AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)


03 Aralık 2020 Perşembe 12:09
AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)

AFAD Merkez ofisi ziyaretimizde sizler için kullanılan teknolojiler hakkında bilgi aldık. Yerliliğin ve açık kaynak sistemlerin büyük öneme sahip olduğu günümüzde AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile AFAD Teknolojileri hakkında sohbet ettik.

İşte yerlilik esaslı AFAD Teknolojileri!

ShiftDelete.Net olarak farklı videolar ile karşınızdayız. Bu videomuzda AFAD Teknolojilerini inceledik.Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri AFAD deprem çantası incelemesi ile baş başa bırakalım.

Birçok konuda dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalarına devam eden kamu kurumlarımız, kendi ürünlerini geliştirerek hem ekonomiye hem de teknolojik alt yapıya katkıda bulunuyor. Dijital Dönüşüm Ofisi ve Tübitak ile koordineli çalışmalar yürüten AFAD, yerli yazılımlarımızı kullanmaya dikkat ediyor.

Pardus atılımı ile gündeme gelen ve birçok kamu kurumuna bu konuda öncülük eden AFAD, 2021 yılı içerisinde tüm şubelerini Pardus işletim sistemine geçirmeyi planlıyor. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, ” E-posta sunucularında ve birçok yazılımda açık kaynak tercih ediyoruz. Türksat ile beraber yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde AYDES ismini verdiğimiz karar destek sistemini hayata geçirdik. ” ifadelerini kullandı.

Afet Acil Durum Yönetim Merkezi sayesinde ülkemizdeki önemli doğal afetlerin koordinasyonunun hızlı ve etkin bir şekilde yapıldığını belirten Güllüoğlu, ülkemizde yer alan 1.100 adet istasyon sayesinde deprem durumunu anlık olarak kontrol ettiklerinin altını çizdi.

Bütün istasyonların tek bir merkez üzerinden yönetildiğini ve olası doğal afet durumunda devlet kademesindeki yetkili kişiler ile Afet Acil Durum Yönetim Merkezi’nde toplanıldığını ifade eden Güllüoğlu, son teknoloji cihazlar ile donatıldığını belirtti.

7 gün 24 saat doğal afet durumları görevliler tarafından özel bir odada anlık olarak kontrol ediyor. Ziyaretimiz sırasında yaşanan deprem ile birlikte nasıl bir çalışma sisteminin olduğunu gördük.

BTK tarafından özel bir mesajlaşma sisteminin kurulduğunu ve olası doğal afet durumunda AFAD tarafından vatandaşların bilgilendirileceğini söyleyen Güllüoğlu, Türkiye Deprem Tehlike Haritası hakkında da bilgi verdi. Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na herkesin erişebildiğinin altını çizen Güllüoğlu, diğer çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu hakkı nedense bana çok yandaş geliyor

" AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme