Okunma

5G Avrupa’da Gecikiyor!


11 Temmuz 2016 Pazartesi 06:30
5G Avrupa’da Gecikiyor!

 Avrupa Birliği’nin mevcut 5G Eylem Planı, kıta düzeyinde 28 ülkenin teknolojiyi kullanımını içeriyor.

Avrupa Birliği tarafından düzenlenen ihalede, aralarında Orange, Hutchison Whampoa, Deutsche Telecom, Airbus ve Siemens gibi markaların bulunduğu 22 şirketin adı geçiyor.

Fakat Avrupa Birliği’nin üzerinde durduğu kırmızı çizgilerin, şirketlerin mevcut imkanlarını fazlasıyla zorladığı bilinen bir gerçek olarak öne çıkıyordu.

Şimdiki süreçte ise AB, ihalede adı geçen şirketlerin net tarafsızlık yasalarını revize etmedikleri sürece, Avrupa Kıtası genelindeki 5G kullanımının ertelenebileceğini belirtiyorlar.

Kaynaklar 2020 olarak gösterilen 5G kullanım tarihinin, çok daha ileri bir tarihte gerçekleşebileceğinin altını çiziyorlar.

Avrupa, 5G kullanımında gecikecek mi?

5G ihalesi çerçevesinde “net tarafsızlık kurallarına odaklanılması” gerektiğini yineleyen Avrupa Birliği, söz konusu politikaların operatörlerin kendilerini geliştirip, kullanıcılara daha iyi bir hizmet kalitesi sunması noktasında son derece önemli olduğunu belirtiyorlar.

Kendilerinin üzerinde durdukları prensiplere uyulduğu takdirde, mevcut ülkeler arasında en az bir Avrupa ülkesinde daha kaliteli bir 5G performansının halka sunulabileceği görüşünü de ekliyorlar.

Pocket-Now‘da yer alan habere göre kaynaklar ise tarafsızlık ilkelerinin yanı sıra, ihale ücreti konusunda da Avrupa Birliği ve telekom şirketleri arasında anlaşmazlık olduğunu ileri sürüyor.

Bu bağlamda 5G ihalesini göz önündeki sebep olan, tarafsızlık ilkelerinin etkisiyle tehlike olduğu dile getiriliyor.

:: AB ve telekom şirketleri arasındaki uyuşmazlık sonrasında Avrupa’da 5G kullanımının ertelenebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “5G Avrupa’da Gecikiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonundan veya operatprunden kaynaklanabilir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Neresinde Cekiyor. Hemen gideyim. Avrupada yasiyorum ama 3G den öteye gidemedim Frankfurtta.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biz 5.5g

 4. SDN Okuru dedi ki:

  T-Mobile 4G bana yetiyor da artiyorda:D

 5. SDN Okuru dedi ki:

  5.5g geçer yine sizi geçeriz .p

" 5G Avrupa’da Gecikiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G Avrupa’da Gecikiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G Avrupa’da Gecikiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "