4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi


17 Mayıs 2020 Pazar 13:30
4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini piyasaya süren Intel, mobil için de çalışmalarını sürdürüyor. 2019’un üçüncü çeyreğinde, 10. nesil Ice Lake serisi mobil işlemciler tanıtılmıştı zaten. Uzun bir süredir de piyasada olan U işlemciler, 2020 MacBook modelleri dahil birçok dizüstü bilgisayarda bulunuyorlar. Bu yılın sonuna doğru ise, yeni Tiger lake işlemcilerin tanıtılması bekleniyor. Son gelen haberlere göre, 4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi.

4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci sızdırıldı

Intel tarafından 14 nm üretimden geçen son işlemciler de, yeni masaüstü işlemciler oldu. Önümüzdeki yıllarda gelecek olan işlemcilerde büyük yol kat etmek isteyen Intel, Tiger Lake işlemciler ile bu yola girmiş durumda. 2.8 GHz temel saat hızına sahip işlemci, 4 çekirdek ve 8 izlekten oluşuyor. 8. ve 10. nesil U işlemcilerde temel frekans hızı düşük, turbo frekans hızı ise daha yüksek tutulmuştu. Bu yöntemin amacı, bilgisayar boştayken güçten tasarruf sağlamak ve batarya süresini uzatmak.

Temel saat hızındaki artış, büyük ihtimalle işlemcinin 10 nm+ üretim sürecinden geçmesine bağlı. Watt başına düşen performansta artış yaşandığı için, temel saat hızında artışa gidilebildi. İşlemcinin turbo frekans hızı belli olmasa da, yaklaşık 4.0 GHz seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Üretim teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, U serisi işlemcilerde de performans konusunda büyük mesafeler kat edilmiş.

Tiger Lake-U Core i7-1185G7 model işlemci için de sızıntılar ortaya çıktı. 3.0 GHz temel hıza sahip olan Intel Tiger Lake işlemci, 4.0 GHz seviyesinde turbo frekansa sahip olacak. U serisi Tiger Lake işlemcilerin TDP aralıkları ise 15W ile 28W arasında olacak. Bu değerler, işlemcinin gücüne göre değişecek. Ayrıca tepe modeller, 4.50 GHz’e varan turbo frekanslara çıkılabilecek. Yeni işlemciler, 12. nesil Intel Xe dahili grafik birimlerine sahip olacak. Böylece, grafik performansında da kayda değer artışların yaşanması bekleniyor.

Intel’in 10 nm+ üretim teknolojisinden geçecek olan işlemcileri, AMD’nin 4. nesil U serisi mobil Ryzen işlemcileri ile rekabet edecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi”

  1. Anonim dedi ki:

    Hahahaha laby lake zaby lake kaby lake en son tiger lake işin bitti intel ruhuna el Fatiha

    1. utorrent72 dedi ki:

      🙁

" 4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "