Okunma

AIDS’e Mobil Teşhis Geliyor


22 Aralık 2008 Pazartesi 07:00
AIDS’e Mobil Teşhis Geliyor

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları, cep telefonlarını modifiye ederek mobilize bir HIV ve sıtma detektörü haline getirmeyi başardı. Bir LED aydınlatma, plastik ışık filtresi ve bir takım kablolar kullanılarak yapılan işlem sonrası, özellikle medeniyetten uzak bölgelerde çalışan doktorların saha araştırmaları için gerekli kan tahlilleri sadece bir cep telefonuyla yapılabilir hale geliyor.

Projede Türk Çalışanlar Var

Gerekli yazılımın da, Dr. Aydoğan Özcan tarafından geliştirildiği çalışmada, hücre yapıları çok daha büyük bir örnek üzerinde incelenerek, teşhis birkaç dakika içerisinde konulabiliyor. Sistem sağlıklı bir şekilde hayata geçirildiğinde, özellikle gelişmekte olan(ya da gelişmeyen) ülkelerdeki salgın hastalıklar için laboratuvara kan örneği gönderip günlerce sonuçları bekleme sıkıntısı tarihe karışabilir.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AIDS’e Mobil Teşhis Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AIDS’e Mobil Teşhis Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AIDS’e Mobil Teşhis Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "