Okunma

Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi?


02 Haziran 2016 Perşembe 06:30
Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi?

Analiz şirketi IDC tarafından yayınlanan yeni bir rapor 2020 yılına kadar gerçekleşecek akıllı telefon satışlarına ilişkin önemli veriler içeriyor. Kuruluş söz konusu raporda mobil işletim sistemlerinin 2016 sonu ve 2020 yılındaki pazar paylarını gösteren tahminleri de yer veriyor.

IDC’ye göre 2016 sonu itibariyle 1.482 milyar akıllı telefon satışı gerçekleşecek. Tüm gönderilerin büyük bölümü beklendiği gibi Android tabanlı modeller olacak. Yıl boyunca 1.240 milyar Android telefonun satılması beklenirken, işletim sisteminin pazar payı ise %83.7 seviyesine yükselecek.

iOS tarafında ise 226 milyon iPhone’un satılması bekleniyor. Ancak pazar payı bir önceki yıla %2 oranında gerileyecek. Windows Phone tarafında kan kaybı sürüyor. Yıl boyunca sadece 11.2 milyon Windows Phone telefonun satılması beklenirken, işletim sisteminin pazar payı ise %61.6’lık düşüşle %0.8’e gerileyecek.

16-06/02/idc.png

2020 yılına geldiğimizde önümüzdeki dört yıl boyunca mevcut durumun pek de değişmeyeceğini görüyoruz. 2020 yılında toplamda 1.839 milyar akıllı telefon satışı gerçekleşecek. Bu da ekosistemin %5 oranında büyüyeceği anlamına geliyor.

Android Yükselişini Sürdürecek

Android işletim sistemine sahip 1.565 milyar telefonun satılması ön görülen yılda sistemin pazar payı %85 seviyesini geride bırakacak. iPhone satışlarında da kayda değer bir satış görülecek, ancak iOS işletim sisteminin pazar payı 2016’ya göre gerileyecek.

Windows Phone cephesinde ise düşüş önümüzdeki dört yıl boyunca sürecek. İşletim sisteminin kullanım oranı %0.4 seviyesine gerileyecek ki; bu da 2020 yılından sonra “MicrosoftWindows Phone geliştirme çalışmalarını sonlandırabilir” ihtimalini akıllara getirmiyor değil. 

:: Akıllı telefon dünyasına ilişkin açıklanan rakamlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Android in fazla olmasi herkesin malumu,dediginiz gibi urun yelpazesi cok ***** ben herzaman androidciyim..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlısı olsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı telefon oyunlarının oyun konsolları ve PC'leri etkileyeceğini sanmıyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu saatten sonra Android ve iOS'u durduracak bir işletim sistemi yapmak çok ***** işletim sistemini değiştirene kadar mobil pazarda yer ***** satışları gerileyebilir ama satışların duracağını sanmı***** bence daha uzun yıllar mobil pazarda.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Başka işletim sistemi gelmiyormu kardeşim. Yetti android'miş, ios'muş. 5 sene daha bunları kullanmak zorunda kalıcaz. Dayatmadır abicim bu ne yani işi gücü bırakalım tüm müşterilerle ilişkileri kesip 3310'mu kullanalım. Nerede bu para babaları borsa maymunları bassınlar parayı baştan aşşağı yazdırsınlar işletim sistemini seve seve kullanayım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bitdi demeden bitmez .. (tabi #Microsoft bitirmezse)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bitdi demeden bitmez .. (tabi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bitdi demeden bitmez .. (tabi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bitdi demeden bitmez .. (tabi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Andorid ustunlugu devam eder

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Appleın az kullanılması iyi farkımız olur;)

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2020'de windows mobilde olmaz bile

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Benim kendi tahminim 2020 yılında mobilde "windows" diye bir şey kalmayacak. Android

 14. SDN Okuru dedi ki:

  android tabi fazla olacak arkadaşın dediği gibi 100 liralık tablet de android pazara özel çıkan 50 liralık telefon da android 3000 liralık telefonda android hatta benim kampanya ile 24 ay ayda 1 liraya aldığım toplamda 24 lira verdiğim tablet de android 😀 ne bekliyorsunuz. bu aynı facebook un mesengeri zorunlu tutup evet biz 3. 1 m e ulaşan uygulama sagibiyiz demesi gibi yada googlenin mail programını yüklü sunup aynı reklamı yapması gibi birşey para varsa ios yoksa wp stabil işletim sistemleri bunlar android note 4 kullanıcısı olarak söylüyorum beleş uygulama harici boş iş

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ya şöyle markaların filan sacma sapan fanboy lari olmayib gereksiz kavga getek yok

 16. SDN Okuru dedi ki:

  androidin fazla olmasının sebebi 4 dolarlık telefondan 2000 dolarlık telefona kadar seçeneği bulunması. android fanboyları sevinmesin. (lg g3 kullanıyorum)

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bilindiği üzere windows'u kral yapan oyun sektör'ü idi ama iş akılı telefonlara geldiğinde dengeler degişti ve windows sert bir şekilde dibe çakıldı. Yani demek istediğim şey şu akılı telefonlarda oyunlar gün geçtikce kaliteyi arttırıyor hal böyle olunca pc ve oyun konsoların geleceği ciddi anlamda tehlikede.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Rakamlar çok ilginç geldi bana. O 1.482 milyar vb. 1,482 milyar olabilir mi acaba?

" Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Pazarı Büyüyecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "