Okunma

Alan Wake


22 Haziran 2009 Pazartesi 14:04
Alan Wake

Max Payne 1 ve 2’yi geliştiren ekibin boş durduğunu sanmayın. Finlandiya merkezli Remedy Entertainment, 2008’den bu yana Alan Wake için ter döküyor. Tıpkı Max Payne gibi üçüncü şahıs görünümlü bir aksiyon oyunu olan Alan Wake, içerdiği korku ve gerilim öğeleriyle türün klasiklerinden ayrılıyor.


Kontrol ettiğimiz karakter olan Alan Wake, korku hikayeleri yazıyor

Yapımın ana karakteri olan ve aynı zamanda oyuna ismini de veren Alan Wake, başarılı bir roman yazarıdır. Sevgilisi yanındayken gördüğü rüyalar ona ilham verir ve sabah kalktığında onları kaleme alır. Bu sayede büyük ilgi gören kitaplar yazan Alan Wake’in birgün sevgilisi ortadan kaybolur. Artık geceleri rüya göremez olan Wake, bu yüzden öykü yazamamaya başlamıştır. Bu problemler yüzünden hastaneye yatan kahramanımız, orada sevgilisine oldukça benzeyen biriyle tanışır. Kısa süre sonra yeniden rüyalarına kavuşan Alan Wake, tekrar yazmaya başlamıştır. Ancak bu kez bir fark vardır; zira gece gördüğü kabuslar, artık rüya olmaktan çıkmış, gerçek hayatta yaşanır olmuştur. Onları durdurmak için tek çözüm ise, uyumamaktır…

#http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/1608/t_alanw_e309_wakeu.flv#

Hayal ve Gerçek

Bu şekilde başlıyor Alan Wake’in serüveni. Bright Falls adlı kasabada hayal ve gerçek arasında gidip gelen korkunç bir maceranın içinde buluyor kendini. Usul usul kendisine saldıran karanlık güçlerden saklanmaya çalışan Wake’in belki de en önemli silahı el feneri. Çoğu zaman silahsız ilerleyecek olduğumuz yapımda, tabanca ve benzeri silahlarla da karşılaşacağız. Ancak bunlar her düşmana karşı işe yaramayacak zira karşımıza çıkan ruhani boyuttaki yaratıkların, mermilerden etkilenmesi söz konusu değil. İşte bu anlarda el fenerimiz hayatımızı kurtarabilecek.


Gece gündüz değişimi oyunda önemli bir yer tutuyor

Yapımın haritasını oluşturan Bright Falls’ta istediğimiz gibi dolaşabileceğiz. Hatta bu sebeple araç kullanmak bile söz konusu olacak. Ancak, Far Cry 2‘deki otobüslerin mantığıyla mı (Yani gideceğimiz yeri seçip, oraya ışınlanma şeklinde) yoksa kendimiz sürerek mi ilerleyeceğiz, orası henüz belli değil. Büyük bir kasaba tasarlayan yapımcılar, buraya hikayeye yön verecek birçok karakter ekliyor. Onlarla etkileşim içerisinde olacağımız oyunda, kimi zaman da kaybolup, kimsesiz kalacağız.

Gündüz Düşleri

Gündüz ve gece dönüşümüne büyük önem veren yapımcılar, biz oynarken bir yandan da gün dönümüne şahit olacağımızı belirtiyor. Karanlıkta saklanan düşmanlardan kurtulmak için gündüz hareket etmek de yeterli olmayacak, zira Wake’in gündüz düşleri de var. Oyunla ilgili yayınlanan videolarda, aniden ortaya çıkan kuvvetli bir kasırgayla karşılaşıyoruz. Otomobili bile çekip alan bu kasırga, çevredeki irili ufaklı nesneleri kendine çekmekte hiç zorlanmıyor. Bu sayede Havok fizik motoru ile neler yapılabileceğine bir kez daha şahit oluyoruz.


Oyunun fizik efektleri son derece başarılı

DirectX10 destekli olacak olan yapım, en az Windows Vista’da çalışacağını belirtmekte yarar var. Oyunun konsol versiyonu ise yalnızca Xbox360 için raflarda yer alacak. Alan Wake’in müzikleri için, Fahrenheit‘tan da tanıdığımız Angelo Badalamenti ile anlaşan yapımcılar, 72 yaşındaki başarılı müzisyenin deneyimlerinden faydalanıyor.

Son Sözler

Remedy Entertainment’ın geliştirdiği Max Payne fenomeninin ardından yeni bir efsane yaratmaya çalışan ekip, kuşkusuz ki Alan Wake’in üzerine çok düşüyor. Finlandiyalı ekip, geçen yılın başından bu yana kodladığı yapımı bu yıl satışa sunmayı planlıyordu fakat uzun süre haber alınamayan Alan Wake, önümüzdeki yıla ertelendi.


Oyunda bazı bölümlerde tabancamız olacak. Ancak çoğunlukla silahsız ilerleyeceğiz

Hikayesini, oyuncu ve yazar (Max Payne’in de yazarı) Sam Lake’in kaleme aldığı Alan Wake‘in belki de en önemli özelliği, teknik ayrıntılarından çok, etkileyici kurgusu olacak. Multiplayer içeriği bulunmayan yapım, sadece hikayeye odaklı bir oynanış vadediyor. Karanlık güçler kovalayacak, Wake kaçacak… Ancak maalesef karanlıkla yüzleşmek için 2010 ilkbaharını beklememiz gerekecek.

:: Alan Wake satışa sunulduğunda satın alacak mısınız?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Alan Wake”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yazı için teşekkürler aykut abi

" Alan Wake konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alan Wake ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alan Wake ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "