Okunma

64-Bit’in Tam Zamanı!


11 Ağustos 2009 Salı 07:12
64-Bit’in Tam Zamanı!

Windows kullanıcıları, 64-bit işletim sistemleriyle 2005 yılı içerisinde tanıştı. XP’nin 64-bit versiyonu, XP piyasaya çıktıktan 4 sene sonra, Mayıs 2005‘te piyasaya çıkmış ve böylece 64-bit Windows İşletim Sistemleri‘nin sayfası açılmış olmuştu. Windows Vista 32-bit ve 64-bit İşletim Sistemi ise 2006’nın sonlarına doğru raflardaki yerini almıştı. Buna rağmen 64-bit işletim sistemine geçen kullanıcıların sayısı çok fazla değildi.

 


XP’nin 64-bit sürümü Mayıs 2005’te bizlerleydi.

Windows 7’nin de 64-bit sürümüyle tanıştığımız şu günlerde, 64-bit işletim sistemine geçmek için uygun bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Windows 7 64-bit sürümü, performans bakımından oldukça uygun hale geldi. 2005 yılından beri yüksek kapasiteli belleklerin de yaygınlaştığını ve fiyatlarının düştüğünü göz önüne alırsak, sistemimizin 64-bit’e uyumlu olması halinde artık işletim sistemi bazında da 64-bit’e geçebiliriz demektir.

:: Sizin işletim sisteminiz 64-bit mi?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “64-Bit’in Tam Zamanı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sisteminizi zorlamanın bir anlamı yok sistem düşükse kullanmayın aksi taktirde zamanla donanımlarınıza zarar veriyor… Heleki Laptoplarda cidli donmalar, kasmalar, kitlenmeler meydana geliyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  windows 7 64bit driver sorunu yaşarım diye korkuyordum,
  endişelerim boşunaymış..
  2004 yılında çıkmış programı bile xp uyumluluk modunda hiç sorun vermeden çalıştırdı..

  Keşke daha önce 64 bit kullansaymışım, çünkü çok hızlı!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  win 7 64 bit mükemmel çalışı***** ki 64 bit programlar çok hızlı.32 bit programlarda bir değişiklik ***** flash player 64 bit desteği sunarsa 64 bit internet explorerin tadına doyum olmaz.4 GB ram bulunan makinelerde kullanmanızı tavsiye ederim.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  win 7 64bit kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  win xp 64bit ile sorun almanız doğal çünkü sorunlu bir işletim sistemi. ÖZellikle driver problemleri çok fazla. Aynı sorunları windows 7 64 bit de yaşamazsınız.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  64 Bit hakkında bilgi veren uzunca bir haber yapın da geçelim, böyle tam sırası demekle olmuyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ben kurdum win7 64 bit ama zırt pırt donup kilitlenerek sinir etti donanımım 64 bit olmasına rağmen 32 bit kurdum sorunsuz kullanıyorum

" 64-Bit’in Tam Zamanı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 64-Bit’in Tam Zamanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 64-Bit’in Tam Zamanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "