Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş!


17 Haziran 2019 Pazartesi 14:45
Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş!

Avrupalı üretici Airbus‘ın, A320 serisi dar gövdeli yolcu uçakları ülkemizde ve dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Boeing 737’nin en büyük rakibi olan bu seriye, Airbus A321 XLR modeli ile yeni bir uçak daha eklendi.

Bu uçak Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi hava yolu şirketlerimizin bünyesinde de yer alan, A320 Neo’nun yakıt verimliliği ile öne çıkan uzun menzilli versiyonu olarak tanımlanıyor. Zira, LR harfleri Long Range yani Uzun Menzili belirtiyor.

Airbus A321 XLR özellikleri!

Uzun menzili sayesinde birçok havayolu şirketinin geniş gövdeli uçak ihtiyacını azaltacak olan A321 XLR çeşitli konfigürasyonlara göre 180 – 220 arasında yolcu kapasitesi sunuyor. A321 Neo’ya kıyasla yüzde 15 daha fazla menzil ve yakıt verimliliği sunan uçak bu sayede 8700 KM yol kat edebiliyor.

Bu geniş gövdeli uçaklar ile yapılan Avrupa-Amerika arasındaki transatlantik uçuşların A321 XLR ile gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor. Hindistan’dan Avrupa’ya veya Çin’den Avustralya’ya uçuşlar düzenlemekte mümkün.

A321 Neo’ya kıyasla ek yakıt tanklarına sahip olan uçağın koltuk başına sunduğu yakıt tasarrufu ise yüzde 30. Bu nedenle havayolu şirketlerinin büyük beğenisini kazanan uçağın maksimum kalkış ağırlığı 101 ton.

Boeing 737 Max’ta yaşanan sorunlar halen çözüme kavuşturulmamışken, Airbus’ın havayolu şirketlerinin ihtiyaçlarına yönelik uçakların duyurusunu gerçekleştirmesi büyük bir avantaja dönüşüyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş!”

  1. Anonim dedi ki:

    Er ucsa ne olur. Mtow’dan bagaj birakir. Patates

" Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Airbus A321 XLR tanıtıldı! Dar gövde ile uzun uçuş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "