Okunma

Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde!


06 Mayıs 2018 Pazar 23:59
Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde!

Intel, uzun süredir piyasada olan ve zaman zaman AMD ile sıkı rekabet içerisine girebilen köklü bir şirket. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Spectre açıklığı nedeniyle kullanıcıların güvenini sarsan Intel, şu an daha kötü bir güvenlik skandalıyla gündemde. Geçtiğimiz günlerde 8 yeni Intel güvenlik açığı tespit edildi.

Spectre güvenlik açığı üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen hala tamamen yamanamamışken keşfedilen yeni güvenlik açıklıkları, Intel cephesi için soğuk duş etkisi yarattı.

8 yeni Intel güvenlik açığı, kullanıcıları tehdit ediyor!

8 yeni intel güvenlik açığı 2

Durumu daha da kritik bir hale getiren detay ise tespit edilen 8 yeni güvenlik açıklıkları arasında Spectre‘den bile tehlikeli olanlarının bulunuyor olması.

İsmini açıklamak istemeyen bir alman güvenlik araştırmacısı tarafından tespit edilen güvenlik açıklıkları Intel‘e bildirildi. Intel cephesinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklama ise kullanıcıların kafasını karıştırdı.

Açıkları ne kabul eden, ne de reddeden Intel, “Güvenlik için her zaman birinci önceliğimizde, bu nedenle güvenliğimizi geliştirmek adına çeşitli kurum ve kişilerle çalışıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Güvenlik araştırmacısı konuyu Microsoft ile de paylaşarak Windows‘un da açıklıklara karşı yamalanmasını sağladı.

Yeni güncellemeler ile ilgili olarak elimizde sizinle paylaşabileceğimiz net bir tarih bulunmuyor olsa da, Intel açıklığın Ağustos ayı içerisinde kapatılmasını düşündüklerini belirtti. Konuyla ilgili olarak Microsoft cephesinden bir açıklama bulunmadığını da belirtelim.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde!”

  1. Anonim dedi ki:

    intel demek güvenlik açıkları demek… delik deşik=intel…

" Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, 8 yeni kritik güvenlik açığı ile gündemde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "