Okunma

4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi?


01 Nisan 2016 Cuma 14:00
4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi?

4.5 G teknolojisi, 1 Nisan itibariyle Türkiye genelinde kullanıma sunuldu. Kullanıcılar gece 00.00’dan bu yana teknolojiyi denemek amacıyla pek çok hız testi yaptı.

Yapılan test sonuçları sonrasında, kullanıcılar olumlu/olumsuz yorumlarda bulundular. Türkiye’nin yeni teknolojisinin kullanım durumlarına göre oluşan bazı istatistikleri ise şu şekilde;

16-04/01/4-5-g-nedir-1455716934.jpg

– Teknoloji dün geceden bu yana pek çok kişi tarafından hız testine tabi tutuldu. Teknolojiyi test etmek isteyen kullanıcılar, Google Play Store ve App Store aracılığıyla indirdikleri “Speed Test” uygulaması ile teknolojinin performansına tanık oldular. Türkiye genelinde 4.5 G kullanıcılarının yüzde 33’ü söz konusu testi cihazlarında uyguladı.

– Testi uygulayan kullanıcıların ise büyük beklentilerine rağmen, testlerini hayal kırıklığı ile sonuçlandırdığını söyleyebiliriz. Dün gece itibariyle uygulanan testlerin başarı oranı yüzde 12.5 ile sınırlı kaldı.

– Hız testine değinildiğinde, hız testi ile ilgili birkaç detaya daha değinmek gerekir. Hız testini uygulamak isteyen kullanıcılar, internet kotalarının fazlasıyla tükendiğine tanık oldular. Hız testi kullanıcıların 50 MB internet harcamalarına neden oluyor.

Testin birkaç defa uygulandığı düşünülürse kullanıcıların neredeyse tüm internet paketlerini bir gecede harcadılar.

16-04/01/45g-speedtest-1459502065-1459518624.jpg

– 4.5 G’nin farkındalık yaratacağı hız konusuna değinmek gerekirse, en basit anlamıyla bir internet sayfasını daha hızlı yükleme, bir uygulamayı-filmi daha hızlı indirme gibi seçeneklerle öne çıkan çözüm, bu konuda beklentilerin altında kaldı.

300 Mbps’ye hatta özel durumlarda 450 Mbps’ye varan hızlara sahip olacağı düşünülen teknoloji, kullanıcı testlerinde 50 ile 100 Mbps arası değerleri gösterdi.

Bu bağlamda, mevcut fiber yapıya uyumluluğu çok tartışılan teknolojinin henüz ilk aşamasa da kullanıcıların yüksek beklentilerini karşılayamadığını belirtmek gerekir.

İlerleyen süreçte nasıl bir 4.5 G teknolojisi kullanacağımızı merakla bekliyoruz. Fakat bizden söylemesi, teknoloji beklenildiğinden daha fazla internet kotası tüketecek gibi gözüküyor.

:: 4.5 G teknolojisini deneyimlediniz mi? Deneyimleme ihtimalinde teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiz testi yaparak kotalari doldurmaktan başka hic bi ise yaramadi 4.5G

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'de yüksek hız? Lütfen böyle demeyin komik geliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  10GB avea(Turk telekom) internetim 1 saatten az bir sürede bitti…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonum lenovo vibe p1 cat4 karaman merkez TTcom (Down 107) (Up 37) gelişim büyük. Önceki değerler (Down 14) (up 3) ama kotalar yetersiz fiyatlar pahalı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 5 kullanıyorum.6 GB aylık kotam ***** yeterli şu an hız iç***** sisteminin oturması en az 5-6 ay sü***** sonra geçeceğim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sakarya merkez 140 mbt

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Pek birşey farketmedi….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell 4GB internetli bir tarifedeyim. Sırf bu ay 9GB hediye internet verdi. 13GB ı nasıl bitirecem ki. Cepten film mi indirecem. Hız testi yapacam naapacam:)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok fazla büyütülmedi mi ,5 G işi. Yok şu kadar sn. de film indireceğiz, şu kadar ***** bu kadar büyüklükteki dosyayı yukleyebileceğiz. Sanırsın ki Türk halkı her gün en az bir film izliyor 2 tanede sonra izlerim diye ***** gün birkaç gb dosya transfer ***** araştırılmış mı acaba kişi başına düşen kullanım ne kadar? Herhalde bakılmıştır ben bilmiyorum şahsen. Tüm bu ,5G zırvalıklarını okurken tahmin ediyorum ki ortalama ***** başı kullanılan kota 10gb gibi geliyor bana. Nereyi açsan bir bayram havası, çağ atladık ***** ay bedavalar bittikten sonra bugün bayram yapanları görmek istiyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  samsunda 80 gören de var benim gibi 15-20 arası görende (download)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  3g ye devam normal kullanıcı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  4.5G ile 3G arasındaki tek fark 1.5G sayısal Fark..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 6S te vodafone da bakirkoy. 20mbps bu nedir ya millet 150mbps asiyor biz hala 20

 14. SDN Okuru dedi ki:

  20 mbps alanlar var ben 3g ile bile 38 mbps alıyorum 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Erzurum 32 mbps

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kaç dakika çatır çatır kullanabilirsinki? kotayı sömürüyor

" 4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G Hayatı Nasıl Etkiledi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "