5G’li telefonların yarısı Çin’den sipariş edildi!


21 Şubat 2020 Cuma 11:48
5G’li telefonların yarısı Çin’den sipariş edildi!

Geçen yıl 5G’li telefonlar birkaç marka ile karşımıza çıksa da 2020 yılının 5G destekli telefonların yılı olacağını söylemek mümkün. Birçok marka 5G teknolojisine sahip bir model çıkartacağını duyurdu bile. Yeni yılın ilk aylarında alınan siparişler artık yavaş yavaş kullanıcılarına ulaşıyor.

Bu satışların rakamlarına bakıldığında ise en büyük üreticinin ABD olduğu görülürken, 5G’li telefonlar satın alanlara bakıldığında ise yarısının Çinli kullanıcılar olduğu görülüyor. Yüzde 46’lık oranla şaşırtan rakamların gelecek dönemde daha da değişmesi bekleniyor.

5G’li telefonlar pazarında Çin lider 

5G altyapısının hazırlanması, bu teknolojiye sahip cihazları kullanmak için gerekli bir kriter. ABD’nin söz konusu altyapı çalışmaları tamamlanmışken, 5G özellikli telefonların sevkiyat rakamlara da ortaya çıkmış durumda. Counterpoint Research tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Çin geçen yıl tüm küresel 5G akıllı telefon sevkiyat satışlarının neredeyse yarısını oluşturdu ve Huawei buna alt markası Honor da dahil, 5G pazarının neredeyse dörtte üçünü yakalayarak satışlara hakim oldu.

Geçen yılın mayıs ayında ABD ve Huawei arasında yaşanan krizden sonra Huawei, kendi pazarına yönelik adımlar atmaya başladı. Yayınlanan raporda yer alan rakamlara göre Huawei ve Honor 2019 yılında Çin’de sevkiyat gösteren sadece iki büyük oyuncu konumunda kalırken, Apple ve Xiaomi gibi markalar yüzde 20’den fazla düşüş yaşadı.

Bu yükselişinin ardından aralık ayından beri binlerce vaka görülen korona virüs salgını ise Çin merkezli Huawei için hiç de iyi görünmüyor. Diğer şirketlerden daha çok etkileneceği düşünülen Huawei için yakında tehlike çanları çalabilir.

Strategy Analytics’e göre ise 2019 yılında yaklaşık 19 milyon 5G teknolojisine sahip telefon kullanıcılara ulaştırıldı. 2020 yılında ise bu rakamların 199 milyona kadar çıkması bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 5G’li telefonların yarısı Çin’den sipariş edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G’li telefonların yarısı Çin’den sipariş edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G’li telefonların yarısı Çin’den sipariş edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar