Okunma

Pilotun hatası büyük bir faciaya yol açıyordu!


13 Temmuz 2017 Perşembe 20:30
Pilotun hatası büyük bir faciaya yol açıyordu!

Geçtiğimiz hafta Cuma günü San Francisco Havalimanı, Air Canada havayollarında çalışan pilotun hatası nedeniyle, az kalsın tarihin en büyük uçak kazalarından birisine sahne olacaktı.

Air Canada’nın Airbus A320 ile Toronto – San Francisco arasında gerçekleştirdiği AC759 sefer sayılı uçuş, hava trafik kontrolörleri ve yerdeki uçaklarda bulunan pilotların olayı fark etmesi ile kazadan kıl payı kurtuldu.

Gelin, şimdi sosyal medyanın gündemine oturan olayın detaylarına hep birlikte bakalım.

Pilot, pist yerine taksi yoluna inişe geçti!

AirportHaber’in paylaştığı bilgilere göre 135 yolcu ve 5 mürettebat ile birlikte AC759 sefer sayılı uçuşu gerçekleştirilen pilotlara, hava trafik kontrolörleri tarafından 28R pistine iniş gerçekleştirilmesi iletildi.

Ancak, uçuşu gerçekleştiren pilot oldukça büyük bir hata yaparak 28R pistine paralel olan ve uçakların piste giriş yapması için kullanılan C taksi yoluna inişe geçti.

Taksi yolunda bekleyen uçağın pilotunun olayı fark ederek, trafik kontrolörlerine bildirmesi faciayı önlerken ( Taksi yolunda 5 uçak bekliyordu ) olay sırasında yaşanan konuşmalar Youtube’da paylaşıldı.

Sosyal medya üzerinde büyük tepki toplayan olay sonrasında açıklama yapan ABD Federal Havacılık Dairesi, yaşananları doğruladı.

:: Yaşanan olay hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

2 yorum - “Pilotun hatası büyük bir faciaya yol açıyordu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Daha önce bir Rus pilot ile bu olay Sabiha Gökçen'de oldu mu?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Mali guzel haber

Yorum yazın

Geri bildirim