Okunma

Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun


01 Mart 2011 Salı 10:30
Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun

İnterneti bir mayın tarlasına benzetmek yanlış olmaz. Bastığınız zeminin altında bir mayın olup olmadığını anladığınızda, maalesef iş işten geçmiştir. İnternette dolaşırken girdiğiniz siteler, bilgisayarlarınıza zararlı yazılımlar kurabilir. Bu gibi durumları önlemek için güvenlik yazılımları kurmak gerekir.

Zararlılardan Ücret Ödemeden Kurtulun

Bu defa sizlere adım adım, Ad-Aware Free Internet Security‘i tanıtıyoruz. Evvela yazılımı indirmeniz gerekiyor. 117 MB’lık programı indirmek için bağlantıya tıklayın.

Kurulumun Ardından

Bilgisayarınıza reset atmanızın ardından, program çalışmaya hazır hale geliyor. Türkçe dil desteği olan yazılım evvela “Basit Modu”yla açılıyor. Pencerenin sol at tarafında yer alan “Gelişmiş Moda Geç” sekmesine tıkladığınızda ise, daha detaylı bir arabirim karşınıza çıkıyor.


Basit Mod

Bundan sonraki aşamaları, Ad-Aware Free Internet Security 9.0.2 yazılımının Gelişmiş Modu üzerinden anlatacağız.


Gelişmiş Mod

Sisteminizi Taramak

Yazılımın çalıştırılmasıyla beraber, internetten gelecek saldırılara karşı artık bir defansınız var demektir. Ancak önceden gelen zararlı yazılımları sisteminizden temizlemek istiyorsanız, “Tarama Sistemi“ni çalıştırmalısınız.

Bu bölümde karşınıza 3 seçenek çıkıyor. “Akıllı Tarama”, “Tam Tarama” ve “Profil Tarama”. Akıllı Tarama’yı seçerseniz, bilgisayarınızın en kritik dosyaları taranıyor ve bu uygulama kısa sürüyor.

“Tam Tarama”da ise, çalışan dosyalar hariç tüm sistem gözden geçiriliyor ve bu işlem uzun sürüyor. Son olarak “Profil Tarama”da, yalnızca sizin belirlediğiniz yerler taranıyor. Eğer ilk defa bu yazılımı kullanıyorsanız, kesinlikle “Tam Tarama” yaparak işe başlamalısınız. Aşağıdaki “Şimdi Tara” butonuna tıklayarak, uygulama aktif olacaktır.

 

Tarama Sonucu

Tarama işlemi sırasında sisteminiz yavaşlayabilir. Bu süreçte, bilgisayarınızda mümkün olduğunca az işlem yaparsanız, taramayı da yavaşlatmamış olursunuz.

Tarama bittikten sonra ekrana sonuç bölümü geliyor. Burada (eğer sisteminizde varsa) zararlı dosyaları görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken dosya adının bulunduğu dizinin yanında yer alan “Hareket” başlığı altındaki logoya tıklayıp, seçinizi yapmak. Eğer ne yapmanız gerektiği hakkında fikriniz yoksa, açılan listede en üstte yer alan “Önerilen”i seçebilirsiniz.

Zararlılardan Kurtulun

Seçiminizi yaptıktan sonra pencerenin altındaki “Gerçekleştirin Eylemler” (İlginç bir çeviri) butonuna tıkladığınızda, zararlı yazılımlara karşı belirlediğiniz uygulamayı gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Ekrana gelen bilgi kutucuğu, son durum bilgisini veriyor. “Tamam” butonuna tıkladığınızda böylelikle işlem sona ermiş oluyor. Eğer yazılımı ücretli olarak edinirseniz, ekstra özelliklere de sahip oluyorsunuz. Programın menüsünde yer alan Ad-Watch Live! bölümü, ağırlıklı olarak ücretli kullanıcılara ayrılmış. Bu bölümde anlık saldırılara karşı savunmanız ekrana geliyor.

:: Ad-Aware programı işinize yaradı mı?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun”

  1. rtsbora dedi ki:

    lavasoft’un da internet security işine girdiğini bilmiyordum. eskiden, tüm pclerde ad-aware se kurulu iken böyle bir yazlımı olsaydı çok popüler olabilirdi. bu işin devleri ile boy ölçüşebilirdi. ama ad-aware biteli yıllar oldu. bu saatten sonra ne yapsa boş.

" Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zararlı Yazılımlardan Ücretsiz Kurtulun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "