Okunma

Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş!


05 Temmuz 2017 Çarşamba 06:30
Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş!

Twente Üniversitesi mühendisleri, plastikten yapılmış 3D baskılı yeni bir biyopsi robotu geliştirdi. Böylelikle, normal olmayan dokunun gerçek zamanlı görüntülenmesi ile bir MR tarayıcısı içinde çalışmasını sağlanıyor.

Hava basıncı ile yönlendiriliyor

Stormram 4, iletken metallerden arınmış olarak tasarlandı. Bir MR tarayıcısı içindeki güçlü manyetik alan altında işlevsel hale gelen robot, 3D plastikten basılmış ve elektrik yerine hava basıncı ile yönlendirilmiş. Robotun bu dördüncü versiyonu olan Stormram 4, MR tarayıcının tüneline sığabiliyor. 5 metre uzunluğunda hava boruları harici bir denetleyiciyle, robotun MR dışından yönlendirilmesine izin verir.

17-07/05/mr-biyopsi-robotu-shiftdelete.jpg

Ön testler, robotun uyumlu bir iğne ile donatılmış olması durumunda dokuyu bir milimetre hassasiyetle hedefleyebildiğini gösteriyor. Bu, bir insan operatörün başarması imkansız bir doğruluk derecesi anlamına geliyor.

Ekip, cihazın klinik uygulamaya uygun hale getirilmesi için robotu Ziekenhuis Groep Twente’deki bir radyologla işbirliği içinde geliştirdi. Bu yenilik, son zamanlarda Cerrahi Robotik Görevleri’nin bir parçası olarak Londra’daki uluslararası Hamlyn Sempozyumu’nda ödüle layık görüldü.

::Biyopsi yapan robot hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "