Okunma

Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android


16 Şubat 2014 Pazar 16:00
Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android

Tüketim kültürünün akıllı saatlere olan talebini şöyle tarif edelim: Samsung’un Galaxy Gear adını verdiği akıllı kol saatleri sadece belirli üst sınıf Samsung telefonlarıyla uyumlu çalışıyor. Fiyatı orta seviye bir akıllı telefon kadar ve üstelik işlevselliği de kusursuz sayılmaz. Buna karşın 2013’te satılan tüm akıllı saatlerin yarısından fazlası Galaxy Gear idi.

Strategy Analytics tarafından yapılan Giyilebilir Cihaz Ekosistemi araştırmasında 2013 yılında dünya genelinde 1,9 milyon akıllı saat satıldığı (ve doğal olarak yeni bir rekor kırıldığı) belirtiliyor. Üstelik bunun 1,2 milyonu, yani yaklaşık olarak yüzde 61‘i ise Android işletim sistemini kullanıyor. Android denince akla ilk gelen akıllı saat ise şüphesiz Galaxy Gear; satışların büyük bölümü de ona ait.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/galaxy-gear_001_fr_2661924b1388710497-21388735921.jpg

Google’ın mobil işletim sistemi, 2013 yılını neredeyse rakipsiz atlattı. Henüz emekleme döneminde olan akıllı saat piyasasının “kaymağını yemeye” devam eden Android (ve Galaxy Gear), yüzde 61 gibi ürkütücü bir payla domine ettiği pazara 2014 yılında da başta Gear 2 olmak üzere yeni ürünler sürmeyi hedefliyor.

Apple 2014’te Sahneye Çıkıyor

Elbette Google’ın rehavete kapılacak vakti yok. Zira Apple’ın merakla beklenen iWatch akıllı saati, Kickstarter ile başlatılan Pebble gibi mütevazı projelere benzemez. En ufak bir durgunluk halinde pazara görkemli bir giriş yapabilir.

Strategy Analytics Kıdemli Analisti Woody Oh: “Android’in mevcut rakipleri neredeyse Firefox ve Pebble OS ile sınırlı durumda. Üstelik bunlar da büyük bir tehdit oluşturmuyor; zira hiçbirinin yeterli ekosistemi ve perakende yaygınlığı bulunmuyor.” diyor.

Android için asıl tehlike, Apple’ın çıkaracağı bir akıllı saat olacak. Üstelik Microsoft (Windows veya Windows Phone), Tizen ve COS ile piyasaya sürülmesi muhtemel saatler de Google’ın (ve en büyük satıcı olan Samsung‘un) işini hiç kolaylaştırmayacak gibi görünüyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/1231391602567.jpg

2014 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen iOS yüklü bir akıllı saat, şimdilik tahmini ismiyle iWatch, dünyanın dört bir yanındaki iPhone ve iPad sahipleri tarafından adeta peynir ekmek gibi kapışılacaktır. Bunu tahmin eden Android üreticilerinin de geri duracağını söylemek doğru olmaz. Öyle veya böyle, 2014 hem akıllı saat üreticileri, hem de meraklıları açısından uzun bir yıl olacak.

:: Akıllı saat almayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Bu sefer de apple çaldı deriz 😀
  Apple yapacak diye dedikodusu çıktı. Baksana bu bile neler yaptırdı diğer firmalara. O yüzden konuşma. Sen apple ın ilk akıllı telefon yaptığını falan mı zannediyorsun? Apple akıllı telefonun nasıl yapılacağını öğretti. Şu an herkes apple ın yolundan gittiği için çok başarılı. Apple geleceği ön gören bir firma.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  beş para etmez iWatch’la beraber iPhone 6 çıksın ben o zaman görücem gearı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  saatlerin kullandığı işletim sisteminden çok hangi işletim sistemini kullanan telefonlarla çalışacağı önemli. Android kullanmayacak genelde her ekosistem uyumlu saatler. iwatch da sadece iosla uyumlu olacaktır. yani saat seçimimizi aslında telefon seçimimiz belirliyor. kimse saat için iostan android e ya da androidden iosa geçmez.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Saati gösterirken rami yetmez bunun .o tarz bir üründe ya Microsoft yada Apple uzmanlığı şart.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  daha ios sahneye çıkmadı ne derler bilirsiniz şişman kadın sahneye çıkmadan perde kapanmaz 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sefer de apple çaldı deriz 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ne treni kaçırması Allah aşkına. iPhone çıkmadan önce de akıllı telefon vardı. Windows Phone, Symbian vs. Ama Apple yaptığında artık akıllı telefonun gerçekte ne olduğunu anladık. Umarım bu durum saatte de olur da o söylediğiniz lafları geri alırsınız.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iwatch’a kadar samsung kaymağını yiyecek bu işin, sonrası malum

 9. SDN Okuru dedi ki:

  iwatch treni kaçırdı. kısıntılar onda da olacak ve kaybedecek.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Konseptteki Apple saati ne kadar çirkin ve saçma inşallah öyle olmaz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Para verip seçim anketi yapmak gibi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sony çok aptal bi firma bas samsung gibi reklamı çöp olsa satarsın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kimin ne işine yarar. Bu kadar aıışveriş çılgını olmayın herşeyi almayın. Sonra dünyanın düzeni bozuluyor

 14. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Bunu iwatch çıktıktan 2 yıl sonra görürüz. Eğer önce çıkanla anılsaydı tabletler windows ile tanınırdı

  aynen cep telefonu icinde motorola ike anilirdi…

 15. selcukpnar dedi ki:

  Apple akıllı saat üretmekte baya geç kaldı, Samsung da iyi reklam yapınca Galaxy Gear ı baya sattı.
  Bana göre Galaxy Gear çok pahalı ve çok eksileri olmasına rağmen bu kadar satması ilginç. Samsung reklam da çok iyi.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Şu sadece Note 3 ile çalışan Galaxy Gear’a herhangi orta seviye telefon kadar para veriyorlar ya şaşırıyorum valla.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu iwatch çıktıktan 2 yıl sonra görürüz. Eğer önce çıkanla anılsaydı tabletler windows ile tanınırdı

 18. blackdown dedi ki:

  Hayatımda gördüğüm gereksiz şeylerden birisi işin ilginç yanı ne kadar gereksiz desemde böyle teknolojiler halkın ortak malı gibi herkes tarafından kullanılıyor

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ger ım var şarz süresi 2 gün bnde kamera vs memnunum adamlar yapmış yiğidi öldür ama hakkını yeme

" Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Saatlerin İlk Galibi Android ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "