Okunma

Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Atağı


07 Eylül 2009 Pazartesi 13:38
Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Atağı

Alcatel-Lucent, hem video trafiğindeki, hem de bireysel ve kurumsal IP hizmetlerindeki büyük artış nedeniyle yüksek bant genişliklerine ihtiyaç duyan servis sağlayıcılar için sektörün ilk 100 Gigabit Ethernet arayüzünü pazara tanıttı. Bu arayüze, özellikle kenar bağlantılarda çok ihtiyaç duyuluyor. Yeni servis arayüzü, son kullanıcılara hızlı ve kaliteli servisler sunulması için gerekli bant genişliğinin sağlanmasında, silikon alanındaki gelişmelerden yararlanıyor. Aynı zamanda, verimliliği ciddi ölçüde artırıyor.

Alcatel-Lucent, 100 Gigabit servi arayüzünü 7750 Service Router (SR) ve 7450 Ethernet Service Switch (ESS) adlı ürünlerle sunuyor. Şirketin servis yönlendirici portföyü, 100 Gigabit arayüz performansının yanı sıra genişbant hizmetlerini hız, servisler ve ölçeklenebilirlik dahil her yönüyle desteklemeyi sürdürüyor. Bu durum, kurumsal VPN, IPTV ve web tabanlı video gibi çok özel servisler sunan operatörler için özellikle önem taşıyor.

Alcatel-Lucent, 2004’ten bu yana 35 binin üzerinde IP/MPLS servis yönlendirici sistem kurulumu yaptı. Bu rakamla, 100’ü aşkın ülkede 270’ten fazla servis sağlayıcı müşteriye ulaştı. 

 

100 Gigabit Ethernet yeteneğinin kalbinde, Alcatel-Lucent’ın kendi içinde geliştirdiği, ödüllü FP2 silikon teknolojisi yer alıyor. Temmuz 2008’den bu yana kullanılmakta olan bu teknoloji, 7750 SR ve 7450 ESS cihazlarının 100 Gigabit arayüz kartlarını desteklemesini mümkün kılıyor. Bu da günümüz arayüz kartlarına kıyasla performansın iki katına çıkması anlamına geliyor. Bu sayede, 2004’ten bu yana Alcatel-Lucent servis yönlendiricilerini kullanmakta olan operatörler, yeni arayüz kartlarını kolayca sisteme ekleyebiliyor ve herhangi bir servis kesintisine yol açmadan, slot (kart yuvası) başına kapasiteyi 100 Gigabit’e kadar çıkarabiliyor. 

Alcatel-Lucent, 10 Gigabit Ethernet yoğunluğundan fazlasına ihtiyaç duyan ama 100 Gigabit Ethernet hızlarına henüz hazır olmayan servis sağlayıcılara yönelik olarak, 7750 SR ve 7450 ESS cihazları için yeni 10 port’lu 10 Gigabit Ethernet hat kartları sunuyor. Aynı FP2 teknolojisine dayanan bu kartlar, standart bir kabinet içinde 300 adede kadar 10 Gigabit Ethernet port’u sağlıyor.

:: Servis sağlayaıcılarının size sundukları servislerden memnun musunuz?

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Atağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Atağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Atağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "