Akıllı Tahta


24 Ağustos 2005 Çarşamba 14:00
Akıllı Tahta

anında etki gösteren dokunarak kullanma, işlem yapma yeteneği sağlayan
Smart, aynı zamanda yazı tahtasında çizim yapılması, dijital mürekkeple
yazı yazılması ve bilgisayardaki tüm uygulamaları çalıştırmaya olanak
da sağlıyor.

Smart’ın marifetleri

İşleviyle bir yazı tahtasından çok bilgisayara benzeyen Smart’ta her
türlü uygulamayı hatta hareketli video görüntülerinin bile üzerine
rahatlıkla yazı yazılabiliyor. Tahta üzerine yapılan tüm çizimler ve
notlar bir bilgisayar dosyasına rahatlıkla kaydedilebiliyor.

Smart Board’u seyyar kullanmak isteyenler için opsiyonel olarak ayaklı
seyyar stand da mevcut. Mobil kullanım amaçlı tasarlanmış olan
standların alabildiğine hafif olmasının yanı sıra yükseklik ayarı ve
kilitlenebilir tekerlekler gibi özellikleri de bulunuyor.

Akıllı tahta (interaktif yazı tahtası) teknolojisi konularında dünyanın
önde gelen firmaları arasında yer alan Smart Technologies’in Türkiye
distrübütörlüğü Numerus Elektronik Sistemler ve Teknoloji A.Ş.
tarafından yürütülüyor.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
33 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Çok güzel bir teknoloji mutlaka okullarda yaygınlaşması, öğretmenlerimizin kullanması gerekir. Fiyatları ne kadar bu konuda bilgi yazarsanız iyi olur.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ben bu tahtayı kullandım. e-beam diye bir başka marka da var. Ama eline su bile dökemez. Bu tahta’da kaleme ihtiyacınız olmaz. Parmağınızı da kullanarak çizim yapabilir yazı yazabilirsiniz. Kullanması çok keyifli ve basit. Fiyat olarak 2600-2900$ arasında sanırım.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sevgili arkadaşlar, bizler saykan elektronik olarak bu ürünün akdeniz bölge dağıtımını yapmaktayız. Ãœrünümüzün bu denli güzel yorumlar alması bizleri çok mutlu etti. Ãœrün hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.saykan.com u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca shiftdelete.net ailesine teşekkür ederiz. Hakkı SAYGILI Saykan elektronik genel müdürü

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

yüzey hakkındada bilgi yazarsanız seviniriz

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Arkadaşlar bizde firma olarak bu tahtanın satışını yapmaktayız. Tahtanın yüzeyinde normal beyaz tahta kalemide kullanabiliyorsunuz. Buda elektrik kesildiği zaman tahtayı normal tahta olarak kullanmanızı sağlıyor. Tahtanın sadece bilgisayar ile bağlantısını sağlayan bir usb kablosu var. Ayrıca elektriğe falan bağlamıyorsunuz. Bu sebeple elektronik olarak arıza yapma olasılığı çok düşük. Smartboard akıllı tahta Amerikada en iyi 5000,avrupada en iyi 500 ve ülkemizdede şu anda 50 yi aşkın üniversitenin kullandığı bir ürün. Hatta geçenlerde üniversitenin biri başkabir marka akıllı tahta kulanırken şu anda tahtalarını smartboard ile değiştirdi.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

akıllı tahtami satiorsunuz telefonu aliyim

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Promethean Activboard kullaniyoruz. Smartboard’tan kat ve kat üstün bir tahta. Daha hizli ve içerik olarak cok daha zengin bir pograma sahip. Ayrica Activboard’lar elektromanyetik yani hassasiyet ve hizi Smart’tan daha üstün. Smart analog dijital bir sistem ve hücre zar sistemi ile calismakta oldugunda dokunarak mouse özelliğini calistiramazsiniz. Kalem kullaniyorum derseniz de bu kez girdi aygiti olarak hem kalem hem parmaklar kazare dokundugunda ki sinif ortaminda yazi yazarken cok oluyor, o zaman tahtanin kafasi karisiyor. Strongly Recommend Promethean Activboard arkadaslar….

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Normal beyaz tahtaya monte edilerek aynen smartboard gibi kullanılan sistemler de var. Kullanan, yorumu olan varmı?
Teşekkürler.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Mimio ve eBeam aparatları ama bu sistemler demode eski ve uzun vadeli cozumler degil. Biz okula bunlardan aldik ama aldigimiz gibi sakliyoruz yani müzelik bir tahta. Sayet akıllı tahta olsun fiyati ucuz olsun gösteris için alacaksaniz o zaman bir sey diyemem ama kullanmak icin aliyorsaniz tavsiye etmem.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

mimio kaydedici gibi bir çok ürün var bunlar bilgisayara ücretsiz indiriliyor nasıl diye nsorabilirmiyim?

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar bende mersinde gördüğüm bir ürünü önermek isterim. ürünün markası deeptech ipboard diğer tahtalara göre çok daha hızlı promethan gibi elektromanyetik bir düzeneğe sahip. eski tip tahtalara göre çok daha profesyonel ve kaliteli fiyat olarakta cazip görünüyor. bi çok ürünü araştırdıktan sonra bu ürüne karar verdik. bi araştırın derim

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar bizde kullandık sınıflarımızda Mimio ve eBeam aparatlarını ama yukarıda bi arkadaşımızın da yazdığı gibi müzeye kaldırıldı bence düşünen arkadaşlarım daha ciddi ürünlerle ilgilensinler sonra hem kendileri üzülür hemde bu parayı boşa veren makam

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar deeptech ıpboard kopya bi üründür cinde üretilmiş ayrıca yazılımı berbat ve kalemi pilli bencede activboard vermişken 5 kuruş fazla verin activboard alın …

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar yorumların hepsini okudum ve iyi bir araştırma yapmadığınız kanaatindeyim sınıf ortamında en verimli ve en uzun ömürlü kullanılacak tek ürün emkotech akıllı tahta emko firması senelerdir tahta işinde ve yüzyleri kendilerine ait sınırsız eğitim veriyorlar ayrıca kaynak program olarak mobides veriyorlar. e-beam aparatı kullanıyorlar ancak e-beam in türkiye distiribitörü teknik desteği bu nedenle çok iyi zaten emko ile çalışan öğretmenlerimiz çok iyi bilir emko türkiyede elit olan bütün eğitim kurumlarının tercihidir…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar bütün youmlarınızı okudum ve yaklaşık olarak tüm satıcı firmalarla konuştum bana görede en iyi ürün promethean yedek parçalarıda uygun diğer ürünlerin yedek parçaları pahalı bir kalemi yaklaşık 100dolar ve bozulmaya çok müsait ayrıca yazılım olarak ve aksesuvar olarakta promethean çok zengin

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Arkadaşlar Burda Ben Rakiplerin Bulundugu Gördüm Görüyorum Siz Siz Olun Araştırın Yazılımını ,Garantisini ,Kalem Bozuldugunda Kalemlerinin Fiyatını ,Teknik Destek,Bayi Ağına Bakın Araştırında Alın Derim Zaten Araştırmışsanız Aparatlı Sistemlerin Bittigi ve Yeni Çıkan Şartname İlede Miili Eğiitim Müd Verdigi Bildiriyle Aparatlı Sistem Kullanılmayacak Kullanımında Çıkan Sorunlardan Dolayı Ben Araştırdım Sizde Araştırın Karar Verin Benim Tercihim : DEEPTECH İPBOARD Akıllı Tahta Siz Araştırın Farkını Görün Sonrasında Karar Verin 😉 |PaLeRmO|…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Merhaba,
Yorumlarınızı okudum. Promethean Activboard fiyatı nekadar acaba?…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ARKADAŞLAR BU PROMETHAN ACTIVE BOARD NERDEN ALINIR BİLENİNİZ VARMI

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ARKADAŞLAR BENDE ARAŞTIRIYORUM FAKAT İSTANBULDA HANGİ MAĞAZALARDA BULABİLİRİM FİYATLARI NE *****

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Biz Interwrite elektromanyetik tahta kullanıyoruz. Kesinlikle tüm tatalardan daha iyi ve esnek kullanıma sahip. elektrik kesildiğinde üzerine keçeli kalemi ile yazabilirsiniz. Kendi keçeli kalemi ile yazdığınızda bunlarıda kaydedebilir özellikte. Fiyat olarak ta rakip ürünlerinden %30 daha ucuz bir ürün. bence ve kesinlikle Promethean ve Smart kullanmış bir olarak en iyi ve ergonomik ürün.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Ben de Interwrite elektromanyetik tahtayı araştırın derim. Kalitesinin Promethean ile aynı katagoride inceleyebilirsiniz… Keçeli kalemiyle yazdıklarınızı kaydedebilmesi artı. iyi birşeyi daha ucuza almak istiyorsanız mutlaka bakın. Daha önce görev yaptığım yerde Promethean vardı iyiydi, bu da en az onun kadar iyi. sitesi de var, oraya da bakabilirsiniz. ***** ücretsiz demoları var… kararı öyle verin.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Eğitim ciddi bir iş, interaktif tahtada eğitim de ciddi araştırma ile yatırım yapılması gereken bir alandır. SMART Board interaktif akıllı yazı tahtaları 1991 yılında dünyada ilk defa ticari olarak pazar sunulmuş ve diğer markalar bu alana çok daha sonradan yatırım yapmıştır.Şu an 2008 itibari ile SMART 1 Milyonuncu tahtasını üretmiş ve dünya pazarında açık ara lider konumdadır.
Amerikanın en iyi ilk 500 eğitm bölgesinde %80 lerin üzerinde tercih edilmektedir. Robert koleji,Bilfen Eğitim Kurumları, Saint Joseph, AmerikanKolejler, GS lisesi, Aka Koleji, Bahçeşehir Kolej ve Ãœniversitesi, Koç Lisesi, Enka Okulları, Maltepe Universitesi, Marmara Eğitim Kurumları,Fatih Koleji, Coşkun Kolejleri, TTNet Vitamin yarışma kapsamında Devlet Okulları, gibi bu işe ciddi yatırım yapan kurumların tercihi SMART Board dur. Bu alanın Jaguarı SMART tır, gerçeği küçük bir araştırma yaparsanız göreceksiniz.

*****
*****

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

AKILLI (İNTERAKTİF – ELEKTRONİK) TAHTA NEDİR ?
Akıllı – İnteraktif – Elektronik tahtalar aslında beyaz tahtanın,dokunmatik bir bilgisayar ekranına çevrilmesi şeklinde algılanabilir.
Standart beyaz bir tahtanın dokunmatik bir bilgisayar ekranına çevrilmesi olayı değişik teknolojilerle mümkün olmaktadır. Bu da Akıllı tahta teknolojilerini çeşitlendiren en temel ayrışımdır.
Genel olarak bütün akıllı tahta teknolojileri üçlü bir yapıda kullanılır. Bilgisayar – Projeksiyon – Akıllı Tahta.
Akıllı tahta yazılımı içeren bir bilgisayar kablolu – kablosuz olarak Akıllı tahtaya bağlanır. Projeksiyon cihazı bilgisayardan aldığı görüntüleri akıllı tahta yüzeyine yansıtır. Elektronik beyin tahta yüzeyindeki dokunmayı algılar ve bu şekilde tahta yüzeyi interaktif bir bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olur. Artık yapabileceklerimiz bilgisayar teknolojisindeki olanaklara bağlıdır. Ayrıca kullanılan akıllı tahta yazılımları, eğitime ve sunuma yönelik özel geliştirilen yazılımlar olduğu ve sürekli kendileri yeniledikleri için kullanıcalara çok kullanışlı olanaklar sunarlar.

AKILLI (İNTERAKTİF – ELEKTRONİK) TAHTADA TEKNOLOJİLER
Ãœç temel Akıllı – İnteraktif – Elektronik Akıllı Tahta Teknolojisi Vardır…
1.)Mekanik Teknoloji: Bu teknolojide tahta özel bir zarla kaplanır. Siz tahtaya dokunduğunuzda bu zarda hareketlenme olur. Yazılım bu hareketlenmeyi değerlendirerek sizin ne yaptığınızı algılar. Bu teknolojide tahta herhangi bir elektronik kaleme ihtiyaç duymadan elle kullanılabilir. Akıllı tahtalarda en pahalı teknoloji budur. Diğer akıllı tahtalardaki sert ve sağlam yüzey doğası gereği bunlarda yoktur, dolayısıyla sert darbelere karşı dayanıksızdırlar. Mekanik bir teknoloji olması nedeniyle seri hareketleri algılayamazlar. Daha çok iş dünyasının sunum için tercih ettiği bir teknolojidir.
(Akıllı tahta)ya adını veren Smart Board (ki ingilizce akıllı tahta demektir) bu teknolojinin öncü markasıdır.
2.)UltraSonic ya da İnfrared Teknoloji: Ses ya da Kızılötesi dalgalarla çalışır. Elektronik bir beyin, düz beyaz bir zemin üstüne tahta yüzeyini görecek şekilde yerleştirilir ve tahtanın yüzeyi ses yada kızılötesi dalgalarla taranır. Sizin tahta üzerine yaptığınız basınç dalgalarda değişikliğe neden olacaktır. Bu şekilde hareketiniz algılanmış olur.
Mimio ve Ebaim cihazları bu teknolojiyi kullanır. Yaklaşık bir kilo ağırlığında olan bu cihazlar taşınabilirdirler ve herhangi bir beyaz tahtayı akıllı tahta haline getirmekte kullanılırlar.
Bu teknolojide tahtanın, emaye kaplı ve ışığı somuran bir yapıda olması dayanıklılık ve gözü yormayan bir görüntü elde etmek için önemlidir.
Piyasada ebaim ya da mimio cihazı kullanılarak üretilen çok sayıda değişik marka bulunmaktadır. QBoard, EmkoTech ve CleverBoard bu markaların en çok duyulanlarıdır.
En büyük dezavantajları 100-120 usdlik pilli ağır bir elektronik kalem kullanmalarıdır. Bu kalemler düşme gibi durumlarda kolayca bozulabilmektedirler.
3.)Manyetik Teknoloji: Bu teknoloji tahta yüzeyinin pasif elektromanyetik dalgalarla kaplanmasına dayanır. Temel çalışma yapısı ultrasonic – infrared teknolojiyle aynıdır, fakat çok daha hassastır. Ebaim – mimio gibi ayrı bir aparat içermez. Elektromanyetik indiksiyon teknolojisiyle üretilen tahtalar kurşun kalem ucundan daha küçük bir alanda dokunma algılama hassasiyeti kazanmıştır. Kompak Laminant bir yüzeyle kaplandıklarından darbelere karşı dayanıklılardır.
Promethean, Inwrite, Ipboard bu alandaki tanınmış markalardır.
15-20 usdlik Pilsiz hafif bir elektronik kalemle kullanılırlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

hangi yazılım kullanılıyo bilen var mı

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Yazılım olarak bütün tahtalar kendine göre bir yazılıma sahiptir. Ama aralarında Türkçe olanlar var bir de ingilizce olanlar var tavsiyem Türkiye de kullanıyorsan Türkçe kullanacaksın. Önerebileceğim Akıll Tahta EmkoTech dir. Türkiye de üretiliyor sorunsuz hizmet garantisi veriyor. Yılların firması tahta yüzeyleri çizilmiyor parlama yapmıyor ve buna benzer özellikler.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Promethean icin ***** veya ***** adreslerine bakmanizi tavsiye ediyorum. Bu arada arkadasin bir tanesi yazmis emko tahta diye, ne alakasi var turk markasiyla.. bildigimiz cinde uretilen eBeam aparatinin emaye tahta uzerine yapistirilmasindan ote bir sey degil….

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Go Promethean Orange 🙂 You are the best. Eyuboglu Okullari olarak 50 sinifimizda kullaniyoruz, Ozellikle bu sene alinan Activboard’un PRO modeli bir harika. Tavsiye ederim.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Bence çok güzel.

cemanadol
cemanadol
10 yıl önce

Akıllı Tahtalarla İlgili Bilgilendirme;

Akıllı tahta ürünlerinde dört ayrı teknoloji kullanılır.
1. Dokunmaya duyarlı tahtası olan cihazlar:
Tahtanın arkasında basınca duyarlı devreler vardır. Herhangi bir kalemle yada parmak ile kullanılabilir. Tahtaların kullanılır alanları tahtaların boyutlarına bağlıdır. Birden fazla alana aynı anda temas edildiği zaman (destek alınarak yazı yazma)cihaz algılamaz. Algı hızları ve yazılımları markalara göre değiş***** gelebilecek zararlarda kullanıcı hatası olduğundan garanti kapsamından çıkartılmaktadır.Her daim Elektro manyetik alan yaratmasından dolayı sürekli bu alana maruz kalınmaktadır. Bu ürün grubu 1986 yılında geliştirilen teknolojisine rağmen pahalıdır.
Smartboard (US)
Polyvision (Europe)
Promethean (Europe)
Panoboard (Europe)
Traceboard (China)
Clasus (Europe)
IpBoard (China)vb…,

2. Kalemi özel olan tahta üzerinde algılayıcısı olmayan cihazlar:
Herhangi bir tahta ile kullanılır. Projeksiyonun gösterdiği alanı akıllı tahta haline getir. Özel kalem kılıfı vardır. Infrared ve ultrasound ile çalışır. Kalemler alıcıya sinyal gönderir. Markasına göre algılama alanı değişiklik gösterir. Tahtaya kalem ile dokunuluğu zaman sistem çalışmaya başlar ve kalemler 1.5 V kalem pil ile çalışmaktadır. Herhangi bir tahtaya monte edilerek farklı markalar altında satışı yapılabilmektedir.
mimio (US) (Tek distribütör) (Sürekli geliştirilen yazılım desteği)
e-beam (US) (Birden çok distribütör ve spot satıcı) (Yazılımı sabit ve 2004 den beri değiştirilmedi)
Atom (Çin) (Tek distribütör) (Yazılım ve desteği çok yetersiz)

3. Tahtası özel olmayıp çevresine elektro manyetik alıcılar takılan cihazlar.
Dokunlaya duyarlıdır. Çerçevesine yapılabilecek müdahalelerle zarar görür ve kullanıcı hatası olarak belirtilir. Tahtaya gelebilecek zararlarda kullanıcı hatası olduğundan garanti kapsamından çıkartılmaktadır.Her daim Elektro manyetik alan yaratmasından dolayı sürekli bu alana maruz kalınmaktadır.
emkotech (Tek Dsitribütör)

4. Tahtanın karşınına projeksiyon alanını görebilecek şekilde koyduktan sonra dokunmatik tahta özelliği kavuşturan cihazlar.
Türkiyede yaygın olmasada satılan bu cihazların merkezi Çindir. Projeksiyonun gösterdiği alanı akıllı bir tahta haline getirir. Eğer kalemle tahta yazarken omuzunuz kalemin önüne geçer ise kalem algılamaz ve işlevini yitirir. Yazılım desteği yoktur. Basit bir kaç akıllı tahta özelliği haricinde istenilenlere cevap veremez.

Not: Tüm tahtaların hızları bağlandıkları bilgisayarların teknik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermaktedir. Ayrıca verilen yada verilmeyen ders içerikleri bilgisayarın hızı değişebilir. Bu ürünleri seçerken lütfen teknik destek hizmetlerine, şirketin sınırsız desteğine, her sene yenilenecek ders içeriklerine, ürünün üretilen ülkesine, üretici şirketin gücüne (ne kadar güçlülerse argeye okadar pay ayırırlar ve ürün okadar çok gelişir), ücretsiz gelişmelere ve en önemlisi sizin tam anlamıyla isteklerinize cevap vermesine dikkat ediniz.

Ãœrünlerin karşılaştırmaları ve daha geniş bilgilerine devam edeceğim.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

çok güzel yükleme sihirbazı da olursa çok sevinirim

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

selamlar.
Yanlı ve ticari yorumlar çok ***** ve özenli araştırın lütfen.
Eğitim ciddi bir iştir ve tahtayı iyi ve akıllı yapan altyapısı ve yazılımıdır.Tabiki kullananın da performansı önemli.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Bu akilli tahtalara nexus 7 tablet baglanir mi?
bilgisi olan cevap verirse sevinirim

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

qbi bu nasıl tahda facebook giremiyoruz allahınızı seviyorsasanız bu tahtayıv adam gibi yapın saygılaar öğrenci kralı

" Akıllı Tahta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Tahta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Tahta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)