Okunma

Alcatel-Lucent Kriz Dinlemiyor


06 Mayıs 2009 Çarşamba 11:21
Alcatel-Lucent Kriz Dinlemiyor

Alcatel-Lucent Teletaş’ın Şubat ayında göreve başlayan yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal’ın da basınla ilk randevusu olan bu toplantıda sunumuna 2008 mali yılını değerlendirerek başlayan Kançal, Alcatel-Lucent Teletaş’ın yurtiçi ve yurtdışı başarılarından bahsetti, 2009 beklentilerini açıkladı ve yeni kurumsal stratejiyi özetledi.


Alcatel-Lucent TeletaşYönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal.

Alcatel-Lucent’ın dünya çapında 2008 yılı gelirleri 17 milyar avro, brüt kârı 5,8 milyar avro ve faaliyet kârı 466 milyon avro oldu. Şirket, genişbant erişim, optik ve CDMA alanında pazar liderliğini yakalarken, IP/MPLS servis yönlendirmede ikinci sırada, GSM/GPRS/EDGE Radyo Erişim Şebekeleri ve W-CDMA alanında ise üçüncü sırada yer aldı. Alcatel-Lucent, Türkiye ve Azerbaycan bölgesinde 2008 yılı toplam satış gelirleri yaklaşık yüzde 15 oranında artarak 319 milyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde faaliyet kârı 13,1 milyon TL, vergi sonrası net kârı ise 6,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ekip Büyümeye Devam Edecek

Kançal, 2008’in önemli projelerini Türk Telekom, Turkcell, Avea ve Azerbaycan müşterileri için gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu projeler içinde Türk Telekom Kırsal Dönüşüm Projesi ilk sıraya yerleşirken Türk Telekom için ayrıca IP/MPLS, DSL, R/L altyapı ve NG SDH projeleri gerçekleşti. Turkcell TAN anlaşması ile Avea ve Türk Telekom numara taşınabilirlik projeleri de Alcatel-Lucent’ın 2008 başarıları arasında yer aldı. Azerbaycan’da ise Delta Telecom ve Bakcell firmalarıyla IP ve mobil iletişim alanlarında kayda değer anlaşmalara imza atıldı.


Alcatel-Lucent’ın dünya genelinde ar-ge için ayırdığı bütçe 2,5 milyar Euro’yu buluyor.

Kançal, sunumunda, Alcatel-Lucent Teletaş’ın uluslararası destek ve Ar-Ge merkezine de değindi. Bu merkezde yer alan 379 kişilik uzman kadro, IP, DSL, Optik, IPTV, NGN, IMS, FemTo, 3N gibi teknolojilerde yurtdışı projelere destek veriyor. Bu projelerden, 2008 yılında şirkete 22 milyon avroluk gelir sağlandı. Bu kadroda yer alan 138 kişilik Tiger ekibi, 2008 yılında 54 ülkede 66 farklı projede görev alırken, 136 kişilik teknik destek operasyon merkezi, 160 farklı telekom operatörünün toplam 8.800 problemini uzaktan şebekelerine erişerek ya da yerinde müdahale ederek çözdü. 105 kişilik Ar-Ge kadrosu ise FemTo Cell şebeke denetim ve yönetim sistemi, SurePay ödeme sistemleri, DSL erişim, Akıllı Ev Yönetimi ve Şebeke Analizi konularında geliştirme faaliyetlerinde bulunuyor. Kançal, Alcatel-Lucent’ın ödeme sistemleriyle ilgili Ar-Ge çalışmalarını da Türkiye’ye almak istediklerini ve yıl sonuna kadar toplamda 620 kişiyi bulan ekibi daha da büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti.

2009 Beklentileri

Kançal, 2009 beklentilerini şu şekilde özetledi: “Sektörde WiMAX, MVNO ve şehiriçi telefon hizmetleri lisanslarının verilmesini, ayrıca FTTx regülasyonunun tamamlanmasını bekliyoruz. 2009’da 3N şebekelerinin devreye girmesiyle son kullanıcılara yönelik mobil genişbant hizmetleri yaygınlaşacak. Sabit hatlarda ilk erişim noktası aboneye yaklaştırılarak, ADSL2+, VDSL, FTTx gibi teknolojilerle yüksek hızlı sabit genişbant yaygınlık kazanacak. WiMAX uygulamalarıyla sabit hatların ulaşamadığı alanlara genişbant hizmeti götürülecek. Wi-Fi yatırımları yaygınlaşacak. Son kullanıcılar, aldıkları hizmetleri, abonesi oldukları servis sağlayıcılardan ve mekandan bağımsız olarak kesintisiz alma tecrübesini yaşayacaklar. Yeni nesil şebekeler için altyapı yatırımları da artarak devam edecek.

Kançal, sunumunun son bölümünde, Alcatel-Lucent’ın yeni stratejisi hakkında şunları belirtti: “Son kullanıcılar, kurumlar ve servis sağlayıcılar için web deneyimini geliştirmek istiyoruz. Bell Laboratuvarları ile benzersiz bir teknoloji geliştirme yeteneğine sahibiz. 130’dan fazla ülkedeki müşterilerimizle güvene dayalı, uzun vadeli ilişkilerimiz var. Sabit ve mobil genişbant, uçtan uca IP şebekeleri ve karmaşık entegrasyon projelerinde çok önemli tecrübelere sahibiz. Amacımız, bu avantajlarımızı kullanarak son kullanıcı, servis sağlayıcı ve içerik sağlayıcı taraflarında katma değer sağlamak. Hedeflediğimiz stratejik dönüşümü gerçekleştirmek için üç pazara (servis sağlayıcılar, kurumlar ve dikey pazarlar) ve dört temel yatırım alanına (IP, Optik, Mobil ve Sabit Genişbant ve Uygulamalar) odaklanacağız.

:: Alcatel-Lucent’ın hangi hizmetlerinden haberdarsınız?

Bilgi için: Alcatel-Lucent
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alcatel-Lucent Kriz Dinlemiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alcatel-Lucent Kriz Dinlemiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alcatel-Lucent Kriz Dinlemiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "