Okunma

Alcatel-Lucent’e İki Marconi Ödülü


11 Ağustos 2009 Salı 10:33
Alcatel-Lucent’e İki Marconi Ödülü

Bilimadamları Andrew Chraplyvy ve Robert Tkach, bilginin optik ağlar üzerinden nasıl aktarıldığına dair geliştirdikleri içgörürler ve optik fiber iletişim sistemlerinin gerek hızını gerekse kapasitesini ciddi biçimde artırmak üzere buldukları yenilikçi yöntemler nedeniyle ödüle layık görüldü.

Chraplyvy ve Tkach, ağ kapasitesi talebinin katlanarak arttığını ve optik aktarımın doğasındaki doğrusalsızlıkların bu talebi karşılamak için gerekli hızlara ulaşmayı neredeyse imkansız kıldığını fark etti. İki bilim adamı, aktarım verimliliğini artırmaya yönelik önceki yaklaşımların yetersiz kaldığını gördü. Bu gerçek, onları bu kısıtlamaları aşacak yeni teknikler geliştirmeye yöneltti. 

Chraplyvy ve Tkach, yayılım yönetimi kavramını geliştirdi ve yeni bir optik fiber türü tasarladı. Bu yenilikler sayesinde, dalga boyu paylaştırmalı çoklayıcı (WDM) fiber aktarım sistemlerine, fiber başına saniyede bir Terabit‘in üstünde kapasiteler kazandırılıyor. Böylece, yalnızca 10 yılda 100 kat fazla kapasite sağlanıyor.  

 

Marconi Ödülü, her yıl, iletişim ve bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla insanlığın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkıda bulunan ve hâlâ hayatta olan bir bilim adamına veriliyor.

:: Marconi ödülünü duymuş muydunuz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alcatel-Lucent’e İki Marconi Ödülü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alcatel-Lucent’e İki Marconi Ödülü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alcatel-Lucent’e İki Marconi Ödülü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "