Okunma

AİHM YouTube Kararını Açıkladı


01 Aralık 2015 Salı 13:04
AİHM YouTube Kararını Açıkladı

Tarih 2008, mevsimlerden bahardı. Atatürk’e hakaret içeren bir video yüzünden dünyanın en büyük video paylaşım sitesi erişime engellenmişti. Yasak 30 Ekim 2010’a kadar sürdü. Konuyu insan haklarına engel teşkil etmesi nedeniyle mahkemeye taşıyan akademisyenler Serkan Cengiz, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparkmak davadan ret cevabını alınca durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştı.

15-12/01/23.jpg

Kısaca davanın neden açıldığından da bahsedelim. Davanın açılma sebebi sadece bir içerik için bütün bir siteye erişimin engellenmesi, üstelik iletişimimizi teknoloji ile gerçekleştirdiğimiz bu çağda kullanıcıları bilgi, fikir alma ve yayma hakkına engel teşkil etmesiydi. Aradan geçen uzun yıllar sonunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konu hakkında bir karara vardı.

Mahkeme’ye göre Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesini ihlal etmiş. Davayı açan isimlerden Kerem Altıparmak bu sonucun,  5651 sayılı kanunun 8. maddesiyle ile ilgili çıkan AİHM kararının yargıçlara götürülmesi gerektiğini söyledi 

:: Türkiye’de hangi siteye erişim yasaklansa üzülürsünüz?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “AİHM YouTube Kararını Açıkladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SADECE O VİDEOYU YASAKLAYİN NİYE İNTERNET ERİŞİMİME ENGEL OLUYO ANLAMADIM.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kac yil geçmiş uatunden daha oradalarmi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  herkes istediğini düşünmekte, söylemekte özgür. internette özgür bir mecra. isteyen istediğini yazar, yayınlar. işine gelmezse izlemezsin, okumazsın, kaparsın olur biter. ben buraya istediğim bir şeyi yazmak için 7 milyar insandan tek tek izin alacak değilim. işine gelmiyorsa sen işine geldiği gibi yaşarsın ben de böyle yaşarım. basit.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  kim bizi avrupa mahkesine kayıt ettirdiyse kim sikayet ediyorsa gelmisini gecmisini gelecegını gidecegini duracagını bilmiyor 🙁

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ee sonuç? hiçbişey anlamadım bu haberden 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Senin amerikan şirketin Türkiye aleyhine olan herşeyi umarsızca yayınlasın, Twittırın kafasına göre takılsın, bilmem neyin akademisyenleri çokta kendi kültürüne inancına saygılılar da, gezi gibi ne olduğu belli ama sırf karşı durmak adına bu hainliklere çanak tutanlar gidip benim ülkemin inancına kültürüne çokta saygılı AIHM'e yaslansınlar, sonra da Türkiye hatalı desin sende al işte bu doğru de. Mutlu noeller ….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yemişim youtubeyi bana faydasımı var yoooo ABD ye var… salla gitsin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbirine üzülmem zaten vpn diye birşey var

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Atam, canım kanım. Bu bir gerçek. Tabiki de o içerik yayından kaldırılmalıydı o dönemlerde. Hatta yükleyen hakkında yaptırımlar da yapılmalıydı. Ulu önderimize yapılan iğrenç yavşakça hareketlere karşı durmalıyız ancak bu demek değildir ki sen bütün siteyi erişime engelle. Hoş isteyen her türlü giriyordu o zamanlarda da değişen yoktu ama yasaklamak nedir allasen? Verin cezayı ödesinler kapatanlar. Arada doğru kararlar verebiliyor AİHM.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin bekası için yemişim youtubu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gibi şahsiyetler sanal alem için her şeyini satar. Bkz fransa olayında kara propaganda, kışkırtmalar olmasın diye internetin fişini çekme ihtimalini değerlendirmeleri bu ülkede ne kadar hain olduğunu ispatlıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  orası AİHM, burası Türkiye. Burada sadece işimize gelenler bizim için adalettir.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sonu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sonu� ne yani T�rkiye tazminat m� �demi� yoksa bir yapt�r�m karar� al�nm��

" AİHM YouTube Kararını Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AİHM YouTube Kararını Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AİHM YouTube Kararını Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "