Okunma

32 nm Devrimi Başlıyor


15 Eylül 2009 Salı 07:38
32 nm Devrimi Başlıyor

Intel’in San Fransisco’da düzenleyeceği IDF 2009′a (Intel Developers Forum) birkaç hafta kala şirketin bu organizasyonda en çok hangi konunun üzerinde duracağı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Dünya çapında tanınan teknoloji uzmanlarının ve basının davet edildiği etkinlikte Intel’in geliştirdiği teknolojiler tanıtılıp bunlar üzerinde fikir alış verişi yapılıyor.

22 Eylül’de başlayacak olan IDF 2009′da 5000′e yakın geliştirici, teknoloji uzmanı ve gazaeteci Intel’in 2010 için yaptığı planları ilk elden duyma fırsatını yakalayacak. Intel’in bu IDF’te üzerinde en çok duracağı konu ise 32 nm’lik Westmere mimarisi ile üretilen modeller olacak.

Westmere ailesi geliyor

Gelen bilgilere göre Intel 32 nm teknolojisine sahip yeni modellerinin seri üretimine başladı. Genel olarak Westmere kod adına sahip olan bu ailenin masaüstü bilgisayarlar için olan modellerinin kod adı Clarkdale (Core i3, Core i5, Pentium), dizüstü için olan modellerinin kod adı ise Arrandale (Core i7, Core i5) olacak.

32 nm mimarisine sahip olmasının yanı sıra Westmere ailesinin sahip olduğu en önemli özelliklerden biri bünyesinde tümleşik DDR3 bellek kontrolcüsü ve DirectX 10 grafik çekirdeği bulundurması. Böylece merkezi işlemci ile grafik işlemcinin birleşmesi yolundaki ilk adımlardan biri atılmış oluyor.

Clarkdale

Masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen Clarkdale serisi işlemciler yeni piyasaya çıkan Lynnfield’lar gibi LGA-1156 soketli olacaklar. Bu da P55 yonga setli anakartlar ile uyumlu olacakları anlamına geliyor. Zaten bu yonga seti Lynnfield ve Westmere serisi işlemciler için özel olarak geliştirildi. Bu işlemciler önceki modellerden yapısal olarak farklı özelliklere sahipler.

Çift çekirdekli modelleri bünyesinde barındıracak olan Clarkdale serisinden yedi farklı işlemci piyasaya çıkacak. Bunlardan dört tanesi Core i5 600, iki tanesi Core i3 500 ve bir tanesi de Pentium serisine dahil olacak. Bu seri orta-üst sınıf kullanıcılara hitap edecek. Clarkdale ailesine mensup işlemcilerin Ocak 2010′da piyasada olacağı söyleniyor.

Arrandale

Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan Arrandale serisi işlemciler de aynı Clarkdale gibi orta-üst sınıfa hitap edecekler. İçinde bulunduğumuz yılın sonlarına doğru piyasada olması beklenen bu modeller de sahip oldukları 32 nm’lik Westmere mikro mimarisi sayesinde düşük güç tüketimi yapacak.

Piyasaya çıkacak 7 farklı modelden beşi Core i7 600M, ikisi ise Core i5 500M serisine dahil olacak. Yine aynı Clarkdale gibi Arrandale mobil işlemciler de çift çekirdeğe sahip olacaklar. Ayrıca bu işlemciler piyasaya çıkan ilk mobil Core i5′lar olmasının yanında 23 Eylül’de piyasaya çıkacak 45 nm’lik Clarksfield’lardan sonra çıkan ilk mobil Core i7′ler olacak.

:: 32 nm’lik Westmere işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 32 nm Devrimi Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 32 nm Devrimi Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 32 nm Devrimi Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "