Okunma

Adblock ve NoScript Birbirine Girdi!


05 Mayıs 2009 Salı 12:14
Adblock ve NoScript Birbirine Girdi!

İşi reklam engellemek olmasına karşın, internet üzerinden çalışan bir uygulama olduğu için tek gelir kapısı da reklamlar olan NoScript adlı Firefox eklentisi, işi abartınca AdBlock Plus’ın diline düştü.

Wladimir Palant Verdi Veriştirdi!

AdBlock Plus yetkilisi Wladimir Palant, son yazısında; her güncellemede kendi sayfasını açan ve bu sayfaya reklam yığan NoScript’in kendi alanı ve Google AdSense de dahil bazı reklam alanlarını varsayılan olarak güvenli listeye almasını eleştirdi.

Diğer yandan, sadece büyük güncellemelerde NoScript sayfasının açılacağını belirten kullanıcı sözleşmesine rağmen, son zamanlarda küçük güncellemlerde de web sayfasının görüntülenmesi, ayrıca AdBlock‘un çeşitli yöntemlerle işlevlerinin kısıtlanması, NoScript’i yoğun bir tepkiyle karşı karşıya bıraktı.

NoScript Özür Diledi

Çatışma sonucu şimdilik galip görünen AdBlock Plus’a özel yeni bir güncelleme yayınlayan NoScript, bahsi geçen AdBlock  Plus filtrelemesini kaldırarak, geri adım attı. Bir özür yazısı da yayınlayan NoScript yetkilisi Giorgio, yaptığı hatayı kabullendi ve AdBlock Plus yazarının bazı yanlış anlamalarını düzeltti.

Sular şimdilik durulmuş görünse de, büyük prestij ve güven kaybına uğrayan NoScript‘in bu noktadan sonra atacağı adımlar ve eklentideki “beyaz listenin” ne zaman daha güvenilir hale geleceği belirsizliğini koruyor.

:: Sizce kim haklı; NoScript mi AdBlock Plus mı?

Bilgi İçin : AdBlock Plus, NoScript
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Adblock ve NoScript Birbirine Girdi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hayatım boyunca hiç kullanmadığım bu eklentileri deneyeceğim. Merak ettim.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Adblock Plus olmazsa olmaz, olmasa olmazdır.Lütfen sahip çıkalım : )

" Adblock ve NoScript Birbirine Girdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adblock ve NoScript Birbirine Girdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adblock ve NoScript Birbirine Girdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "