Okunma

Açık Olanlara İlgi Artıyor


11 Kasım 2008 Salı 14:25
Açık Olanlara İlgi Artıyor

Açık kaynak kodlu yazılım denildiğinde akla gelen isimler arasında; Mozilla Vakfı ürünleri olan Firefox, Thunderbird gibi markaların yanı sıra OpenOffice, Pardus gibi yazılımlar da geliyor. Bu isimler popülerliğini koruyor olsa da, aslında bu listeye ekleyebileceğimiz sayısız yazılım ve platform bulunuyor. Geliştirilme ve dağıtma mantıklarının farlı olmasının yanı sıra, başarıları ile de göz dolduran bu ürünlere olan talep, her geçen gün daha da artıyor. Açık kaynak kod dünyasının en büyük destekçilerinden biri olan teknoloji devi Sun Microsystems, bu desteğini ülkemizde de sürdürüyor. Veritabanı yönetim sistemi MySQL‘li satın alarak açık kaynak kod dünyasına hediye eden firma; Solaris, OpenOffice, VirtualBox gibi çok başarılı açık kaynak kodlu projelerin de sahibi.

Açık Kaynak Kodun Faydası

Bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarından tutun da kurumsal şirketlere kadar çok sayıda çözüm barındıran açık kaynak kodlu projeler; maliyet, esneklik ve destek gibi önemli avantajları en iyi şekilde sunuyor.

Çok başarılı bir fikriniz var ve bu fikri hayata geçirmek için yeterli miktarda maddi imkanınız yoksa, soluğu açık kaynak kodlu projelerde alabilirsiniz.

Facebook ve Google gibi örnekler, bu konuda en önemli başarı hikayeleri arasında yer alıyor. Sahip olduğunuz açık kaynak kodlu sistemi, kendinize uygun şekilde değiştirip güncelleme gibi bir imkanınız da mevcut.

Bu sistemlerin geliştirilmesi için sadece size çalışan teknik ekip değil, açık kaynak koda gönül vermiş milyonlarca geliştirici de sizinle beraber çalışıyor.

Devler de Açık Kaynak İstiyor

Maliyetlerin, verimliliğin ve sürekliliğin çok önemli olduğu dev firmalar da açık kaynak kodlu sistemleri tercih ederek, yazılım sektörünün geleceği konusunda önemli ipuçları veriyorlar.

Ülkemizde açık kaynak koda destek veren devler arasında; Turkcell, Vodafone, Yapı Kredi, ING Bank gibi isimler yer alıyor.

Devlet Desteği Çok Önemli

Açık kaynak kodlu projelerin benimsenmesi, uygulamaya geçirilmesi ve desteklenmesi konusunda resmi destekler çok önemli durumda. Ülke olarak bu vizyona sahip çıkanlar, kısa zamanda önemli gelişmeler kaydediyorlar. Almanya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin önemli destekleri mevcut.

En ilginç örnekler arasında yer nalan Çek Cumhuriyeti ve Polonya, açık kaynak koda verdiği destek sayesinde yazılım pazarını son 5 yıl içerisinde 8 kat büyüterek doğru adım attığını da gözler önüne sermiş durumda.

Sun, Büyük Destek Veriyor

Uzun zamandır açık kaynak kodlu projelere verdiği destek ile gündeme gelen teknoloji devi Sun Microsystems, bu konuda kendi sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Sun Microsystems, Sun Storage 7000 serisi adı altında (kod adı: Amber Road) dünyanın ilk açık depolama sistemlerini pazara sundu.

Sektör standardı bileşenler ve Sun‘ın açık kaynak yazılımına dayanan bu yeni depolama ailesi, rakip depolama sistemlerine oranla çığır açan analitik yetenekler, 4 kata kadar performans artışı, 4 kat daha az enerji tüketimi, sadece 5 dakikada kurulum ve yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufu sunuyor.

Açık Kaynak Kodun Gücünü İzleyin

Sun Microsystems‘a ait Network.com, Sun Grid programlama sistemi kullanarak yaratılan 3D (üç boyutlu) animasyon filmi “Big Buck Bunny“ye sunucu hizmeti veriyor ve filmin internet üzerinden sürümünü yapıyor.

Big Buck Bunny film projesi, 3D animasyon dünyasına girerken karşılaşılan engellerin, kullanılan programlama platformları sayesinde ne kadar azaltılabileceğini gösteriyor.

Film, blender.org ve talebe bağlı olarak “Tıkla ve Çalıştır” kolaylığında kullanılabilen çevrimiçi grid uyumlu uygulamalar koleksiyonu olan Network.com Uygulama Kataloğu‘ndan ulaşılabilen, açık kaynak kodlu 3D yazılım seti Blender kullanılarak yaratıldı.

Blender ekibi, büyük bir stüdyonun desteği olmaksızın; topluluk desteği, açık kaynak yazılımı ve kullanılan programlama platformu sayesinde başarıyı yakaladı. Film açık içerik yaratımını sadece geliştirilmesinde açık kaynak yazılımı kullanılmasıyla teşvik etmekle kalmıyor.

#http://e8.video.blip.tv/1150006137502/Shiftdelete-BigBuckBunny280.flv#

Sanatçıların, stüdyo veritabanında bulunan ve filmin yapımında kullanılan tüm varlıklar ile dosyalara serbest erişimlerine izin veren, açık bir lisans altında dağıtımı ile de açık içerik yaratımını destekliyor.

:: Açık kaynak kod için düşüncelerinizi forumda paylaşın. Tıklayın.

Bilgi için: Sun Microsystems Türkiye
Yazan: Hakkı Alkan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Açık Olanlara İlgi Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Açık Olanlara İlgi Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Açık Olanlara İlgi Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "