Okunma

Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı!


31 Ocak 2018 Çarşamba 13:00
Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı!

2.8 milyondan fazla uygulama ile liderliği elinde bulunduran Google Play Store, bu sayede 2 milyondan fazla aktif Android kullanıcısına farklı alanlarda sayısız uygulama seçeneği sunarken, büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Zira, Apple’ın aksine Google tarafından uygulamaların katı bir onay sürecinden geçirilmemesi, yüz binlerce zararlı yazılımın doğrudan Play Store aracılığıyla Android cihazlara yüklenmesine neden oluyor.

700 binden fazla uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı!

Bu sıkıntıların önüne geçmek için ciddi önlemler alan Google, yapay zeka teknolojilerinden ciddi bir şekilde yararlanıyor. Zira, açıklanan verilere göre 2017 yılında zararlı olduğu tespit edilen 700 bin uygulama Play Store’dan kaldırıldı.

Bu rakam bir önceki yıla kıyasla yüzde 70’lik bir artışa denk gelirken, bu zararlı yazılımların yaklaşık 100 bin farklı geliştirici tarafından yüklendiği tespit edildi.

Yapay zekanın zararlı yazılımların tespitindeki ana rolü, daha önceden belirlenmiş kelimelerin ve görsellerin kullanıldığı uygulama ve oyunları tespit ederek, daha yakından incelenmesi için Google personellerine bildirmek.

Ayrıca, Android Oreo ile kullanıma sunulan ve Android cihazlarda kötü amaçlı uygulamaların olup olmadığını tarayan Play Protect yazılımının, kötü amaçlı uygulamaların cihazlara yüklenmesini 10 kata kadar azalttığı belirtiliyor.

:: Play Store’dan yanlışlıkla zararlı yazılım yüklediğiniz oldu mu?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı!”

 1. Burak dedi ki:

  İyi google play çöplüğü birazda olsa temizlenmiş 😀

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

   @Burak asıl çöplük IOS… sheeple sürüsünün alt seviye üyesi… sana ne google playden…

   1. Burak dedi ki:

    Ooo dandroid fanboyda gelmiş ahauhuaa çıldırmış hemen

" Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz binlerce uygulama Play Store’dan kaldırıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "