Okunma

Alcatel Lucent 4G’ye Koşuyor


23 Eylül 2009 Çarşamba 12:31
Alcatel Lucent 4G’ye Koşuyor

Alcatel-Lucent, Long Term Evolution (LTE – uzun vadeli dönüşüm) ve Passive Optical Networking (PON- yeni nesil Pasif Optik Ağ) teknolojilerinin sorunsuz bir şekilde birleştirerek, en çok talep gören, yüksek hızlı geniş bant hizmetleri sunmayı mümkün kıldığını gösterdi. Yapılan canlı uygulamalarda, LTE’nin birden fazla eşzamanlı video akışını ve hızlı kanal değişimini yönetme yeteneği sergilendi. Sistem, fiber üzerinden trafik taşımaya yönelik, yüksek kapasiteli bir 10G GPON (Gigabit Passive Optical Network) aktarım çözümüyle tamamlandı.

10G GPON teknolojisinin günümüzün 2.5G uygulamalarına yönelik uygun bir yükseltme yolu olduğunu kanıtlamak ve karma GPON ortamlarında çalışabildiğini göstermek, operatörlerin uzun vadeli iki temel kaygısını ortadan kaldırılması için önemli. Operatörler ne de olsa, ilk GPON yatırımlarını zora sokmak istemedikleri gibi, mecbur kalmadıkları sürece mevcut abonelerini kesintiye uğratmak da istemiyorlar.

 


10G GPON standartları henüz onaylanma aşamasında olsa da, Alcatel-Lucent, bu teknolojinin, gerektiğinde, müşterilerinin erişim ağlarındaki daha yüksek kapasite ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu gösteriyor.


Çoğul ortamın geleceği IP tabanlı ağlar üzerinden geniş bant erişiminde öngörülüyor ve geniş bandın geliştirilmiş sürümüne GPON (Gigabit Passive Optical Network) adı veriliyor. PON teknolojisi, noktadan noktaya şebekelerle karşılaştırıldığında daha az fiber kullanılması nedeniyle bakım ve maliyet avantajına sahip.

Bu teknoloji evlere, iş merkezlere veya sitelere düşük montaj maliyetli bir çözüm sunuyor. GPON şebekesi sayesinde bir noktadan çok noktaya dağıtım konfigürasyonu sağlanabiliyor. Ev başına aynı anda iki HDTV kanalı servisi verilebilmesinin yanı sıra, VOD yayınları, VoIP hizmeti ve güvenlik kamera gibi servisler aynı anda sunulabiliyor.

:: GPON teknolojisini daha öne duymuş muydunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alcatel Lucent 4G’ye Koşuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alcatel Lucent 4G’ye Koşuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alcatel Lucent 4G’ye Koşuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "