Okunma

500 GB’lık Optik Disk Üretildi


28 Nisan 2009 Salı 07:31
500 GB’lık Optik Disk Üretildi

General Electric’in ürettiği bu diskler birçok yedekleme işlemini oldukça basit hale getiriyor. Bu disklerin özelliği, iki boyutlu çukur ve düzlük sistemini değil holografik kayıt olarak anılan üç boyutlu depolama sistemini kullanmaları. Bunu her ne kadar birden fazla katmana sahip bir disk gibi düşünmek mümkün olsa da holografik diskler biraz daha farklı biçimlerde çalışıyorlar. Yani “alttaki katmana odaklanan” lazer ışını sistemine göre daha üstün olan teknik, tek “katmanda” veriyi üç boyutlu yazarak saklıyor.

Teknik Olarak…

Elbette tek bir 120 mm çapındaki diske yedekleme yapmak, hem de bu kadar fazla veri yazabilmek iyi bir gelişme. Fakat veri yoğunluğu arttığı zaman, hasar gören diskten veri okumak daha büyük bir işkenceye dönüşüyor ve alan başına veri kaybı artıyor. Bu da aslında riskli bir durum.

:: Tek diske 500 GB yedekleme yapma fikrine sıcak bakıyor musunuz?

Bilgi için: General Electric
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “500 GB’lık Optik Disk Üretildi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    geçti borun pazarı sür eşşeği niğdeye. BluRay işi bitirmiş zaten.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Teknoloji, bilim sınır tanımıyor. Optik süücülerin de bu gelişmelere ayak uydurduğunu göreceğiz.

" 500 GB’lık Optik Disk Üretildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 500 GB’lık Optik Disk Üretildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 500 GB’lık Optik Disk Üretildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "