Okunma

40 TB hard disk geliyor!


16 Ekim 2017 Pazartesi 09:54
40 TB hard disk geliyor!

SSD‘ler; yüksek hızları, küçük boyutları ve daha düşük fiziksel hata oranları ile günümüzde oldukça popüler. Ancak SSD’lerin bir önceki depolama teknolojisi olan HDD‘ye oranla bir dezavantajı var, o da depolama kapasitesi.

Disk tabanlı depolama birimleri deyine akla gelen ilk firmalardan biri olan WD, şu anda MAMR depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bu teknoloji etkileyici bazı özellikler sunuyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre MAMR teknolojisi sayesinde, 2025 yılında 40 TB HDD‘ler görebileceğiz. Bu değer hem son kullanıcılar için hem de veri merkezleri için bir hayli önemli.

40 TB HDD sadece bir başlangıç

Konuyla ilgili bir blog gönderisi yayınlanan WD, “MAMR, yıllardır geliştirdiğimiz iki enerji tabanlı teknolojiden biri” sözlerine yer verirken, 2025 itibarıyla çıkması planlanan 40 TB‘lık HDD’nin sadece bir başlangıç olduğunu ondan sonra bunun çok daha ötesine geçmek istediklerini belirtildi.

40 TB HDD MAMR

MAMR teknolojisi, WD’nin “Spin Torque Oscillator” dediği ve mikrodalga alanı yaratarak daha çok verinin daha küçük fiziksel alana sığabilmesine olanak tanıyan bir yapı ile çalışıyor. Jimmy Zhu tarafından icat edilen bu teknoloji, şimdi WD ile beraber etkileyici HDD’lerin üretilmesinde kullanılıyor.

:: Bu kadar büyük boyutlu bir HDD’niz olsa, içine ne depolardınız?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “40 TB hard disk geliyor!”

  1. Faruk Yıldırır dedi ki:

    İleri ki yıllarda oyun vb. Programlar daha çok alan kaplayacak oyunların verı dosyaları belki 250 gb 300gb olacak başlıkta denildiği gibi 40TB sadece bir başlangıç. .:-)

  2. MuhTal dedi ki:

    Tam Benlik Benim Sistemdeki Hdd 8 Tb lik 7.5 Tb si dolu :)))

  3. 40 TB ne 2 resim at hemen dolar bu

  4. onurgemici dedi ki:

    10 tb diskler yolda olduğuna göre yeni icatla 2025 de 40 tb hiç akıllıca değil 2025 de Petabyte görmemiz gerekir. Kapasite ihtiyacı gittikçe artıyor. Şu anda tam sistem yedeklemem 400 GB her geçen gün büyüyor. Kapasite büyük sorun

" 40 TB hard disk geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 40 TB hard disk geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 40 TB hard disk geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "