Okunma

Akıllı telefon bizi öldürüyor mu?


12 Mart 2018 Pazartesi 09:00
Akıllı telefon bizi öldürüyor mu?

NTP tarafından yapılan iki farklı devlet destekli araştırmanın sonuçlarına göre akıllı telefon ve türevlerinin yaydığı radyasyonun insan beynine olan etkileri ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre akıllı telefonlar insan beyninde kansere yol açabilecek cihazlar değil.

Akıllı telefon riski çok çok düşük!

National Toxicology Program yani NTP’nin baş bilim insanlarından biri olan Dr. John Bucher’in yaptığı açıklamalara göre mikrodalga fırınlar ve akıllı telefonlardan yayılan radyasyon türünün insan beynine verebileceği zarar riski çok düşük.

RFR (Radyo Frekans Radyasyonu) adı verilen bu radyasyon türüne maruz bırakılan denek fareler, radyasyon almayan farelerle tam olarak aynı sağlık kondisyonuna sahip olmalarıyla dikkat çekmiş durumda.

akıllı telefon

Fakat Bucher yine de insanları uyarıyor. Özellikle de telefonla konuşurken akıllı telefonu kulağınıza yapıştırıp bastırmamanız yönünde. Çünkü cihazdan yayılan radyasyonun beyne ulaşım miktarı bu şekilde bir hayli yükseliyor. Bu yüzden de insanların akıllı telefonu kulaklarından tutabildikleri kadar uzak tutmalarını tavsiye ediyor.

Dr. Bucher’ın son sözleri ise yine de akıllı telefonlara tam anlamıyla güvenilmemesi yönünde. Zira “Aşırı maruz kalma durumları” olarak adlandırdığı bazı durumlar yaşanabileceğini ve bu durumların da insan beynine zarar verebileceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

:: Yapılan araştırmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı telefon bizi öldürüyor mu?”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    sallama zırva haber daha…

" Akıllı telefon bizi öldürüyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefon bizi öldürüyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefon bizi öldürüyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "