Okunma

64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi


11 Nisan 2009 Cumartesi 13:32
64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi

Intel geçen hafta iki adet işlemciyi üzerinde barındıran bir bilgisayar sistemini tanıttı. Nehalem-EP olarak adlandırılan bu işlemciler (Xeon 5500) toplam 16 adet işlem birimi ile ilgi çekti. Pekin’de gerçekleşen Intel geliştiriciler forumunda yine birçok ürün tanıtıldı. Burada elbette Nehalem-EP adlı işlemciler de tanıtıldı. Fakat bu forumda ilgi çeken diğer bir yenilik, sekiz çekirdekli Nehalem-EX işlemcileri oldu.

Dört adet Nehalem-EX işlemcisini destekleyen sistemler çok fazla merak uyandırdı. Öyle ki Hyperthreading teknolojisini kullanan bu sistemler, toplam 64 işlem birimini aynı anda çalıştırabilmeleri ile ilgi çekti.

 

64 işlem birimini destekleyen sistemler kullanıma hazır.

İşlemciler arasındaki haberleşmeyi Xeon 5500 ile ortaya çıkan QuickPath teknolojisi sağlayacak. Xeon 5500 iki adet QuickPath teknolojisini kullanıyor. Buradaki fark, Nehalem-EX işlemcisinin toplam dört adet QuickPath bağlantısının bulundurması.

Nehalem-EX aynı zamanda 24 MByte L3 önbelleğine sahip. Bu oldukça önemli bir rakkam. Çünkü ancak bu değer, işlemci üzerinde bulunan 2,3 milyar transistoru kaldırabilecek gibi görünüyor.

 

  Yakın gelecekte (2010)  toplam sekiz adet işlemciyi destekleyecek sistemler gelecek. 128 adet işlem birimi aynı anda çalıştırılabilecek.

::128 işlemi aynı anda çalıştırabilecek bir sistemi, hangi uyglama zor durumda bırakacak?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu intel bu şekilde 64 deil ram gibi yakında 512 işlemçili işlemçiyide cıkarır fakat fsb ve anakart içindeki dar bogazları nasıl aşmayı düşünüyor bu bilgisayar teknolojisinde bazı şeylerin yeniden yapılması gerekiyor ps3 deki gibi tüm birimler yeniden yorumlanmalı…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bukadar zahmete girmeye ne gerek var 1cpu icinde 80 cekirdek olarak intel buyuk firmalasa satis yapiyor tabi tek kusuru fiyati 10.000 ile 20.000$ arasinda degisiyor fiyati

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Mesela ultraiso ile .dda uzantılı bir dosyayı açmaya çalışırsanız ne kadar işlemci ve ram olursa olsun sistem tıkanıp kalacaktır bunun garantisini ***** denesin 😀

" 64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 64 Çekirdekli Bilgisayar Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "