Okunma

Akıllı telefon satışlarında beklenmeyen düşüş!


01 Mart 2018 Perşembe 18:00

Hem Android hem de iOS akıllı telefon satışları 2017’de büyük bir düşüş yaşadı. Satışlar özellikle Avrupa bölgesinde önemli oranda azaldı. Yayınlanan raporda ileriye dönük pazar tahminleri de yer alıyor.

2017’de akıllı telefon satışları azaldı

Akıllı telefon satış rakamları istatistikleri

Akıllı telefon satışları son yıllarda önemli bir ivme yakalamıştı. 1.5 milyar sınırına yaklaşan satışların büyük çoğunluğunu Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar oluşturuyordu.  IDC tarafından yayınlanan raporda Amerika, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Çin’in de dahil olduğu neredeyse tüm pazarlar hakkında bilgilere yer verildi.

Raporun en dikkat çeken noktası ise akıllı telefon satışlarında yüzde 3.5’a varan düşüş. 2017’de 2016 yılındaki satış oranlarıyla karşılaştığında en çok düşüş yaşanan bölge EMEA. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin yer aldığı EMEA bölgesindeki akıllı telefon satışları, 2017’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.5 azaldı.

Dünya genelindeki duruma bakıldığında -EMEA bölgesindeki kadar olmasa da – düşüşün yaşandığı görülebiliyor. Dünya genelinde akıllı telefon satışları, 2017 yılında yüzde 0.5 düşüş yaşayarak 1.46 milyar seviyesine ulaştı.

Satışlar 2017 yılında azaldı, ancak analistler bu durumun devam etmeyeceği düşüncesinde. IDC’nin tahminlerine göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde akıllı telefon satışları yüzde 2.8 artış gösterecek.

2017’de 1.46 milyar akıllı telefon satıldı

2017 yılında dünya genelinde 1.46 milyar akıllı telefon satıldı. Önümüzdeki 5 yılda artması beklenen satışlarla birlikte, 2022’de dünya genelinde 1.68 milyar akıllı telefonunun satılması bekleniyor.

Yaşlı nüfusun da etkisiyle Avrupa’da azalmaya başlayan telefon satışlarının nasıl artışa geçeceği ise bilinmiyor.

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Akıllı telefon satışlarında beklenmeyen düşüş!”

 1. Darqhawq dedi ki:

  Neden Türkiyede asgari ücretli adam son model telefon alamıyor biliyormusunuz? 1.İthal telefonların satan kişinin üstüne kendi kar’ını koyması ve kargo,gümrük+kdv+ötv olması,yani sizin anlayacağınız kendinize bir tane telefon almak istiyorsanız devlete’de bir tane almak zorundasınız.

 2. sinan ekinci dedi ki:

  aklı olan sözde akıllı telefona binlerce lira vermez bin iki bin arası telefon zaten bütün işinizi görür beş bin altı bin lik telefonları almayı gerçi i fiyatların yarısı vergi yabancı üretiyor bizim devletimiz oturduğu yerden kendi halkını sömürüyor

 3. Aykut dedi ki:

  Ben yorumlar kısmında ki kızgın olan insanları anlayabilirim. Ama tablo da dünyada ki telefon satışlarını göstermişler. Yani sadece Türkiye değil. Yorumlar kısmında hemen çok pahalı diye ağlamayın.

 4. gaddar kerim dedi ki:

  3,5’lik düşüş nedir ki? saki %50 düşmüş gibi anlatılmış.

 5. Erdal Köse dedi ki:

  Beklenmeyen mi ? Bu saçma sapan uçuk fiyatlara, sadece kamera lensi, RAM’ini 1 birim yükselterek ve işlemciyi çok farketmeyen hızlara yükselterek, ekran parlaklığını arttırarak vs her sene insanlara 4-5 bn TL’ye telefon satabileceklerine inanıyorlar mıydı? Batarya perfomansında ciddi iyileştirme yapmadan, telefon güvenliğini arttırmadan ve tabiki fiyat indirimi yapmadan artık bol satış beklemesinler. Bilgisayarların başına gelen telefonların da başına gelecek.. Sidik yarışı dönemleri, fanatizm devri bitti.

 6. hasan saylık dedi ki:

  şarjı 4-5 gün giden telefon olmadan artık insanlar çıldırmış gibi telefon yenilemeyecek, S7 kullanan birisi neden s9 a geçsin ? aşırı farklılıklar yok.

 7. Onur onur dedi ki:

  Note 8 çıkmış oha dur lan Nokia sroccio çıkmış yok lan dur 9 geldi lan dur Asus napmis oha lan Huawei de patlattı nasıl olsa bir araba parası bekleyelim nasıl olsa hafta da bir yenisi çıkıyor 🏇

 8. Faruk dedi ki:

  Bundan 7 yıl önce Samsung Galaxy Note 2 bir maaş vererek alır iken, şuan bir maaşım ile Samsung Galaxy Note 8 alamıyorum.

 9. Kerim dedi ki:

  Size ogretemedim gitt. Akilli telefon olmaz akilli insan olur. Programlanabilir telefon olur. Buna ptelefon. pPhone da denilebilir. Cansiz varliklarda akildan soz etmek cok gereksizdir.

  1. Darqhawq dedi ki:

   Programlandığında kendine ait bir algoritması bir beyni olduğu için akıllı telefon ***** şeye tepki verebildiği ve bizi gerektiğinde uyarabildiği için..

" Akıllı telefon satışlarında beklenmeyen düşüş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefon satışlarında beklenmeyen düşüş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefon satışlarında beklenmeyen düşüş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "