3 Boyutlu Çizimler ve Google


09 Şubat 2007 Cuma 14:00
ABONE OL
3 Boyutlu Çizimler ve Google
3 boyutlu çizimler yapmak bu işle profesyonel olarak ilgilenmeyen kişiler için zorlu bir iştir ve deyim yerindeyse göz korkutur. Başarılı projelere imza atan Google, 3 boyutlu çizimle profesyonel olarak ilgilenmeyen ancak yine de bu tür çizimler yapmak isteyen kişiler için kullanımı basit bir araç geliştirdi. Google SketchUp adı verilen aracı kullanmak için internetten indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Google, bu programı tanıtırken “Herkes için 3D” sloganını kullanıyor.

Neler yapılabilir?

Programın arayüzünde göreceğiniz düğmelerin azlığı sizi yanıltmasın. Çünkü Google SketchUp ile çok kolay bir şekilde profesyonele yakın 3 boyutlu çizimler yapabilirsiniz.

Kare, daire, çizgi ve yay çizme, silme, döndürme, büyütme gibi temel fonksiyonlara kolayca ulaşabileceğiniz bir menüsü bulunan Google SketchUp, aslında çok daha yetenekli. Sadece bu saydığımız temel fonksiyonlarla neler yapabileceğini görünce biz bile şaşırdık.

Bu program sayesinde dinamik bir şekilde düşündüğünüz şekli kolayca çizebiliyorsunuz. Örneğin; bir kare çizmek istediğinizde, dörtgen çizme butonuna tıklayıp istediğiniz eksende fareyle çizmeye başlıyorsunuz. Şekil tam bir kare olduğunda ise aşağıdaki şekilde olduğu gibi program sizi uyarıyor.

Push/pull” butonu ile çizdiğiniz 2 boyutlu şekilleri anında 3 boyuta çevirebiliyorsunuz. Bize göre programın en güzel özelliklerinden birisi de bu. Yani bir küp çizmek için 6 tane kare çizmek yerine sadece 2 tıklamada istediğiniz boyutta bir küp elde edebiliyorsunuz.

Çizdiğiniz modelleri renklendirmek, binaların içine eşyaları yerleştirmek, insan ve araba modelleri ile çizimlerinize hayat katmak de mümkün. Modeliniz için düşlediğiniz her şeyin kolayca yapılabilmesi için Google çalışanları ellerinden geleni yapmış gibi görünüyor. Üste menüdeki “Window” seçeneğine girdiğiniz zaman size yardımcı olacak diğer kontrol pencerelerini açıp kapatabilirsiniz. Pencelerin hepsini açıp, kullanmadıklarınızı daha az yer kaplaması için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kapalı tutabilirsiniz.

Materials” yani maddeler penceresini açtığınızda karşınıza sizin için hazırlanmış halı desenlerinden, ahşap desenlerine, metal alaşımlarına kadar pek çok maddeyi bulabilirsiniz. Bu sayede çizdiğiniz çekilerle istediğiniz deseni ve görüntüyü vermek çok kolaylaşıyor.

Components” yani bileşenler penceresinde ise hazır olarak çeşitli eşyaları bulabilirsiniz. Mimari, manzara, ulaşım gibi alt kategorilere sahip olan bu bölümde çeşitli insan modellerini bulmak da mümkün.

Bizim en çok beğendiğimiz özelliklerden birisi de çizdiğiniz modelleri ışıklandırabilmeniz, gölgeleri gösterebilmeniz. “Shadows” yani gölgeler kontrol penceresini açarak buradan ışık ve gölge durumunu görmek istediğiniz mevsimi ve saati seçebilirsiniz. Örneğin; çizdiğiniz apartmanların hangi katlarının günün hangi saatinde ve hangi mevsimde ne kadar ışık alacağını modeliniz üzerinde görebilirsiniz.

Bunun haricinde modelinize bir de sis efekti ekleyebilirsiniz. Bunun için de “Fog” yani sis kontrol penceresini açmanız yeterli olacaktır.

Animasyon da var

Google ya bu bizi kuru kuru çizimle bırakacak hali yoktu. J Google SketchUp, çizdiğiniz modellere animasyon eklemenize de olanak tanıyor. “View” menüsünden “Animation” bölümünü seçerek modelinize sahneler ekleyebilirsiniz.

Google Earth ile birlikte kullanın

Hepsi bu kadar da değil. Kolayca oluşturduğunuz 3 boyutlu çizimlerin gerçek arazide nasıl durduğunu görmek ister misiniz? O halde bu programda oluşturup kaydettiğiniz çizimleri Google Earth üzerine yerleştirmelisiniz. “Tools” menüsünden “Google Earth”i seçip, daha sonra “Place Model” (modeli yerleştir) dediğinizde işlem başlayacaktır. Elbette bunun için bilgisayarınızda Google Earth programının da yüklü olması gerekiyor.

Keşfedin

Bizim incelediğimiz kadarıyla Google yine iyi bir iş çıkarmış. Programın tek kötü tarafı ise Türkçe olarak kullanılamaması. 3 boyutlu modelleme ile profesyonel olarak ilgilenmeyen insanlara da tasarım ve modelleme yapma olanağı sunan Google SketchUp hakkında bu yazıda anlatamadığımız, daha detaylı olan bazı özellikleri de sizler keşfedebilirsiniz.

Yaptığınız çizimleri başkalarıyla paylaşmak ya da paylaşılan dosyalar arasında istediğiniz çizimleri bulmak için ise “3D Warehouse” bölümünü kullanabilirsiniz. Tıklayın.


Google SketchUp kullanılarak çizilmiş bir model

Ayrıntılı bilgi almak için: Google Sketchhup

Programı indirmek için: Google SketchUp indir
SketchUp videolarını izlemek için: Google Video Turu
Dökümantasyon için: Tıklayın

Yazar: Özlem Özgöbek
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
29 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Google coştu bi kere 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Abi bu 3d çizdiğim modeller ne işe yarayacak? Cahilliğimden soruyorum kusura bakmayın. Biz bunlara ses filan ekleyip acaba bir 3d film gibi yapabilir miyiz?

Editör: Yukarıda verilen 3D Warehouse’u inceleyin.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Güzel bir anlatım tşkler

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Google kendini fazlası ile gelistirdii buda denemeye değer şeylerden birisii bu konuya çok ilgim yok ama gös atmanın kime faydası olur hele bide bu kadar basite indirgendiyseee teşekkürler shiftdelete 😛

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Çizdiğimiz modellerin nasıl göründüğünü anlamak için Google Earth’de gösterebiliyoruz. Peki çizimimiz Google Earth’de herkese görünür hale geliyor mu?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Çok teşekkürler. Çok işime yarayacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben biraz uğraştım ama küre çizemedim. nasıl küre çiziyoruz?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben çizdim haritaya yerleştirdim ama başkaları nasıl görücek earth de eartte çıkmıyo benim yaptığım çizim nasıl yollıcaz oraya

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Teşkkürler.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Galiba bu earthte çıkmıyor. Eğer çıkıyorsa bizim evin yerine bir gökdelen dikiyim hemen. 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Arkadaşlar bu google a rakip çıkacak bi firma felan çıkmayacak mı acaba merak ediyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Tüm kullanıcıların görebilmesi için sanırım. ***** sitesine üye olup çalışmanızı buraya bi şekilde göndermelisiniz. Görüntülenme sayısına göre diğer kullanıcıların görme olasılığı yükseliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sağol

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

küreyi nasıl çizilir diye soran arkadaşa cevaplıyorum şimdi sketchup’ı ilk açtığında önüne küçük bir pencere daha çıkıyo hatta üstünde prev ve next var orda kürenin nasıl yapıldığı gösteriliyor next diyip bulursun…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

abi ben bunu göndermeyi arıyorum ama hiç bi yerde yok bulunca haber verir misiniz?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Süper program. TŞK bilgi verdiğiniz için

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

şimdiye kadar gördüğüm en basit ve kullanışlı 3d modelleme programı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

çok güzel bişey tşkr ederizzz

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

valla ben de yapmak istiyorum indirirsem acaba bilkgisayarımı yavaşlatır mı?? bu bi program mı?siteden yapılabiyiyormu???cevaplarınızı online olanlar yazsın Lütfen !

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

süper de zor iş…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

süperr

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ÇOK GÃœĞZEL…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Güzel ama inede bir 3Ds max ın yerini tutamaz ;)…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

yaw o kadar uğraşıyom bi küre çizemedeim yada oval biçimindekileri.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

abi ben bişey anladıysam arap olim

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

SketchUP ile bir model oluşturdum ama yayınlatamadım. SketchUp kaplamaları kabul edilmiyor diye anladım mesajları. Bu onuda bilgi verebilir misiniz.
Teşekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

arkadaşlar ***** arkadaşlardan bir isteğim ***** mümkünse..
sketchupda yay ç***** sandalye ç***** kenarını hafif oval yapı***** a tıkladığımda mavi renkde pusulaya benzer mavi bir şekil imlecin peşinde .bunu nasıl ***** ederim.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

burayı hiç beğenmedim

" 3 Boyutlu Çizimler ve Google konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3 Boyutlu Çizimler ve Google ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3 Boyutlu Çizimler ve Google ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!