AKK Nedir?


27 Temmuz 2016 Çarşamba 17:30
AKK Nedir?

İnternet çağında yaşıyoruz ve artık internet, olmazsa olmazımızın haline geldi. Fakat ülkemizdeki bütün internet servis sağlayıcılarında internet kullanıcılarını oldukça üzen Adil Kullanım Kotası (AKK) adı verilen bir sistem mevcut. AKK, tarifenize bağlı olarak belirli bir kullanım miktarı sonrasında internet hızınızın o ay boyunca internet servis sağlayıcınız tarafından düşürülmesidir.

Genel tanım bu olsa da, konuyla alakalı daha detaylı durumlar da mevcut.

AKK nedir? ve İnternet hızı ne kadar yavaşlıyor?

Bu sorunun cevabı henüz bir kaç yıl öncesine kadar kullanıcılar için oldukça üzücüydü. İnternet hızınız ne kadar yüksek olursa olsun, Adil Kullanım Kotasına ulaştığınız takdirde hızınız 1 Mbps gibi ilkel bir hıza düşürülüyordu. 

Fakat hükumet tarafından yapılan düzenlemeler ile bu konuda iyileştirilmeler yapıldı ve şu an internet hızı en fazla 3 Mbps seviyesine kadar düşürülebiliyor.

16-07/27/akk_nedir.jpg

AKK Neden Var?

AKK, Türkiye‘nin altyapısında oluşacak bir aşırı yüklenme durumunu önlemek için hazırlanmış bir sistem. Türkiye‘deki internet altyapısının yeni olduğu dönemler için oldukça önemli bir uygulama olduğunu söylemeden geçemeyiz. 

Fakat artık Türkiye‘nin internet altyapısı AKK sistemine ihtiyaç duymadan ayakta kalacak kadar güçlü. Bu nedenle de internet kullanıcılarını mağdur eden AKK sisteminin kaldırılması için devlet ve özel şirketler birlikte ciddi çalışmalar yapılıyor.

::Sizce Adil Kullanım Kotası kaldırılmalı mı?




yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “AKK Nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kalkar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  kotaları arttırmak yerine, önce parasızlıktan internete giremeyenlere bedava internet verilmeli bence

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar atladığınız bir şey var. Adsl ilk dönemlerinde sınırsız paketler çıktıktan sonra online oyun oynayamaz olmuştuk. aşırı lag vardı. Evet teknoloji, altyapı değişti ama akk tamamen kalkarsa inanın online oyun vb konularda pişman oluruz. Bence akk noktaları artmalı, hız 5mbit altına düşmemeli ama fazlası iyi olmaz bence.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç çalışma falan olduğu yok, yıllardır sömürüyorlar, yıllarca da sömürmeye devam edecekler, nasılsa düşünmekten ve sorgulamaktan aciz bir millet bulmuşlar, durmak yok yolmaya devam.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar ortak altyapı şirketinin amacı olarak maliyeti düşürüp müşterilere indirim olarak yansıtacaklarını söylüyorlar ama asıl amaç maliyeti düşürüp fiyatı aynı tutup ve hatta belki yükseltip daha fazla kar etmek değilse bende neyim. Bu mesajımda burda kalsın..

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK = FrenDüşünün ki bir ferrari aldınız. 300 km/s yapmak istiyorsunuz ancak otomobil 200 km/s yi aştığınızı tespit edip hızınızı maks. 60 km/s olacak şekilde otomatik olarak düşürüyor. Böyle ferrari mi olur deyip otomobili iade ediyorsunuz ancak aynı mantıktaki Internete laf söylemiyorsunuz çünkü akk nedir bilmiyorsunuz.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  vodafone de ye girdim 100mbps internet 19 euro yazıyo hemde akk siz

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Akk onursuzluktur. Çok bişey istemiyor bu insanlar şu kotayı 50 değilde 150 yapın düşüncede 3 değil 6ya düşsün millet buna bile bayram eder.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  T.Telekom, AKK olmazsa internet altlapısı çöker diye yalan söylemeye devam ediyorlar. Asıl amaçları, abonelerden daha fazla para koparmak.
  Kesinlikle hiç etik bir uygulama değil.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Altyapı falan hikaye bari doğru bilgi verin. Alt yapı kaydırmasa ay başındada kaldırmaz. Ay başında kotalar yenilenince kimse sıkıntı çekmiyor.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5 G yi kaldırabiliyorsa akksiz interneti de kaldırır. Bi zahmet artık cep telefonlarındaki internet tarifelerini de arttırsınlar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  İllettir

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  2009'da Superonline fiber internet bağlantısına geçtim. AKK yoktu ve altyapı iyi olduğu için vaadedilen hızı fazlasıyla alıyorduk ve halen öyle. Türk Telekom altyapısını düzeltecek diye milyonlarca insan yıllarca onu beklemek zorunda bırakılıyor.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  meydanlara hazır çıkmışken toplu olarak akk kalksın diye de bağırmak lazım, o zaman işler değişir nede olsa demokrasi değilmi halkın dediği olacak

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl bir dandrik alt yapıysa, ayın başında hiç kimse AKK'yi doldurmamışken girmemişken bişey olmuyo da, ay sonunda aynı sistem birden yetersiz oluyo. Nası yani? Üstelik biz parayı bastırınca kota derdi filan kalmıyor. Şirketlerin para koparma aracı yalnızca. Nasıl kandıracaklarını şaşırıyorlar.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  haha çok sahte bir yaklaşım

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK kalksın artık nasıl bir ülkeyiz gelişmiş bir ülke olduğumuzdan şüphe ediyorum

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaçıncı AKK haberiniz ya sitenin kalitesini iyice bozdunuz yeni insanlar alarak ya.

" AKK Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AKK Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AKK Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG