Okunma

Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir!


24 Nisan 2016 Pazar 17:00
Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir!

Akıllı telefonların hayatımıza sağladığı faydalara şüphe yok. Ancak diğer her şeyde olduğu gibi fazla akıllı telefon kullanımının da birçok zararı olabiliyor. Bu zararlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişkenlik gösteriyor.

Daha önce ayaktayken aşağıya doğru akıllı telefonumuza baktığımızda bunun ciddi bir duruş bozukluğu oluşturduğunu ve ileride bu durumun önemli sonuçlar doğurabileceğini öğrenmiştik. Şimdi de fazla akıllı telefon kullanımının çocuklarda şaşılığa sebep olabileceği ortaya çıktı.

Akıllı telefon kullanım süresine dikkat

Güney Kore‘de yer alan Chonnam Ulusal Üniversitesi Hastanesi‘nin yayınladığı araştırma sonucuna göre çocuklarda gereğinden fazla akıllı telefon kullanımı şaşılığa sebep oluyor. 7-16 yaş aralığındaki çocuklara yönelik yapılan araştırmada, günlük 4-8 saat arasında akıllı telefon kullanan çocuklarda ‘içe şaşılık’ durumunun oluşabildiği gözlendi. 

Araştırmada sözü edilen ‘içe şaşılık‘ durumu, hastanın eninde sonunda şaşı olmasına sebep oluyor. 

Akıllı telefonların fazla kullanılmasıyla oluşan böylesi fiziksel zararların yanı sıra çocukların daha zor sosyalleşmesi gibi farklı sorunlar da görülebiliyor. O nedenle ebeveynlerin mutlaka çocukların akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik ürünleri kullanmasına sınırlandırma getirmesi gerekiyor.

:: Çocukların akıllı telefon kullanımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  En 30 cm öte tutmak gerek. Doktorum uyardı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  24 saat içinde ara sıra bakarım 2-3 saat ortalama kullanmam…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sanal gerçeklikte o risk daha yüksek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bende yakını görememe sorununa sebep oldu nasıl anladın derseniz bir kaç ay kullanımı azalttınca kendiliğinden düzeldi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kuzey Kore'de halktan sadece 3 kişide akıllı telefon var. Onların da interneti yok. Bir de araştırma yapmışlar. Kuzey Kore'de, araştırma evet anlıyorum araştırma :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Güney Kore olmasın o 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yani insanların ölümüne sebep Oluyorsa çok olağan bişey bence

 8. SDN Okuru dedi ki:

  akıllı telefon değil de sanal gerçeklik gözlükleri beni şaşı yapacakmış gibi hissettiriyor

" Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar Şaşılığa Sebep Olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "