360 Derecelik CGI Tiyatro


07 Mayıs 2010 Cuma 10:30
360 Derecelik CGI Tiyatro

ABD’nin San Fransisco şehrinde kurulan tiyatro sahnesi, dünya üzerindeki diğer tiyatro sahnelerine hiç benzemiyor. Normalde tiyatro sahnesi izleyicilerin tam karşısında yer alırken, Ferry Park adlı yere kurulan bu sahne seyircilerin tam ortasında yer alıyor.

360 derecelik açıyla seyircilere gösteri sunan tiyatronun tek özelliği bu değil. Yapının çatısı da bir nevi perde işlevi görerek yansıtılan görüntülerle, sahnede oynanan oyunu birleştiriyor.

Ferry Park’ın dış görünümü bir sirki andırıyor

360 derecellik CGI görüntü ve oyuncuların performansı, seyircilere unutulmaz dakikalar yaşatıyor. Şu sıralar Peter Pan oyununun sahnelendiği bu tiyatroyu görmek istiyorsanız, ilerleyen sayfalara göz atabilirsiniz.

Dış görünümü bir sirke çok benezeyen 360 derecelik CGI tiyatro sahnesinin kapasitesi tam 1350 kişi.

İşte tiyatronun içeriden görünüşü. Seyircilere ayrılan yerler sahnenin çevresinde yer alıyor. Tavanda ise bilgisayarla yaratılmış görüntüler oluyor. Sahnede bir oyun olmadığı için tavana perde görüntüsü yansıtılmış.

Binanın tavanına yansıtılan görüntünün boyutu yaklaşık 1400 metrekare. Bu derece büyük bir görüntüyü yaratmak için büyük bir bilgisayar gücüne ihtiyaç duyuluyor. 360 derecelik tiyartoda gösterilen Peter Pan için hazırlanan görüntüleri oluşturmak için 200 adet bilgisayar ile 4 hafta boyunca çalışıldı. Görüntüler Maxon Cinema 4D yazılımıyla hazırlandı.

Tavanda oluşturulan görüntü zeminde yer alan 12 adet yüksek güçlü projektör tarafından yansıtılıyor. Oluşturulan görüntünün yaklaşık 10 milyon piksel olduğu belirtiliyor.

Nisan ayından beri sahnelenen Peter Pan izleyicilerden çok olumlu tepkiler almış. Tavana yansıtılan Neverland, atmosferi oldukça etkilyeci kılıyor.

Tavana yansıtılan görüntü ile sahnede oynanan oyun birleşince, izleyiciler kendilerini oyunun içerisinde gibi hissediyorlar. Oyunda Peter ve Wendy Londra’dan Neverland’e uçarken, seyirciler de bu yolculuğa çıkıyorlar.

:: Böyle bir sahnede tiyatro izlemek ister miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 360 Derecelik CGI Tiyatro konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 360 Derecelik CGI Tiyatro ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 360 Derecelik CGI Tiyatro ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası