Okunma

Ada Lovelace Kimdir? Tanıyalım!


10 Aralık 2012 Pazartesi 08:35
Ada Lovelace Kimdir? Tanıyalım!

10 Aralık için özel bir logo hazırlayan Google, Ada Lovelace’ı internet kullanıcılarına tanıtmış oldu. 1815’te Londra’da doğan bilim insanı, programlamanın temelini atan kişi olarak kabul edilir ve Bilgisayar dünyasındaki ilk kadındır.

Programlamanın İlkeleri olarak genellediği görüşler geçerliliğini korumaktadır. Charles Babbage ile 18 yaşındayken tanışmış, eskiden bilgisayara benzeyen ve ileride ilham alınan delikli kartlarla çalıştırdığı dokuma makinasıyla ilgili makale yayınlamış, bugünkü döngü ve rutinlerin temelini oluşturmuştur.

Daha sonra analitik makine ile Bernoulli sayılarının hesaplanmasına yönelik bir program geliştirmiştir. Fakat karşı çıkanlar Babbage’den önce bu tarz programlar yazıldığını iddia etmişlerdir.

1835 yılında Lord Lovelace ile evlenmiştir. Bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 37 yaşındayken İngiltere‘de ölmüştür. 1970 yılında geliştirilen bir programlama diline de onun onuruna “Ada” ismi verilmiştir.

:: Google’ın yeni Doodle’ını beğendiniz mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ada Lovelace Kimdir? Tanıyalım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ada Lovelace Kimdir? Tanıyalım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ada Lovelace Kimdir? Tanıyalım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "