ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi


18 Ocak 2021 Pazartesi 13:25
ABONE OL
ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi

Beyaz Saray’daki koltuğunu önümüzdeki günlerde devretmeye hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji devi Huawei‘yi zor durumda bırakacak bir kararın altına daha imza attı. Washington yönetimi, Shenzhen merkezli firmanın Intel dahil ABD’deki pek çok şirketten ürün tedarik etmesini yasakladı.

ABD’deki şirketlerin Huawei lisansı iptal edildi

Göreve geldiği 2016 yılından bu yana Çin’e karşı geniş çaplı bir ticaret savaşının içinde olan ABD Başkanı Trump, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi konumundaki Huawei‘in, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına varoluşsal bir tehdit olduğunu savunuyor.

Mayıs 2019’da Shenzhen merkezli şirketi kara listeye alan ve Amerikalı şirketlerle ticaret yapmasını engelleyen Trump, görev sürenin dolmasına sayılı günler kala Huawei’in hareket alanını daraltacak çok kritik bir hamle daha yaptı.

ABD'li şirketler huawei lisansı

Reuters’ın aktardığı bilgilere göre Washington hükümeti, yonga üreticisi Intel de dahil olmak üzere Huawei’in ABD’deki tedarikçilerine, Çinli şirkete satış yapılması sağlayan lisansların iptal edildiğini bildirdi. Dört şirketten sekiz lisansın geri alındığını belirten Reuters, bu firmaların arasında eskiden Toshiba Memory Corp olarak bilinen Japon flash bellek yongası üreticisi Kioxia Corp‘un da bulunduğunu aktardı.

ABD ve Çin’in küresel teknolojik hakimiyet için verdikleri savaşın merkezinde yer alan Huawei, kısa bir süre önce Intel dahil birçok şirkete 280 milyar dolar değerinde bir lisans başvurusu yapmıştı. Haberde, 150 başvurudan büyük çoğunluğunun -ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle- reddedildiği belirtiliyor.

Huawei, casusluk iddialarını reddediyor

Trump yönetimi, dört yıllık görev süresi boyunca Huawei’yi farklı şekillerde pek çok kez hedef tahtasına koydu. Şirketin finans müdürü Meng Wanzhou, Aralık 2018’de ABD’nin emriyle Kanada’da tutuklandı. Huawei’in kurucusunun kızı Meng, ABD’nin İran’a yönelik ambargolarını delmekle suçlandı.

Çin ordusu adına casusluk yaptığı yönündeki iddiaları reddeden Huawei, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını ihlal etme ve Amerikan teknoloji şirketlerinden ticari sırları çalmak için komplo kurma suçlamalarını da içeren iddianameye karşı suçsuz olduğunu iddia etti.

Çarşamba günü ABD Başkanı olarak görev yemini edecek olan Joe Biden’ı oldukça kabarık bir Huawei dosyayı bekliyor. Washington hükümetinin Çin ve Huawei konusunda bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SectionPlace
SectionPlace
1 ay önce

Trump amerika için bildiğin BloodyMary

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sen bi git artık turupmusun ne

" ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’deki şirketlerin ‘Huawei lisansı’ iptal edildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!