Okunma

Activision Dava ile Karşı Karşıya


19 Ocak 2016 Salı 11:30
Activision Dava ile Karşı Karşıya

1 Ekim 1979 tarihinde kurulduktan sonra, bünyesinde meydana getirdiği ürünler ile büyüyerek, günümüzün en etkili oyun şirketlerinden biri haline gelen Activision, zor duruma düşebileceği bir dava ile karşı karşıya.

Doom, Quake, Call Of Duty, Guitar Hero gibi oyunların üreticisi olan firmaya, Angola’nın, Portekiz sömürgesine karşı galip gelen, “Angola’nın Tam Bağımsızlığı İçin Ulusal Örgüt” adlı yapının kurucusu Jonas Savimbi’nin üç çocuğu dava açtı.

Activision, Call Of Duty: Black Ops 2 oyununda kullandığı yüzlerden biri olan Savimbi’yi “kötü” olarak tasvir etmesi nedeniyle 1 milyon euroluk davanın davalısı konumunda.  

16-01/19/blackops2-savimbi.jpg

Activision yaptığı açıklamada ise, 2002’de hükümet güçleriyle girdiği çatışmada hayatını kaybeden lideri, iddia edildiği gibi kötü değil, aksine iyi olarak yansıtıldığını ifade etti.

Oyunun amacının, söz konusu liderlerin de dahil olduğu bir gerçeklik olduğunu dile getiren firma yetkilileri, oyununun karakterleri olduğu gibi aktardığını söyledi.

16-01/19/savimbi-black-ops-2.png

Daha önce benzer vakalar ile karşı karşıya olan firmanın, bu durum karşısında nasıl bir tutum izleyeceği bilinmiyor.

:: Hangi tarafın haklı olduğunu düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Activision Dava ile Karşı Karşıya”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ilkte değil ikinin başında idi

  2. SDN Okuru dedi ki:

    batarlar inşallah her sene aynnı oyunu cilalayıp milletin önüne atıyorlar. hiçbir yenilik yok her sene aynısı. işin ilginç yanı her senede satılıyor. bu insanlar gerçekten çok tuhaf.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    iki değil ilk black ops daydı o bölüm.

" Activision Dava ile Karşı Karşıya konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Activision Dava ile Karşı Karşıya ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Activision Dava ile Karşı Karşıya ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "