ADSL Modem Satın Alma Rehberi


02 Haziran 2010 Çarşamba 11:00
ADSL Modem Satın Alma Rehberi

İnternet bağlantısı olmayan bilgisayar artık kalmadı. Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda, internet bağlantısına sahip olan kişi sayısı bu kadar fazla değildi. Ancak özellikle ADSL’nin hayatımıza girmesiyle birlikte, tüm bilgisayar sahipleri mutlaka internete bağlanıyorlar. (Dijital ev nasıl kurulur?)

İnternete bağlanabilmek için yapılması gereken şey aslında çok basit. İlk işiniz bir ADSL modem almak olmalı. Piyasada birçok farklı markanın çeşit çeşit modeli bulunuyor.

Piyasada çok fazla model yer alıyor

Bunların özelliklerine baktığımızda çok fazla detay görüyoruz. Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın. Bir ADSL modem alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için kısaca özetleyeceğiz.

Kablosuz ağ standardı

Öncellikle belirtelim ki sizlere kablosuz ağ özelliği olan bir modem satın almanızı tavsiye ediyoruz. Evinizdeki masaüstü bilgisayarın dışında başka bir bilgisayarla da internete girmek istiyorsanız, kablosuz bağlantıya sahip modemler sizin işinizi daha da kolaylaştırmanın yanı sıra kullanımda esneklik sunuyor.

Kablosuz ağ standardında 802.11n tercih edilmeli

Böyle bir ürün satın alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri kablosuz ağ standardıdır. IEEE 802.11 adı altında a, b, g ve n olmak üzere çeşitli standartlar mevcut. Bunların arasındaki fark kullandıkları frekans aralığından ve sağlayabildikleri en yüksek veri transfer hızından ileri geliyor.

Bunların arasından a,b ve g standartlarının döneminin geçtiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden bir modem almadan önce onun 802.11n standardına destek vermesine dikkat edebilirsiniz. IEEE 802.11n standardı 600 Mbit/sn’ye kadar veri transfer hızına destek verebiliyor.

Ancak eğer böyle bir model bulmakta zorlanıyorsanız en azından g standardına sahip bir modeli tercih etmelisiniz.

Kurulum kolaylığı

Günümüzde artık birçok insan internete girmek için bilgisayar satın alıyor. Ancak bu herkesin bilgisayardan anladığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden cihazların kurulumunun herkesin yapabileceği şekilde kolay olması gerek.

ADSL modemler dışarıdan basit gözükseler de birçok farklı ayara sahip cihazlardır. Bunların arasında kaybolmak işten bile değil. Bu sebeple, alacağınız cihazın kurulumunun kolay olup olmadığını öğrenmeye özen gösterin.

Kurulum kolaylığı büyük önem taşıyor

Windows kullanıyorsanız modeminizi bilgisayara bağladıktan sonra tanıtmanız gerekir. Bunun için cihazın sürücüsünü kurmalısınız. Bundan sonra karşınıza çıkacak menülerde çeşitli ayarlar kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden seçeceğiniz markanın modem arayüzlerini daha önceden araştırıp kullanıcı yorumlarına dikkat edin.

Güvenlik

İnternetin bu kadar yaygın olması, buradan gelecek saldırıların da artmasına yol açmış durumda. Dünyaya bağlanayım derken elinizdeki verilerden olmak istemiyorsanız, alacağınız ADSL modemin güvenlik özelliklerine de dikkat etmelisiniz.

Piyasadaki birçok marka cihazlarında Firewall’lara yer veriyor. Bunun dışında, kablosuz modeller için de ayrıca dikkat etmeniz gereken özellikler var.

WEP ve WPA2 şifreleme özellikleri güvenlik için gerekli

Birilerinin kablosuz ağınıza izinsiz girebilmesi ve yaptığınız veri transferini görebilmesi mümkün. Ancak bunun önüne de engeller koyulabiliyor. Bunların başında dinamik WEP şifreleme geliyor. Yaptığınız işlemleri şifreleyen bir sistem olan WEP, izinsiz ağa girenlerin yapılan işlemleri anlayamamasını sağlıyor.

Bunun dışında bu sistemin yerini alması planlanan WPA ve WPA2 şifreleme özelliğinin de ADSL modeminizde olmasına dikkat etmelisiniz.

Bağlantılar ve Router

Evinizde bir masaüstü ve de bir dizüstü bilgisayar varsa kablosuz ağ özelliğine sahip modemlerden birini almanızı tavsiye etmiştik. Bunun dışında alacağınız modemin router özelliğine sahip olmasına önem gösterin. Gerçi günümüzdeki modellerin çoğunda bu özellik bulunuyor.

Her ne kadar birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak bağlamak size daha çok esneklik kazandıracak olsa da, modemin üzerinde Ethernet portlarının olması size çeşitlilik ve yeri geldiğinde verimlilik sunacaktır.

Modemin üzerindeki girişlere dikkat edin

Kablosuz bağlantının sunamayacağı verimliliği ve hızı Ethernet bağlantısı sunabilir fakat o zaman da kabloya bağlı kalırsınız. Burada seçim size ait. Kablo ile birden fazla bilgisayar bağlanmak istediğinizde modeminizin size bu seçeneği de sunması büyük bir artı olacaktır.

Diğer özellikler

Dikkat etmeniz gereken belli başlı özellikleri sıraladık fakat bir ADSL modemin teknik özelliklerine baktığınızda onlarca farklı şey göreceksiniz. Bunların günlük kullanımınızda çok büyük bir etkisini hissetmeyebilirsiniz ancak olmasına da dikkat ederseniz, daha iyi bir internet bağlantınız olacaktır.

 

Bunlardan en önemlilerinin arasında Dinamik DNS, DHCP, VOIP desteği, VPN, trafik yönlendirme, MSRT, Wi-Fi Multimedia, OTIST gibi teknolojiler bulunuyor. Ayrıca cihazın üzerindeki göstergelerin anlaşılır olmasına ve tuşların yerlerine de dikkat etmenizde fayda var.

Bunun dışında, modemin üzerinde kablosuz ağ erişimini sağlayan antenlerin gücü ve verimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için antenin dBi değerine bakmanız gerekiyor. Evinizde verimli ve kesintisiz bir kablosuz ağ oluşturmak istiyorsanız 5 dBi’lık antene sahip bir model tercih etmelisiniz.

:: ADSL modemlerde ilk dikkat ettiğiniz özellik nedir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ADSL Modem Satın Alma Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ADSL Modem Satın Alma Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ADSL Modem Satın Alma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!