlerde bulunurlar. Keşke bu ülkeden gitseniz ve sorunlar da bitse

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  18 yaş altı tuşlu telefon kullansın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Haklısın

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesin Teklifi bizim Reis Sunmuştur. Adam özgürlük yok edici 😅

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Burada teknoloji yorumlanır. Saçma sapan , yalan dolan yorumlar yazma.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ABD genç insan kalmaz intahar ederler

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Menes batturun takipcileri 200 e iner ozaman

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Olan youtuber olan saçma insanlara olur iyi olur ama 😉

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya bu yöneticilerin işi yok hakikaten el kaldırıp indirmekten okadar yoruluyorlar ki
  Aslında onlara ayda 5 gün 6 saat günde kamu hizmeti şartı gelse (sokak süpürme ,çöp toplama … gibi) yorgunlukları gider milleti nasıl canını sıkmaya çalışalım diye düşünme şansları kalmaz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklayabileceklerini düşünmüyorum tamam bağımlılık yapıyor ama bu bağımlılığı kendilerinin yenmesini gerektiğini düşünüyorum yoksa devlet telefonu yasaklasa bile yine de el altından her türlü oynayacaklar hatta ters psikoloji sebebiyle bence telefon daha da çekici duruma dusecektir. Ki 21 yaş bence çok 15 yaşa kadar yasaklasalar yeter. Zaten ABD de çocuk 18 yaşından sonra çoğunlukla aileden bağımsız yaşıyor bağımsız yaşayan birine telefon vermemek cinayet, kaçırılma ve tacizleri arttırır bence çünkü bu olaylar gerçekleştikten 1-2 gün sonra ailenin haberi olur bu durumda.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  eyalette genç insan kalmaz 🙂

" 21 yaş altı için telefon yasağı önerisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 21 yaş altı için telefon yasağı önerisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 21 yaş altı için telefon yasağı önerisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk