Okunma

24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın!


28 Kasım 2008 Cuma 22:59
24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın!

Şu sıralar evinize veya iş yerinize ADSL bağlantısı almayı düşünüyorsanız ya da daha önceden faydalandığınız kampanya sona erdiyse, aboneliğinizi başlatırken ve yenilerken size sunulan seçeneklere çok dikkat etmelisiniz. Seçenekler arasında 24 aylık abonelik karşılığında sizlerle paylaşılan indirimler, kesenize uygun gibi görünse de çok geçmeden, hatta yaz aylarında pişman olabilirsiniz. Çünkü kısa zamanda yer yerinden oynayacak ve kullanıcılar tarafında olan çok daha uygun tarife seçenekleri gelecek.

Bu nedenleri, adım adım açıklıyoruz...

Çıplak ADSL

Bu ismin, ilk olarak kimin tarafından literatüre geçirildiği bilinmiyor ama anlatılmak isteneni gayet iyi bir şekilde ortaya koyuyor. Eğer 24 aylık abonelik imzalarsanız, sadece ADSL değil, aynı zamanda telefon hattına da abone oluyorsunuz ve sabit ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Oysa çok yakında telefon hattı olmadan sadece internet için abone olabileceksiniz. Bu da her ay en az 15 YTL karda olacağınız anlamına geliyor.

ÖİV Fiyatlara Yansıyacak

Ulaştırma Bakanlığı‘nın açıkladığı vergi indirimi, kısa süre içerisinde fiyatlara da yansıyacak. Atılan bu adımın faturanıza etkisi de oldukça önemli sayılır. Hangi bağlantı seçeneğine abone olursanız olun, en faturanız bundan böyle %15 daha ucuz gelecek.

Alternatif Altyapılar Geliyor

Telefon hattına bağımlı olmaktan kurtaran alternatif internet bağlantı seçenekleri de gümbür gümbür gelmeye hazırlanıyor. Bunlar arasında ilk sırayı uydu alıyor. Tooway, bunlardan sadece biri. Telefon hattına gerek olmadan, dilediğiniz yerden bağlantı yapmanız mümkün olacak.

Şu sıralar, sınırlı sayıda bölgeye hizmet verebilen ve süper hızlı internet olarak adlandırılan alternatif bağlantı seçeneklerinin kullanılabileceği alanlar da giderek artacak. Turbonet, bu seçeneklere örnek olarak gösterilebilir.

3G İşin İçine Giriyor

ADSL‘in rakibi olarak görülmese de, aslına bakarsanız evde dizüstü bilgisayarında internet kullanmak isteyen birisi için ADSL yerine 3G desteği olan bir cep telefonu operatörü tercih etmek çok daha cazip olabilir. Dizüstü bilgisayarların satışının, masaüstü bilgisayarları geçtiği bir dönemde, cep telefonlarının sunacağı data kullanım paketleri, ADSL‘den çok daha uygun gelebilir. Bu rakamları, en geç Haziran ayında öğrenmiş ve kullanmaya başlamış olacağız.

Abone Olun ama 24 Ay Değil!

Okurlarımıza, internete abone olmamalarını değil, abone olurken seçenekleri çok iyi değerlendirmelerini öneriyoruz. İnternet bağlantı ihtiyacınızı karşılayın ancak çok uzun süreli abonelikler yerine dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz seçeneklere yönelmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdierde, ya size sunulan 24 aylık seçenekleri kullanıp diğer kullanıcılara gıpta ile bakmak zorunda kalırsınız. Ya da sözleşmenize uymadığınız için ADSL operatörüne 24 aylık aboneliği iptal ettirmenin tazminatını ödeyerek cebinizi yakarsınız.

:: Sizin önerileriniz neler? Forumda paylaşalım. Tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bizim uni kutuphanesinin int.i hepsinden iyi 🙂 saniyede 3-6 megabyte yani 3000-6000 kb indiriyorum ve hatta upload da ayni sekilde.. 🙂 boyle hizmet verecekseler uygun fiyata eve neden almiyim ki? film mi indirecem kutuphaneye oyun mu indirecem kutuphaneye en ucuzu 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bende 2 yıılık sözleşme imzaladım 1 yıl kaldı kapattırcam zararın neresinden dönersen kardır 14 ayda 960tl verceme 180tl verrim daha iyi tek seferde

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizler Satılmış bir Ãœlkenin Vatandaşları olarak Sömürülmeye mecburuz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bende Adsl almayı dusunuyordum ama vaz gectim
  Piyasada biraz daha rekabet artsın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok geç çıkmış bi haber..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu millet soyulmak için bu milletin illeti olarakmı görüntüsü yaratılıyor acaba neden bu millet millete soymaya çalışır acaba bunu çok merak ediyorum milen varsa anlatsın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yazı objektif bilgi vermeyip, yanlış yönlendirme yapıyor.

  Telekom ADSL’in alternatifi ***** ( ***** ), 3G ve diğer ISS dır. Ama bunlardan ***** sadece 21 ilde hizmet veriyor, bunun dışında bildiğim kadarıyla şuan lık herhangi bir yatırımları da YOK. GSM şirketlerinin lisanslarını aldıkları 3G’nin fıyat konusunda Telekom ADSL’e iyi bir alternatif olacağını zannetmiyorum. Çünkü 3G teknolojisinin fiyatları ile ilgili bazı ipuçları da var. Ekim ayında KKTC’de bu hizmeti sunmaya başlayan Turkcell yıllık 840 YTL’ye ( Aylık 70 YTL ) sınırsız 3G internet erişim ücreti uyguluyor. Aylık 4 GB kotalı internet erişim paketinin fiyatı ise 60 ***** Irlanda’da sunmaya başladığı sınırsız 3G internet erişimi paketi ise aylık 35 Euro yaklaşık 75 YTL’den satışa sunuluyor.
  Diğer ISS’ler ise alt yapıları telekoma bağlı ve ondan da çok farkı olmayan kurumlar.

  Çıplak ADSL konusunda Haber sitelerinde haberler ***** Telekom’dan yapılan açıklamada Çıplak Adsl diye adlandırılan bir çalışmanın bulunmadığını ve şimdilik böyle bir düzenlemenin yapılmayacağı yönünde.

  Asıl olan Telekom’a üye olan biz tükecilere iş düşmekte. o da haklarımızı dillendirip, Hükümet ve kamoyu düzeyinde bu fiyatların düşürülüp kotaların daha da yukarı ç***** bir takibin işe yaracağını sanırım.

  Tek kelimeyle yazı diziniz bilgilendirici değil, yanıltıcıdır.

  ~Saygılar~

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adam uyarmış işte… Şahsen komşumdan birkaç yıldır ortak kullandığım adsl, komşum taşınınca gitti tabii. Bende kendimi bağlayıp sınırlamak istemediğimden, hiç taahhüde falan girmeden 3 ay indirim ve modem veren firmanın birinden limitsiz 1mb abone oldum ve kafam rahat… İşime gelmediği, daha avantajlısını bulduğum an, sabahı beklemeden akşamdan kaçarım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ben oyle bı halt yedım cok pısmanım ama kampanın bıtmesıne bır kac ay kaldı kampanya bıtınce kapattracagım

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten bu gibi firmalar böyle bir kampanyayı yaptıgı anda bilmek lazımki, asıl dagıtıcı firma daha guzel bi kampanya cıkaracaktır. Bu ideoloji bizim ülkemizde bir cok alanda zaten var. En basitinden zaten diğer internet saglayıcıları TTNeT’in alt yapısını kullanmıomular. Hiç kaydebermi sanıosun. Kim parasını yere atarda onlar atmıs. Onlar böyle kafaları uyutur üye olanların yaparsını yerden toplar 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben smile abonesiyim, istediğim zaman sözleşmeyi ellerine verebilirim. indirimleri öder bırakabilirim, zorla bi şey yok…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bilende konuşuyor, bilmeyende… 3G gelecekmişte daha avantajlıymışta bunu söyleyenlerin bırakın 3G’yi 56K hızındaki Edge GPRS’in aylık fiyatlarından haberleri yok. diğer taraftan ADSL fiyatlarını indirmezler şu an yılda 1 milyar$ sıcak para kazanıyorlar karlarını kısar mı bu adamlar? bunlardan istenebilecek tek şey aynı paraya daha yüksek hız vermeleri olacaktır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bende bunları beklediğim için yaptırmıdam 24 aylık sözleşme
  3 yıldır 30 ytl 30 ytl ödüyoruz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  neck telefon cikacak. tlf hatti olmadan. voip telf ile internet uzerinden baglanabilirsiniz. benim yurt disindayim. sabit hat yok voip le konusuyom. hemde cok ***** internet oduyorum

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kablonet varsa odaha iyi 512 hız sınırsız 20ytl
  yayınlar da dahil

 16. SDN Okuru dedi ki:

  hiç kimkse hiç bir firma veya şirket türk telekomdan daha ucuza veremez çünki alt yapı telkomun onlarda telkomdan alıp kar ederek satıyorlar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  5 aylık indirim aldım. 75 lira yapıyor aşağı yukarı. Normal abone olsaydım nasılsa ödeyecektim bu parayı. aylık 15 liraya düşerse öderim bu parayı olur biter. Yeter ki indirim işe yarar boyutta olsun.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi indirimsiz kullanmakla 24 ay dolmadan aboneliği sonlandırdığınızda ödeyeceğiniz tazminat arasında ne fark kalıyor bu yazıdan onu anlamak mümkün değil. Kısa bir hesap yaparsanız ikisi de aynı yere çıkar. ama 24 ay aboneliği iptal etmemeniz durumunda karlı olursunuz…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bu sözleşmeye yulmaması durumunda sadece % 12 lik indirime geri ödüyorsunuz oda 20 ytl gecmez

 20. SDN Okuru dedi ki:

  ya ne olacak biz 3 ay önce kampanyaya katılmıştık bize de bi indirim yokmu nerde tüketici hakları….

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Türktelekom harici yeni adsl tarifeleri için dikkat etmek gerekiyor örneğin hızı ne günlük dosya indirme sınırı ne bunların iyi araştırılması ***** altyapı telekomun yani bir çok soru işareti….

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İneternet fiyatları makul seviyeye çekilecek de abone olacağım diye 2 yıla yakındır bekliyorum. Evde bilgisayar elde USB bellek internet cafelerle ev arasında mekilk dokuyorum.

  Vergi indirimden sonra telekom’da kârından biraz indirim yapsa da internet abonesi olsam artık. Eminmim ki benim gibi sayısız bekleyen insan vardır. Fiyatı ucuzlatıp biaz da sürümden kazanmayı deneseler diyorum. Yoksa, altyapılarının daha fazla aboneyi kaldıramayacağından mı korkuyorlar?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  desene biz eken davrandık…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  burda hiç somut örnek,indirim falan verimemiş.telekomu karalama kampanyası yapı***** elimiz muhtaç napalım.benim 24 ayım ağustosta bitiyo kurtulsam diye bekliyorum

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Türk telekom bir yolunu bulur bu zararını çıkarır.Fiyatları artırır ve o sabit ücreti söke söke alır.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  GOOOOOOOOOOOOOOD

 27. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 28. SDN Okuru dedi ki:

  bu ülkede bir ürün ya da hizmet tek kurum tarafından sağlanıyorsa vatandaş muhakkak sömürülür.

  türktelekom tek olması nedeniyle insanları sömürüyor.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell yakında tüm türkiyeye fiber optik kablo döşeyecekmiş baya uygun fiyatlar gözüküyor 5megabit hız 50 ytl den bahsediliyor

 30. SDN Okuru dedi ki:

  uyduyu bilmem ama 3g biraz olsun fiyatları aşağıya çekecek gibi görünüyor. merakla bekliyoruz.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Nisan ayında bitiyor ttnet Aynen bırakıyorum….Diğerlerine yönelicem ..hem 30 öde hemde yavaş adsl hizmeti al yok ole bişey….

 32. SDN Okuru dedi ki:

  24 aylık aboneydim..ev telefonunu kapatma seçeneğim yok..toplamda yaklaşık 50ytl kar ettim bu 24 ayda..ayrıca eski aboneleri kapsayan kampanya yok ki..hep yeni açtırana var..

 33. SDN Okuru dedi ki:

  24 aya abone oldum bır yılım doldu kapattm 134.00 ytl aldı***** MODEM de arızalıydı.Müserı hizmetlerını aramaktan bıktım.KAPATARAK sorunu hallettım.TLf ücretıne HAYIRRRRR

 34. SDN Okuru dedi ki:

  burası türkiye,dünyanın heryerinde hava temizliği için doğalgaza teşfik edilirken türkiyede zam üstüne zam yapılıyor doğalgaza, petrol fiyatları varil fiyatları uçtu diye uçuruldu şimdi varil fiyatları indi ama çıkan oranda inimş olsaydı 1.60 ytl olması gerekirdi,bunları çoğaltmak mümkün ama zaman kısıtlı, kısacası hiçbir yapılan kampanyaya inanmayın yapılan her indirimin ve kampanyanın altında kazık yatıyor hiçbir zaman vatandaşın lehine biriş olmaz bu ülkede dikkatli olmak gerekir

 35. SDN Okuru dedi ki:

  ben çıktı çıkalı adsl kullanıyorum 24 ay söszleşme imzala %12 indrim al 1 yıl boyunca diye kampanya yaptılar aklıma hemen şu geldi demekki yakında bişe olacakki bunlar sağlam kazık olayına başladılar bende imzalamadım pişman da değilim sizin bu haberinizlede imzalamadığıma çok sevindim

 36. SDN Okuru dedi ki:

  süper bir haber. ama inanması türkiyede zor gibi görünüyor.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  bence ölene kadar bekleyin ölmeden bi kac yıl önce abone olun internete ozaman en ucuzuna abone ***** nasıl mantık ***** … sonucta 24 aylık aboneligini iptal ettirsen bile cok büyük rakamlar ödemek zorunda kalmı***** teknolojinin gelismesini yada fiyatların ucuzlamasını beklersek ölene kadar beklememeiz gerekecek cunki o an aldıgınız her hizmet bir daha ki yıla ucuzlamıs ***** 56 k internet ne kadardı su an ne kadar … yani ben 56 k bi gün ucuzlucak diye beklesem 10 yıl beklemem gerekecekti…bu tüm tüketim aracları icin ***** herseyin fiyatı degisir gün gectikce hersey ucuzlar ama yerlerine daha iyisi ama pahalısı gelir bu ekonominin döngüsüdür.sacma bir yazı ***** hayatın sırrını veriyor gibide ciddi ciddi yazmıs ama 6 madde sıralanmıs fakat 6 maddenin tamamında tek söylenen gelecekte hersey ucuzlucak aman kendinizi 24 aylk abonelikle baglamayın ya biraz mantıklı olun lütfen…

 38. SDN Okuru dedi ki:

  iyi çıksında TTNET le biraz kızışsın ortalık belki indirimi giderler. Yok gitmeselerde tazminatı neyse verip kapatacagım ilk 2 ay süper sonra hep düşü***** Aradıgım zaman sinyali arttırıyolar ve süper giriyor ama 3 gün sonra tekrar eski haline getiriyorlar. adamlar Telefondan kaznıyor parayı illaki küfür mü edecez ondan anlıcaklarsa onu denicem.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  shiftdelete.net e bu konuyu açtığı için büyük teşekkürlerimi sunuyor başarılarının devamını diliyorum.Kimse kolay kazanmıyor onların bizden bir çırpıda aldığını .(telekom.turkcell….)

 40. SDN Okuru dedi ki:

  şu telefon gerekliliği kalksın bi de şu kriz sözcüğü hayatımızdan silinsin, yeter artık bizde yaşamak istiyoruz!

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Konu hakkında söylenecek bir şey yok zira ülkemizdeki bütün 24 aylık kampanyalar tüketiciyi kandırmaya yö***** Ay bitmeden başka kampanyalar cıkı***** bu durumdan zararlı cıkı***** 3g Uygulamasına EDGE ile verilen hizmet şu sıralar şebekelerde 1 Gb sınırı ile 35-45 YTL arası bir fiyatla sunuluyor 3g gelince bundan daha iyisini beklemeyin ayrıca 3g teknolojisi malesef ülkemiz alt yapısı düşünüldüğünde içler acısı durumda olacak bağlantı yavaşlıkları kopmalar ***** zaman burda gerekli testleri ***** yoğun bir GSM kullanımı olan bölgede 3g ile internet hızı deneyebilirsiniz vs..ADSL her zaman ev kullanıcıları için geçerli bir internet hizmeti olacaktır.Zaten bütün dünyadada bu şekilde kullanılı***** fiyat indirimi söz konusundaki fikrim 1 Mbit hızının devam edeceği hızların yaz ayında arttırım yapılacağı 1 Mbit kullanıcılarınında yarı fiyat olmasada %10 ile %45 arasında indirim yapılacağı olacaktır.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  tek alternatif 3g olur onun dışında bolgesel hizmet veren firmalar avantajlı tabiki ama çok sınırlı sayıda insan yararlanabiliyor

 43. SDN Okuru dedi ki:

  tam olarak tazminat sayılmaz yapılan indirimleri geri oluyorlar

 44. SDN Okuru dedi ki:

  telefon hattı olmadan adsl hizmeti
  öğrencilerin işine cok yarıyacağı kesin
  ötv de de indirim olacağına göre sınırsız 1 mb geçmek en mantıklı tercih oluyor

 45. SDN Okuru dedi ki:

  24 aylık abone olmanın hicbir sakıncası yok iptal ettirken sadece modem parası ödeniyor oda yaklasık75-100 ytl arası .3G olayı ıcın en az 2 yıl bekleriz ilk basta fiyatlar adsl ilk cıktıgı yıllar gibi olur 1gb kotalı ınternet suan 75 ytl 1gb kota ie ne yapılır ancak e-mailine bakarsın ucuzluk ıcın en erken 2011 yılı olur 3g turkcell sadece 700-800 milyon dolar yatırım yaptı bu para cıkmadan ındırım cok zor kımse kımseyı kandırmasın iletişim sektöründe olan birinden tavsiyeler…

 46. SDN Okuru dedi ki:

  evde ev telefonu kullanıyorum. ve açıkçası iyide oluyor. çıplak adsl e geçmem. tazminat dediğiniz şey ne? 50 ytl kablolu modem parası ve indirimli kullandığınız ayların indirimsiz kullanılmışçasına fiyatlandırılması? Aynı şey yani..

 47. SDN Okuru dedi ki:

  1 mbit sınırsız adsl için konuşsam , %15 ucuz olan şey 7 lira falan farkedecek.
  24 aylık abone olan kişinin sabit hattını kaldıracağını hiç sanmıyorum. hatta ne olursa olsun şu “çıplak adsl ” olayını az kişi yapar diye düşünüyorum.
  ortada hız artırımı yada kota artımı diye bişey olmadan bu yazdıklarınızın hiç önemi yok , 3gp , uydu net falan bunlar elit kesimin ve şirketlerin kullanacağı sistemler. 24 aylık sözleşme yapan da VATANDAŞ’lar . dolayısıyla onlara hitab eden yazı olmasını dilerdim fakat olamamış

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar kaçın kurresi? karşında kim var senin? Kiminle
  aşşık attığının farkında mısın? TTNET ile oynarken iki
  defa düşün; bir defa oynayabilmek iç***** yandım,
  sen yanma! Benden sana dost ***** gibi,
  ***** gibi,***** yaptı bunu diye
  sonra bize ağlama.

 49. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar hile sadece musteri cekmek icin sonra bi kampanya patlatiyorlar binbir pisman oluyorsun sozlesme imzaladigina

" 24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "