Okunma

3D Gözleri Bozuyor


24 Şubat 2010 Çarşamba 10:30
3D Gözleri Bozuyor

ABD’de bulunan Berkeley Üniversitesi’nden Prof. Dr. Martin Bank, son dönemde popüler olan 3D görüntü teknolojisinin gözlere zararlı olabileceği konusunda uyardı.

Prof. Bank film endüstrisinin göz doktorları ve görüntü uzmanları ile beraber çalışmalar yürütüp, daha sağlıklı bir 3D deneyimi yaşatabilmek için uğraştıklarını da belirtti.

Buna örnek olarak ise Dolby Laboratories ile San Francisco Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü proje gösterilebilir.

3D artık sadece sinemalarda değil konser ve maçlarda da kullanılıyor

Gözler yoruluyor

Bu araştırmaya dahil olan doktorlardan Daniel Adams, 3D film seyrederken gözün odaklanabilmek için sürekli ufak hareketler yapmak zorunda kaldığını, bunun kısa vadede baş ağrısı, mide bulantısı gibi etkilerinin olmasının yanı sıra uzun vadede göz bozukluklarına neden olabileceğini belirtti.

Dolby yetkililerinden Guido Voltolina da insanların 3D filmlerden çok etkilendiklerini fakat ilk 20 dakikadan sonra rahatsız hissetmeye başladıklarını söyleyerek, bunu aşmak için çalıştıklarını belirtti.

Öte yandan, daha önce yapılan bir araştırmada da 3D görüntüleri göremeyen kişilerin gözlerinde bir sorun olabileceği iddia edilmişti.

:: 3D film izlerken rahatsızlık hissettiniz mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “3D Gözleri Bozuyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    1,5 saat izledim baş ağrısı yaptı. gözleri de yoruyor. tv alırsam 3d siz almaya özen gösteririm

  2. SDN Okuru dedi ki:

    3d dandik zaten

  3. SDN Okuru dedi ki:

    bunu bnde farkettim bir daha gitmeyi düşünmüyorum

" 3D Gözleri Bozuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Gözleri Bozuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Gözleri Bozuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "